BARTON EC, Bilsborrow, Lancs, 24-25 Nov

BLEWBURY CENTRE, Blewbury, Oxon 25 Nov

GLENEAGLES, Auchterarder, Perthshire, 25 Nov

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 25 Nov

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 24-25 Nov

LOANHEAD EC Aberdeen, 24 Nov

MARKFIELD EC, Leics, 22 Nov

MUIRMILL EC, Ayrshire, 24 Nov

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 24 Nov

OSBALDESTON HALL, Blackburn, Lancs, 23-25 Nov

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 25-26 Nov

ROCKHAMPTON EC, Berkeley, Glos, 25 Nov

SCOTTISH EQUI COMPLEX, Lanark, 24 Nov

SOUTH VIEW EC, Winsford, Cheshire, 24-5 Nov

SYKEHOUSE ARENA, Doncaster, Yorks, 25 Nov

TALL TREES ARENA, Camelford, Cornwall, 21 Nov

WESTFIELD PARK EC Barnsley, 21 Nov

TALL TREES ARENA, Camelford, Cornwall, 21 Nov

British Novice 1, Babylonia (A James); 2, Jimtastic (S Fry); 3, Cornish Cookie (M Marx). Discovery 1, Perfect Scoundrell (S Kingdon); 2, Eager Beaver (F Richards); 3, Able Mable (S Allison). 1.05 Open 1, Follyfoot Lindisfarne Lad (S Jobson-Scott); 2, California Moor (A Ellery); 3, Gew Vela (M Gadsdon). Members Cup 1, Toby Himself (A Verdon-Jones); 2, Deli Sorella (S Gentle); 3, Drumghigha Oskar (J Headford). 1.15 Open 1, Carnival Chance (A Hutchins); 2, Toby Himself (Anne Verdon-Jones); 3, Deli Sorella (S Gentle).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, 21 Nov

1.15m Schooling Open 1, Total Magic (R Dent); 2, Loch Mori (R Dent); 3, Murphy Obugu (T Blackburn). Foxhunter/1.20m Open 1, Nethertowns Kiss (P Barker); 2, Anastasia (B Twomey); 3, Margaret Rose (J Womerseley). 1.25m Open 1, Pride of EHG (L Whitaker); 2 & 3, Calle Carlson, Anastasia (B Twomey). British Novice 1, Never For Sure (P Barker); 2, Jacks Lass (Lynda Howard); 3, Ocean Mist (S Morley). Discovery 1, Falco’s Girl (G Kersey); 2, Emmas Star (A Brady); 3, Sky Flyer (R Bowett). 1m Open 1, Gingerley Does It (L Redfern); 2, Emmas Star.

MARKFIELD EC, Leics, 22 Nov

mini Grade C 1 & 2, Belinda Broomstick & S Para D (L Brennan); 3, Retreats Ramba Samba (C Robertson). newcomers 1, 2 & 3, Retreats Double Take, Retreats Ramba Samba & Retreats Show Off (C Robertson). 1.15m open 1, Tamla Motown (C Spanner); 2, Rosewall Lnnion (M Hodges). Foxhunter/open 1, Fairymount Rebel (R Robinson); 2, Mr Naughty (M Pyrah); 3, Larissa (S Neads).

OSBALDESTON HALL, Blackburn, Lancs, 23-25 Nov

1.05m 1 & 2, Stone Flight & Haddons Ghost Buster (J Fletcher); 3, Out In The Open (M Jagger). newcomers 1, Shining Pupil (R Friend); 2, Sea Saga (K Bowman); 3, fair Actress (C Al-Redha). Foxhunter 1, Shining Pupil; 2, Croft Golden Boy (M Marsh); 3, Millrowes Alfie (A O’Neill). 1.20m 1, C B Mission (A Fazakerley); 2, Mr Marnix (D Ryder); 3, Salopian Inschallah (L Yough). 1.30m 1, Salopian Inschallah; 2, Moorhey Millbrook (C Richardson); 3, Nijinsky II (N Coupe). 24 Nov: 1.10m 1, Othello VI (C Birch); 2, Rustic Gent (J Kaye);3, Ballacludisch (A Pilling). BEIB Star 1, Count Belair (V Jeffries); 2, Muscovite (A Done); 3, Dale Park Jongleur (S Pountain). 1.25m 1, Moorhey Millbrook; 2, Touchwood II (V Jeffries). under 21’s 1.05m 1, Pampas (M Bunting); 2, Mondi (C Shepard); 3, Isherwood Boy (G Kay). YR A4 1, Pampas; 2, Knaptons Pride (R Jones); 3, Hall Farm Royale (L Whitaker). 25 Nov: 1.05m 1, Ben De Lisi (A Millin); 2, Shatham Sabu (D Matthews); 3, Desideretta (J Doyle). winter novice 1, Ouzzo (J Andrews); 2, Fair Actress; 3, Bowman Hill Dark Legend (C Richardson). British novice 1, Ali Khan (L Tyson); 2, Lilacs Pegatty (E Parry-Jones); 3, Total Eclipse (E Blackburn). discovery 1, Second Hand News (J Dobson); 2, Niolet (N Jennings); 3, Janski Blue (J Dobson). 1m 1, Millenium Mine (J Stringer); 2, Hall Farm Royelle; 2, Dock (L Whitaker). 1.10m members cup 1, Hall Farm Royelle; 2, Second Hand News; 3, Sanna Bay (C Richardson).

LOANHEAD EC Aberdeen, 24 Nov

British Novice 1, Esmir (L Ross); 2, Knockando (P Fearn); 3, Flagmount Valentine (A Davidson). Discovery 1, Lizzies New Beginning (C Cumming); 2, Vienna V (TCragie); 3, Knockando. 1m 1, Kamima (D Taylor); 2, Hastings Fox (S Lindap); 3, Big Bob’s Crisis (C Andrews). Great Leighs Newcomers 1, Hastings Fox; 2, Barmekin Breeze (J Leckie); 3, Lomond High Flyer (J Lyon). Members Cup 1,Fly Free (K McGhie); 2, Galisco (M Bisset); 3, Eangelo (S Hamilton). Foxhunter/1.20m 1, Lamall (N Slater); 2, Inschalisco (A Bissett); 3, Okey Cokey (S Coull). 1.25m 1, Travis Roma (L Johnstone).

MUIRMILL EC, Ayrshire, 24 Nov

British novice 1, Shannon Lad (C Caldwell); 2, Cassie, (J Higgins); 3, Blairs Bonnie Girl (M McLaughlin). discovery 1, September Secret (S Lennox); 2, LP Sapphire (L Power); 3, Imperial Wizard (I Drummond). newcomers 1, Mr Springer (L Swinnerton); 2, Lets Talk (F Malcolm); 3, Osarin (S McKie). 1.10 members cup 1, Gold Island (I Warnock); 2, Hisopanie (N Warwick); 3, Scottish Monarch (H Aird). Foxhunter 1, HS Rebound (H McGowan); 2, Highland Chablis (A Craig); 3, Highland Princess (A Craig). 1.30 open 1, Newcastle Brown (A Craig); 2, La Bonita (G Gillespie); 3, Nethermuir Aztec (I McGeoch).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 24 Nov

Charles Owen British Novice 1, Colista (T Arnold); 2, Warrior Of Bellhouse (S Allan); 3, Catrina (E Weaver). Hadrian Equine Discovery 1, Woodlands Black Bear (A Beeson); 2, Pride X (D Everett); 3, Whitehall (J Renwick). 1.05m 1, Opposition GB (L Fitch); 2, AVS Starman (H Tozer); 3, Lawyer (L Fitch). Great Leighs Newcomers 1, Mac’s Showgirl (D McAvoy); 2, Madge (C Millbank); 3, Mischievious (J Bradley). BEIB Members Cup 1, Handley Barns Bambee (K Phillips); 2, Opposition GB; 3, Oso Risky (N Hughes). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Flora MacDonald & Temple What A Flash (J Renwick).

SCOTTISH EQUI COMPLEX, Lanark, 24 Nov

jnr new recruits 1eq,Golden Bonito (C Buchanan), Overnite Sensation (K Scott), Mr McGregor (M Buchanan) & A Little Touch Of Class (K Cuthbertson). jnr 90cm 1, Mr McGregor; 2, Captain Flipper (H Haig); 3, Miss Inferno (T Shearer). jnr star of the future Derby 1, Miss Inferno; 2, Overnite Sensation; 3, Lamborghini Diablo (M McLeish). 10 & under 1, 8 tied. 128cm Derby 1, Midnight Dynamite; 2, Micropop (M Baillie); 3, Little Bounce (A Kelly). 138cm Derby 1, Alpine Jet (L Thomson); 2, Guinness Special (J Kirk); 3, Captain Flipper. jnr 1.05m Derby 1, Weavers Legacy (T Shearer); 2, Guinness Special; 3, Bowes Charlie Brown (L Hutt). jnr open 1, Weavers Legacy; 2, Guinness Special; 3, Lady Breckendon (J Ogg).

BARTON EC, Bilsborrow, Lancs, 24-25 Nov

128/138cm 1, Little Logic (A Mizon); 2, Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 3, Echo Wold (Z Wilson). 128cm 1, Corralass (E Bell); 2, Wharfedale Boy (S Locker). 138cm 1 & 2, Little Logic & Mister Blue (A Mizon). 90cm 1, Justa Nuther Fred (A Mizon); 2, Alternate Jazz (S Lincoln); 3, Springbank Top Notch. newcomers 1, Latama (G Williamson); 2, Malnar Misty Lad (W Whiataker); 3, Applejax Red Stripe (D Smith). JC 1, Baydale Velvet (S Magennis); 2, Western Riley (W Whitaker); 3, Paleface (D Smith). open 1, Caramel (P Dobby); 2, Timothy II (N Bampton); 3, Bilko Lad (J Whittingham). 25 Nov: British novice 1, Winscala Magic (L Chadwick); 2, Springbank Top Notch; 3, Miss Verna (H Kelsall). 90cm 1, Little Logic; 2, Miss Moon (D Joliffe); 3, Mister Blue. newcomers 1, Miss Wobbegong (S Twist); 2, Bally Sundance (R Parkinson); 3, Miss Verna. 138cm 1, Miss Moon; 2, Mister Blue; 3, Its Lulu II (P Dobby). Foxhunter 1, Little Irish Frost (R Walker); 2, Applejax Red Stripe; 3, Miss Wobbegong. int open 1, Caramel; 2, Foxmill Montana; 3, Forever Rosie (P Sims). A4 1, Spot The Lady (L Ferguson); 2, Gems Pure Genius (V Thornley); 3, Bowes Watchout (P Shaw).

SOUTH VIEW EC, Winsford, Cheshire, 24-5 Nov

novice 1, Spartan Shore (C Bossoms); 2, Tristan (C Collins); 3, DMS Classic (M Jones). newcomers 1, Call Me Lucky (H Hankey); 2, DMS Classic; 3, Lucy Lockett (S Gill). Foxhunter 1, Ballylarkin Jack (K Shore); 2, La Ina (L Williams); 3, Grand Classe (J Daly). 1.15m open 1, Huntingtown (D Quigley); 2, JSJ Gallant Grey (S Arkell); 3, Isinia (R Davenport). 1.25m open 1, Decoded (M Watson); 2, Red Mustard (D Morton); 3, Mill Lauragh (K Bosworth). 1.35m open 1, Back In Business (M Watson); 2 & 3, Karina & The Aviator (M McCourt). British novice 1, Titanic (H Hankey); 2, Kingsride Diamond (V Swinnerton); 3, Zinzibar (S James). discovery 1 & 2, Titanic & Profitable Gamble (H Hankey); 3, Rioca(R Szaroleta).

BLEWBURY CENTRE, Blewbury, Oxon 25 Nov

jnr warm up 1, Three Dog Night (C de Verteuil); 2, Blaeny Fan Jubilee (J Reynolds); 3, Squeaky (D Goodwin). Q jnr newcomers 1, Jigsaw (K Brooks); 2, Cappa (E Ashworth); 3, Grovelly’s Never Say Dai (D Dunne). jnr sml open 1, Three Dog Night; 2, Tea Cosy (K Baxter); 3, Foxlynch With A Splash (D Dunne). Jnr Foxhunter 1, Grovelly’s Katalyst (N Roszkonski); 2, Forget Me Not(R Beecroft); 3, Ottos Encore (J Shears). jnr int open 1, Hero’s Son (A Bravington); 2, Wayside Its A Buzz (K Grimster); 3, Grey Lace (A Measor).

GLENEAGLES, Auchterarder, Perthshire, 25 Nov

Britishnovice 1, Cadonna (T Nicolson); 2, Jumbuck Jackero (J Lewis); 3, Rodders 11 (G Fitzgerald). discovery 1, Hairshaws Carousel (A Hamilton); 2, Cadonna; 3, Touch of Lux (D Duffin). newcomers 1, Touch of Lux; 2, Hairshaw Carousel; 3,The Eulogy (L Cuthbertson). 1.15 open 1, Shelley Beach, (M Young); 2, Airdrie Silver King (R Brady); 3, Diamonds Hill (R Gilchrist). Foxhunter 1, Delphus (A Hamilton); 2, Salvano Van Texel Boss (M Ashe); 3, Wild Boar (A Hamilton). 1.25m open Temple Flash Harry (D Duffin); 2, B Dynamic (R Brady); 3, Gozo (S Brash).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 25 Nov

British Novice 1, Facet (B Lear); 2 , Goldline Jetset (S Sangster; 3, Molesworth (A Cornwell) Small Open 1, Charlies Gaelic Gamble (M Barratt); 2, Lucky Step (J Whibley); 3, Wild Buck (K Rockliffe) Newcomers 1, Drakkir G (S Ekfeldt); 2, The Quizmaster (R Gilbert); 3, Norchin G (J Blonquist).Open 1, Wrens Skyrocket (S Moss); 2, Jeraboam (G Tattersall); 3, Silent Sam (J Piper). Foxhunter/1.20m Open 1, Krackatowa (S Marsh); 2, Silent Sam; 3, Riaan (K Willard).

ROCKHAMPTON EC, Berkeley, Glos, 25 Nov

128/138 1, Oakhills Flashpoint (J Swambo); 2, Playmate Whizz (J Swambo); 3, Polly Flinders (B Mantel). 128 1, Icicle (S Williams); 2, Playmate Whizz; 3, Victory Bay (M Brierley Barton). W 138 1, Bowhaylands Rocking Robin (K Haines); 2, Polly Flinders; 3, Glencoes Trick or Treat (K Haines).Jnr A4 Open 1, Oakhills Flashpoint; 2, Cockleford Simply Magic (J Golding); 3, Phantom Jazz (L Mantel). Jnr Newcomers 1, Everton Mint (E Akers); 2, Burys Golden Harmony (S Lloyd); 3, Just A Madam (E Davies). JD/JC/JA Open 1, EMR Catato (K Neath); 2, Emmerson Bay (K Tudge); 3, RhapsodyLad (L Whitehouse). Jnr 1.10m Open 1, Coconut Creek (J Kington); 2, Prince Khan (G Plumley); 3, Treebo Willowbrook (L Whitehouse).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 25-26 Nov

British Novice 1, Hilton Magic (K Kerrigan); 2, Beechfield Triton (E McGlynn); 3, Langston Gold Dust (T Fakih). Discovery 1, Doolan (R Reeve-Young); 2, Jack Daniel (E Riordan); 3, Gigi (C van der Welle). 1.05m 1 & 2, Lady Calypso & Ridgeside Destiny (E-J Slater); 3, Feargal Rock (J Redding). 1.15m 1, Dangermouse (D Brown); 2, Magic Man (S Aston); 3, Lemar (S Reeve-Young). 1.25m 1, Magic Man; 2, Tropicana (V Whitaker); 3, Chief Trooper (S Reeve-Young). British Novice 1, Hureda (J Crippen); 2, Ridgeside Enigma (E-J Slater); 3, Beech Diamond (J Crippen). Discovery 1, Steelers Texarkana (I Hudson); 2, Postage Stamp (C Cawdron); 3, Ridgeside Enigma. Newcomers 1, Poukas Knight (J Crippen); 2, Postage Stamp; 3, Petit Du Taillon (K Brown). 1.10m 1, 2 & 3, Carlow, Irishtown Party & Derry II (J Whinnett). Foxhunter 1, Aqua (S Davies); 2, Fleurione (J Egmore); 3, Royal Vialli (S Davies). 1.20m 1, Temple What A Flash (J Renwick); 2, Flashdance II (R Willis); 3, Make Haste (L Pavitt). 1.30m 1, Melissa (S Rawding); 2, Chief Trooper; 3, Make Haste.

SYKEHOUSE ARENA, Doncaster, Yorks, 25 Nov

British Novice 1 & 2, Inschallah Haze & Grace-O-Malley (F Aspinwall); 3, Ocean Mist (S Morley). Discovery 1, Its Only Village Rumours (M Smith); 2,Falco’s Girl (G Kersey) 3, Roscoes Gulan (J Shaw). 1m 1, Parcival Van Het Meer (M Stubbs); 2, Sunnyside Up (H Bennett); 3, Blarney Bandit (K Word). Newcomers 1, Free Sprit Of Moorside (A Garner); 2, It’s Only Village Rumours. Members Cup 1, B Merry (A Garner); 2, Sunnyside Up.