CHESHIRE COUNTY Tabley, Cheshire, 21-22 June

Smarter Builders 1.15m Members Cup 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, Irishtown Party (P Sims); 3, Eddystone (A Derbyshire). Bateson Trailers/High Offley Stud 1.25m 1, Golisco Louviere (R Davenport); 2 & 3, Celine & Grand Classe (K Shore). Cheshire 1.40m/easibed 1.35m 1, Atlantis (P Murphy); 2, Killy Jones (B Twomey); 3, Opportunity B (H Tredwell). Oneida Viviers B&C 1, Fabienne P (C Collins); 2, Zyprius (W Clarke); 3, Rolita (A Derbyshire). Smarter Builders 1.15m Members Cup 1, Equifever Hot Shot (J Shaw); 2, Secret Smile (P Linning); 3, Lucy (K Astall). Norton Heath Newcomers 1, Robos Boy (S Moss); 2, Chan Tillee (T Barker); 3, Popcorn (M Davin). Horse & Hound Foxhunter 1, Glendevon (J Davenport); 2, Sealiet (P Sims); 3, Cotton Candy (A Edwards). Oakmere Toyota A4 1, Lovely Rita (J Davenport); 2, Man Of Means (D Clarkson); 3, Storyteller (M Davin).

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 21 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Rocket Grandini (T Buckland); 2, Roland (J Reed); 3, Starlight Express II (T Hill). Equissage Discovery 1, Round The Block (S Hedges); 2, Whisper II (O Ravenhill); 3, Amazing Grace III (W Bartlett). 1.05m 1, Little Stuart (J Halim); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, Button Oake (T Hill). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Voodoo Man (S Hedges); 2, Just For Ever (J Peake); 3, Findon Impala (S Bassett). 1.15m 1, Warco (R Fernyhough); 2, Ile Blacke (J Halim); 3, Poker (R Fernyhough). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Warco; 2, Ile Blacke; 3, Liberty M (A Kent).

LINCOLNSHIRE COUNTY Lincoln, Lincs, 22-23 June

Total Butler Stakes 1, Blue Chip Quinton (P Barker); 2, Cullawn Diamond (J Annett); 3, St Honores Liquido (J Whitaker). Masons Jewellers Accumulator with Joker 1, City Slick (J Ward); 2, Renkum L’Attitude (J Annett); 3, First Love (J Renwick). 23 Jun: Lloyds TSB A4 1, Temple Guess What (P Barker); 2, Mylegoman (L Whitehouse); 3, Jalisco (S Smith). BBC Radio Lincolnshire AT 1, Amanda Lear (S Smith); 2, Ublesco (R Whitaker); 3, Mon Line (L Bevan).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 22 June

Norton Heath Newcomers 1, Sylvano IV (L Huzzey); 2, Ivana (E Warshaw); 3, Sorraya (S Franks). 1.10m 1, Tobiaco (E Warshaw); 2, Pablo VI (S Franks); 3, Karlos (D Goding). Horse & Hound Foxhunter 1, Hello Clover (S Franks); 2, Waylands La Marie (L Junak); 3, Soubirou (B Thomas). 1.25m 1, Retreats She’s A Lady (L Louden); 2, Odysseus II (R Willis); 3, Uttah Van Het Indihof (E-J Slater). 1.30m 1, Rinaldo II (A Lewis); 2, Retreats She’s A Lady; 3, Atlanta Z (H Bohringer). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Urwin (S Davies); 2, Jeraldine The Giraffe (I Aguado); 3, Bart (M Pitt). Equissage Discovery 1, Ridgeside Destiny (E-J Slater); 2, Marsella (T Graham); 3, Snow Patrol (A Cove). 1m 1, Franklin’s Greystoke (P Lajtha); 2, Uptown Boy II (E Brook); 3, Sinault (J Neal).

NORTHALLERTON JUNIOR PREMIER Yafforth, North Yorks, 23-25 June

Smiths of Whiteinch 128/138cm 1, Ballyclough Brisco (D Willett); 2, Alpental Crystal Canyon (A McCullagh); 3, Guinness Special (C Miller). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Wellington Hijack (E Froehlich); 2, B Minor (J Clayton). 1m jnr 1, Spirit Walker (L Stephenson); 2, Austens Springthyme (C Clayton); 3, Highfield Sir Hugo (D Nielson). jnr open 1, Spottie Dot Com (C Drain); 2, Fieldhouse Maverick (J Clayton); 3, Spot The Lady (J Ward). sml pony 1, Thorneycroft Misty Blue (N Colclough); 2, Flash Du Valmont (R Roe); 3, Stainsby Stardust (P Allen). BEIB Jnr British Novice 1, Folly (E Boynton); 2, Miss Loobie (A Pownall); 3, Forever Smiling (F McGurk). Blue Chip Jnr Newcomers/Progressive 1, Onetime Westwood (A Valks); 2, Funfair (C Kemp); 3, Silver Bay (P Tutty). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/Adventurer 1, Independence Day (A Valks); 2, Quantum Light (J Drea); 3, Funfair (C Kemp). tiny tots 1, 10 tied. Mountain Horse 128cm 1, Mosstown Action Man (J Mendoza); 2, Spotty Lottie (D Miller); 3, Jays Junior (T Willett). Jnr Primary 1, Mystic Starlight Express (G Whitaker); 2 & 3, Proud Flyer & My Bugsy Malone (D Willett). sml jnr open 1, Cavalcade (G Whitaker); 2, Colourwood Colando (A Pownall); 3, Up & Coming (C Mowbray). HOYS 128cm 1, Silver Wonder (P Allen); 2, Dovecote Delight (S Gunn); 3, Stainsby Starburst (P Allen). HOYS 138cm 1, Tantasaig Sandy (L Neilson); 2, Sakama Chesney (P Allen); 3, Gwaun Benjamin (J Smith). jnr intermediate 1, 4 tied. 1.10/1.20m jnr 1, Colourwood Colando; 2 & 3, Rathsallagh Flash & Mountain Ghost (J Clayton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 2nd round 1, Back Chat (J Thompson); 2, Fieldhouse Maverick; 3, Red Fox (O Evans). Kitt Kraiburg Jnr Showjumper 1, Up & Coming; 2, Hedgefield Riverdance (J Swambo); 3, Micklow Madness (D Moseley). Mountain Horse 128cm 1, Brooklands Bobalong (A Griffin); 2, Mosstown Action Man; 3, Mysterix (Y Pinchen). 138cm 1, Colourcode (R Massarella); 2 & 3, Loch Corrib & Kingsland Fergal ( C Drain). jnr restricted 1, Rathsallagh Flash; 2, Kingfishers Tarantella (N Cassidy); 3, Toleman Express (M Stephenson).

ROYAL HIGHLAND Ingliston, 23-26 June

DC Joiners Highland Challenge 1, Grand Classe (K Shore); 2, Salopian Inchalla (W Clarke); 3, Klipper (L Hutt). FFDR A&B ch 1, Retreats Oakey Doakie (R Maguire); 2, Querido Van Het Costerveld (K Shore); 3, Grazie (P Murphy). BEIB 6-y-o 1, 11 tied. 24 Jun: AT 1, Anderson’s Free Spirit (K Shore); 2, Atlantis II (P Murphy); 3, Pall Mall H (A Hamilton). grade A ch 1, Ludwig H (A Hamilton); 2, Temple Guess What (P Barker); 3, True Braveheart (M Young). 25 Jun: Dannys Snacks A&B Stakes 1, Pablo V (J Andrews); 2, Cassius Clay II (G Billington); 3, Wixstone Raymond (J Reed Stephenson). grand prix 1, Blue Chip Quinton (P Barker); 2, Ludwig H; 3, Baileys Pion (J Reed Stephenson). Jean Gillespie Memorial B&C ch 1, Suir Knight (M Irving); 2, Iver (K Argo); 3, Bally Knock Lad ((I McGeoch). 26 Jun: JC ch 1, In Deep (L Beattie); 2, Rockin Robin II (R Haynes); 3, Just A Dash (J Thomson). Andrew Ballantyne Foxhunter ch 1, Naros Fortune (L Hutt); 2, Pamela Ekstein (M Smith); 3, Cantaro (S McKie). A&B ch 1, Pall Mall H (A Hamilton); 2, Two Mills Showtime (R Maguire); 3, Andersons Free Spirit. Deebees Rosettes Grade C ch 1, Suir Knight; 2, Sarlino (R McCrae); 3, Oka G (L Babes). 128cm ch 1, Metric (H Smallwood); 2, Midnight Dynamite (R Modlin); 3, Get Ready Freddie (R Gunn). 138cm ch 1, Fountain Ranger (J Smith); 2, Roundknowes Pop Diva (R Haynes); 3, Royal Declan (S Gunn). 148cm ch 1, Ebbys Gold Dust (H Haig); 2, Mr Nice Guy (J Thomson); 3, Rockin Robin III (R Haynes). young masters ch 1, Roscoes Skip On (L Babes); 2, Waylands Playboy (A Barr); 3, Plutonnik Gasse (A Craig).

BERKSHIRE AREA 38 Newbury, 25-26 June

Wardfire Protection A/B/C 1, Jouvencelle Du Thurin (J Popely); 2, Angelique (K Doyle); 3, Udally Van Overis (K Jackaman). Premier Prospects AT 1, Lilly III (T Stockdale); 2, Continue B (G Plumley); 3, Cortaflex Amber Du Montois (W Funnell). Velocity Advertising Ladies’ 1, Udally Van Overis; 2, Graf Quidam (J Storrie); 3, Miss Commett (K Forsyth). 1m 1, Twister VII (J Kenny); 2, Nethan Virtual Reality (R Moss); 3, Carnaval Destiny (D Charles). A Stewart 4-y-o Style & Performance 1, You Heartbreaker (M Barratt); 2, Navardo (K Cooper); 3, Urwin (S Davies). do, Ring Sights 5-y-o 1, Cyprianus Z (D McPherson); 2, Tanimo (G Plumley); 3, Quidditch II (H Adams). Norton Heath Newcomers 1, NC Master Polo (G Manson); 2, Midnight Flash (T Pearson); 3, Cruise Control II (P Crago). Horse & Hound Foxhunter 1, Killipan Lassie (G Burchmore); 2, Keanu (S Davies); 3, Cruise Control II. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Giroflee Du Bellay (A Measor); 2, Tut Moses (C Robbins); 3, Molto Staccato (K Cooper). Equissage Discovery 1, Votum (A Measor); 2, Wisp (J Draper); 3, Twilight Song (R Moss). 1.10m members cup 1, Zero Wattage (T Pearson); 2, Cyrano (T Priest); 3, Cool Impression (L Stoner). BEIB Jnr British Novice 1, Racing Stripes (C Roberts); 2, Hannington Viewpoint (P Maring); 3, Finnegan III (K Speller). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Carlingford Sea Mist (A Taroe); 2 & 3, Silver Flip & O’Macca (R Horn). Fearnside Foundation Jnr Open 1, Golden Celebration (H Lacey); 2, O’Macca; 3, Ashby’s Surprise (C Wheeler). 26 Jun: Martin Collins Enterprises A4 1 & 2, Knightley Belle & Finn’s Flight (N Boulter); 3, Padisjah R (J Popely). Horse & Hound Foxhunter 2nd round1, Sultano (J Parkinson); 2, Little Miss II (G Strutton); 3, Baretto (F Bergendorff). Premier Prospects Grand Prix 1, Cortaflex Amber Du Montois; 2, Mon Line (L Bevan); 3, Cortaflex Tibor (W Funnell). Bridge Marketing Development Accumulator 1, Onyx V (G Williams); 2, Peninsula Cherubim 8 (D Burnham); 3, Ominous (S Crippen). 1.10m members cup 1, Happiness (K Green); 2, Ile Blanche (C Halim); 3, Natasha HL (C Bracken). FC Cummins & Son Norton Heath Newcomers 1, X Factor (V Ashworth); 2, Punch De Soham (K Doyle); 3, Little Tinka (M Jones). Quaranto Horse & Hound Foxhunter 1, Hello Clover (S Franks); 2, Plinius B (P Crago); 3, Nastase (A Austin). Wardfire Protection 1.25m 1, Gershwin Brevare (A Austin); 2, One Way II (J Loffet); 3, Forban Du Thot (J Marshall). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Giroflee Du Bellay; 2, Sally Lightfoot (D Dick); 3, Twister II. Equissage Discovery 1, McLove (A Austin); 2, Twilight Song (R Moss); 3, Sinault (J Neal). 1m 1, Little Stuart (C Halim): 2, Home From Home (N Shearman); 3, Cloud Hill (P Bursby). 1.05m 1, Fervour (J Charlesworth); 2, Piccolo H (A Measor); 3, Tango (P Ashworth).

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 25-26 June

jnr A4 1 & 2, Spancel Hill Express & Hot Shot II (X Gill); 3, Eskimo Prince (L Gee). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, TJ Tinker (J Thompson); 2 & 3, Double Time & B Minor (J Clayton). 10 & under 1, Twice As Spice (K Gill); 2, Grange Dynamite (J Rooney); 3, Pennwood Little Drummer Boy (P Needham). George Babes Debut 1, Dooly Maybird (L Whiteway); 2, Tom The Bomb (K Gill); 3, Dinky Dynamite (L Mitchell). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Hock I (S Darrell); 2 & 3, Mountain Ghost & Bella Star (J Clayton). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Paddy’s Delight (G Crook); 2, Tuminica (S Harrison); 3, Top Limit (C Bitch). Equissage Discovery 1, Ballydum Lad (C Dobson); 2, Chemoz (J Fletcher); 3, Northern Star (A Aughton). 1.05m 1, Satchmo (G Berkenshaw); 2, Moorhey Skippy (A Ashcroft); 3, Izil (S Ryan). Norton Heath Newcomers 1, Conwell Hill Lady (C Richardson); 2, Lowhill Dot Com (N Bampton); 3, Rabamba (D Ryder). 1.15m 1, Abby’s Accolade (D McNulty); 2, Lauracella Diamond Rose (C Richardson); 3, Le Cheval (A Derbyshire). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Eddystone (A Derbyshire); 2, Le Cheval; 3, Moschino (S Bowen). 26 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Sepple (C Dickinson); 2, High Noon (T Sullivan); 3, Rania (S Smith). Equissage Discovery 2, FKC’s Clouds Above (H Colwell); 2, Gamble On Lucky (T Price); 3, Lancini Gold (E Cooper). 1.05m 1, Labito (M Daniels); 2, Second Hand News (T Newman); 3, Cavaner (M Daniels). Norton Heath Newcomers 1, Dexter (G Crook); 2, Rodante (G Thompson); 3, Love Parade VI (L Waelti). Horse & Hound Foxhunter 1, Estelle M (C Al Redha); 2, Paco B (M Bryceland). 1.20m 1, HS Rebound (M Bryceland); 2, Celtic Force (A Walker); 3, Leonardo II (J Powell). 125m 1, JC Prinz Amor (J Bell); 2, Estelle M. 10 & under 1, 10 tied. 128/138cm 1, Thorneycroft Misty Blue (N Colclough); 2, Whistlewood Warrior (C Moreton); 3, Mister Boots (C Thompson). sml pony 1, Thorneycroft Misty Blue; 2, Bowes Ricochet (R Connor). BEIB Jnr British Novice 1, Yahtzee (L Mitchell); 2, Bewitched The Irish (K Hawks); 3, Kilrea Jackpot (J Davies). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Gucci Rush II (E Mollart). 1m jnr 1, Spancel Hill Express; 2, Vivachi Hip Hop (X Gill); 3, Ashes Cool Dude; 2, Vivachi Hip Hop; 3, Newtown Tommy (G Hilton).

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 25-26 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Wallis (A Adams); 2, Kyanite Blue (A Porter); 3, Rumex (H Luck). Equissage Discovery 1, Remco II (M Gillon); 2, Toronto V (M Bellinger); 3, Gaelic Gorm (M Williams). 1m Derby 1, Cartino Z (M Bellinger); 2, Orka C (A Stevens); 3, Runaway (K McMahon). Norton Heath Newcomers 1, Romanus (H Luck); 2, The Flicksta (A Porter); 3, Tornado IV (J Charlesworth). 1.10m 1, Caresse Z (M Berry-Robinson); 2, Orissa (D Connock); 3, Claudius (P Redman). 1.20m 1, Pirate (M Bellinger); 2, Mysteron (D Connock); 3, King Star (A Vincent). 1.25m/ladies 1, King Star; 2, Gunners Magic (G Mooney); 3, Antaeus (S McLellan). 26 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Wallis II (A Adams); 2, Ballymore Wizard (T Galbraith); 3, Gaelic Gorm. Equissage Discovery 1, Arab Island (J Draper); 2, Sporty Diamond (J Mincher); 3, Gaelic Gorm. Norton Heath Newcomers 1 & 2, Alina & Tiger Cat (L Ashe); 3, My Teddy Bear (H Metcalf). 1,10m 1, Claudius (P Redman); 2, Bullands Sandoval (K Manville); 3, Calvorka Z (L Ashe). 1.15m/YR 1, Business As Usual (A Meredith); 2, Mysteron; 3, Chico PS (D Pearson-Smith). 1.15m grand prix 1, Caresse Z (M Berry-Robinson); 2, Calvorka Z; 3, Business As Usual.

SHROPS & WEST MIDLANDS Shrewsbury, 25-26 June

1.05m 1, Andersons Song Of Norway (G Jones); 2, Megan II (P Griffiths); 3, Lymbec Martini (K Webster). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 2nd round 1, Ella’s Drum (L Johnson); 2, Boreatton Iusha (I Wynne); 3, Hallina Regala (T Coppola). Equissage Discovery 1, The Commontatta (A Harlech); 2, Darco’s Wisecracker (R Prescott); 3, Indius Diamond (A Sharman). Norton Heath Newcomers 1, Euphorgotme (S Gill); 2, Purdy Buffy (C Spencer); 3, Indy’s Playboy (C Freeman). 1.10m 1, Secret Smile (P Linning); 2, Swanky Lady (F Harper); 3, Alfie B (M Pugh). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Ashdale Cloristo (S Scott); 2, Clonlea Lough (K Pugh); 3, Maverna (S Edenborough). 26 Jun: 1.05m jnr 1, No Comment (J Fletcher); 2, Clearwater Crystal (A Richards); 3, Barbarian Blackboy (S Platts). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1 & 2, Okehurst Wild N Willing & Custom Cupid (M Brierly-Barton); 3, Clearwater Crystal. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Irish Storm In A Teacup (L Wingrove); 2, Irish Misty Weather (L Apperley); 3, Chill Factor (J Fletcher). 1.10m jnr 1, Sannan Valley Top Tier (M Townsend); 2, Rosewall Mr Softie (T Restorick); 3, Kerry On (A McKain). 1.15m jnr members cup 1, Miss Crunchie (D Farnsworth); 2, Okehurst Showman (J Buxton); 3, Boost (D Farnsworth). 90cm jnr 1, Snorter (A McKain); 2, Tatty Keel (S Charley); 3, Lion King (K Bennett). Five Alive Area 25 Jnr ch 1, Sir Morholt (C Fellowes); 2, Kilkenny Moonlight (A Jones); 3, Irish Misty Weather.

BARTON EC Preston, Lancs, 26 June

BEIB Jnr British Novice 1, Oh Really O’Reilly (F McSharry); 2, Mr Reily (R Ginnley); 3, Sally II (F Gardner). 90cm jnr 1, Oh Really O’Reilly; 2, unlisted; 3, Mr Reilly. Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Caprice (R Ginnley); 2, Oh Really O’Reilly. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Caprice. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Mackenson Black Magic (D Warburton); 2 & 3, Woodstock Bowman & CJ’s Miss Firecracker (L Wood). Equissage Discovery 1, Eastview Anastasia (Z Sielsky); 2, Plorina (A Johnson); 3, Wessleton Jewel (C Garvey). 1.05m 1, Laurencella Diamond (C Richardson); 2, Rosanna (R Kenyon); 3, Desmond Million (C Kenyon). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Safir (C Kenyon); 2, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood); 3, Avalons Oyster (C Richardson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Krekor (C Kenyon); 2, It’s Cruise The Blues (C Richardson). 2 Jul: 80cm jnr 1, Thornycroft Misty Blue (N Colclough); 2, Bowes Ricochet (R Connor); 3, Hot Shot II (X Gill). Golden Bear Tiny Tots 1, 6 tied. Smith of Whiteinch Primary 1, Brookside Black Jack (J Buxton); 2, Colour Of Money (F McSharry); 3, Stalfire (J Moul). Courtenay Group Jnr Adventurer 1, Brookside Black Jack; 2, One To One (N Colclough). Mandy Hall Select Jnr Members Cup 1, Major Angel (N Cassidy); 2, Hot Shot II; 3, Kingfisher Tarantella (N Cassidy). 10 & under 1, 5 tied. sml pony Derby 1, Little Twister (L Whitway); 2, Beyond Belief (R Connor); 3, The Highwayman (P Howorth). jnr novice Derby 1, Devito’s Boy (J Davies); 2, Shady Business (E Woodburn); 3, Go Active (J Davies). 1m jnr Derby 1, Dixieland Jazz (A Monks); 2, Miss R&B (J Monks); 3, Spancel Hill Express (X Gill). 1.15m jnr Derby 1, Lynwood Gem (R Connor); 2, Forge Freeway (G Hilton). jnr speed Derby 1, Beyond Belief; 2, Kingfisher Tarantella.

DERBY COUNTY Elvaston, Derbys, 26 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Triple Tricks II (K Dalby); 2, Pacman (S Pountain); 3, Townend Wager (T Janion). Ken Beeston Novice 1, Mr Simpson II (N Barry); 2, Holywell Lodge Maverick (L Brennan); 3, Birchills Rose (S Pountain). Norton Heath Newcomers 1, Golden Oak (I Smith); 2, Ziggy (P Arthurs); 3, Mr Simpson II. 1.10m 1, Little Miss Socks (M Thompson); 2, Rainbow High (C Deeley); 3, Blidsworth Highwave (A Beaumont). Horse & Hound Foxhunter 1, Collooney (C Healey); 2, Jack The Lad (S Whitney). 1.20m 1, Retreats Simone (D Foster); 2, Glenbrook Star (J Coleman); 3, Schenkendorf (M Thompson). 1.25m 1, Lake Cruise (M Thompson); 2, Inca (S Whitney); 3, Retreats Simone.

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, East Sussex, 26-27 June

Riding Farm 1m Open 1, On A Par (F Cardrick); 2, Crofters Realm (J Piper Dadswell) 3, Celtic Gold (S Sargeant). GA Commercials Sml Derby 1, Packman (J Piper Dadswell); 2, Our Josh (F Cardrick); 3, Exclusief (C Oakley). eQuest Midway 1, Clover Classic (P Wilson); 2, Oakwood (M Dorgan) 3, True Blue Vanilla Sky (G Tattersall). eQuest Midway final 1, Chantelle (C Foreman); 2, Keelings Skippy (L Long); 3, Rebel Yell (A Goodson). Highly Offley Stud 1.25m/South of England Ladies’ 1, Chantelle (C Foreman); 2, Omiro (S Davidson); 3, Ukinda (J Burgess). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Moonstone Boco Venture(F Cardrick); 2, Southdown Shadow (L Long); 3, Archimedes (G Tattersall). Horsehealth 1m Restricted 1, Just For You (M Dorgan); 2, Charisma (M Hoad); 3, Southdown Shadow (L Long). Collison Construction 1.05m 1, Just For You; 2, Blazing Comet (C Foreman); 3, Rideout Rose (S Frankland). Norton Heath Newcomers 1, Dreamtime Diamond (L Long); 2, Triviant (D Fisher); 3, Mossfort (S Lewis). Budgen 1.10m 1, Bandolson (E Hinkley): 2, Over the Odds (S Garry), 3, Charlies Gaelic Gamble (A Stevenson). Horse & Hound Foxhunter/Chandlers BMW Hailsham 1.20m 1, Charlies Gaelic Gamble (A Stevenson); 2, Ricard (P Lear). Sussex Haylage 1m 1, Limes Play It Again (H Broad); 2, Old Park Lad (A Stevenson); 3, Charlies Gaelic Gamble (E Geer). Teleq Consulting 1.05m Derby 1, Packman; 2, True Blue Vanilla Sky (G Tattersall); 3, The Quantro Challenge (S Pemble). Eastbourne Mercedes Newcomers Grand Prix 1, Ricard (P Lear); 2, Lucas 351 (A Geer); 3, Cathania (L Hurst). WHB Horsebox Supplies Area 46 A/B/C 1, Chantelle; 2, Tipperary King (J Price) 3, Tiger Beach (L Gaukroger). Stevenson Jewellers Challenge final 1, Cavort (C Toms); 2, Greenbank Harlequin (P Sangster); 3, Rebel Yell (A Goodson). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Southdown Shadow (L Long); 2, Okehurst Quick Silver (B Drea); 3, Caesars Gold (C Hearn). Equissage Discovery 1, Southdown Shadow; 2, Hello Kitty II (L Pheasant); 3, Delphys Beach Boy (E Gage). Norton Heath Newcomers/Chandlers BMW Hailsham 1.10m 1, Dreamtime Diamond; 2, Quality G (J Bergstrom); 3, Delphys Beach Boy (E Gage). Smarter Builders/NFU (Uckfield) 1.15m Members Cup 1, Tangled Up In Blue (C Foreman); 2, Ema (S Smith); 3 Chantelle.

HARTPURY COLLEGE Hartpury, Glos, 26 June

1m 1, Ardcroney Dawn (K Viveash); 2, Ashmira (H Irvine); 3, Button Oak (T Hill). 4-y-o style & performance 1, Shire’s Typhoon (T Hill); 2, Mendip Maximus (A Valentine); 3, Touching (A Bravington). do, 5-y-o 1, Athos (L Hales); 2, Ashmira Van Voeshoef (H Irvine); 3, Ambiorix Van Den Bisschop (S Tubbs). Norton Heath Newcomers 1, Ruxton Corelli (E Slater); 2, Amazing Grace (W Bartlett). 1.10m 1, The Grey Horse (T Rosewell); 2, Cappa Flight (H Shepherd); 3, Coconut King (A Hammond). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1 & 2, Poker & Warco (R Fernyhough); 3, Beau’s Retreat (J Rosewell). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Bob’s The Job (D Fudge); 2, Heckla P7 (S Osbourne); 3, Ronni (S Moulder). Equissage Discovery 1, Aron B (J Blakeway); 2, Kaikoura (H Chapple); 3, Amlah (D Barnes).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 26 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Bakeburn Silver Nymph (N Homer); 2, Cocoa (K Ferrier); 3, Tiger Talk (C Ambrose). Equissage Discovery 1, High Point Maverick (J Crippen); 2,Quinton Oudelijns (B Jones); 3, Deal Clover (J Dawes). 1.05m 1, No Doubt (J Greally); 2, Blacklands Romulus (C Marsh); 3, TFB (G Peskin). 1.15m/YR 1, Hi-Society Party (L Fitch); 2, Fergus Boots (R Hendry); 3, Fedora (D Brown). 1.25m 1, Roxsy (L Fitch); 2, Storming Ahead (J Crippen); 3, Magic Miss (E Hunter). 29 Jun: Norton Heath Newcomers 1,Tjelke (S Crippen); 2, Just Lex (C Hopper); 3, Matilda (S Crippen). 1.10m 1, Knocknacarry (J Clark); 2, Juanita II (S Crippen); 3, Fedora (D Brown). Horse & Hound Foxhunter 1, Grey Cloud (S Lundh); 2, Zeus Valentine (K Ashley); 3, Rivaldo II (D Powell). 1.25m 1 & 2, Concordville & Phoenix Joy (A Lewis); 3, Booco (C Nash). 1.30m 1, Rinaldo (A Lewis); 2, Booco. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Georgie’s Cleopatra (D McGlynn); 2, Zafrodisiac (E-J Slater). Equissage Discovery 1, Shalmiro Cavalier (D McGlynn); 2, Eomere Of Rohan (E-J Slater); 3, Grandees Goldrush (A Mahaffey). 1m 1, Nazzarco (E-J Slater); 2, Mandana (R Holder).