ABERDEENSHIRE JUNIORS Loanhead EC, Scotland 6 Oct

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 6-7 Oct

BLEWBURY Blewbury, Oxon, 7 Oct

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 6-7 Oct

HAND EC Clevedon, Somerset, 5-6 Oct

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 6 Oct

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 7 Oct

MUIRMILL EC Symington, Ayrshire, 6-7 Oct

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 2 Oct

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 7 Oct

ROCKINGHAMPTON EC 7 Oct

STAINSBY GRANGE EC Thornaby, Cleveland, 7 Oct

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall 6-7 Oct

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 2 Oct

Charles Owen British Novice 1, Colemans Maverick (D Palmer); 2, Eskenzi (J Taylor). Hadrian Equine Discovery 1, Dextrous (J Kochman); 2, Copperous (D Perry). 1.05m 1, Mysterious (S Mitchell); 2, Blackstuff Knight (C Foreman); 3, Bluebell Merlin (S Cleal). Great Leighs Newcomers 1, Handley Barns Bambee (K Phillips); 2, Lawless (T Ford). A4 1 & 2, Maricots Tanika & Monalee (M Lockhart). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, La Clochette (L Abraham); 2, Maritime Boy (A Clutterbuck).

HAND EC Clevedon, Somerset, 5-6 Oct

Charles Owen British Novice 1, Our Painted Lady (R Field); 2, Waterson Girl (M Butcher); 3, Skips (L Chapman). 1.05m 1, Ever Rebel (L Sperring); 2, Bold Colours (J Priest); 3, Lanterns Della Rose (T Eames). BEIB Members Cup 1, Zacharius John (M Butcher); 2, Silver Moonshadow (N Palmer); 3, Celtic Cracker (M Hobbs). 1.15m 1, Zacharius John; 2, Oneida Imp (B Moore). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Cornish Quest (C Baker); 2, Zacharius John; 3, Can’t Touch This (E Eynon). 6 Oct: Charles Owen British Novice 1, Deeper In Debt (J Brockway); 2, Second Spirit (M Orzazewska); 3, Modern Jazz (C Presley). Hadrian Equine Discovery 1, Just Orange (E Eynon); 2, Cor Goch (H Rees); 3, Marker Major (T Owen-Bines). GreatLeighs Newcomers 1, Miss Way (M Marino); 2, Knightsford Enigma (H Rees); 3, Nanette B (A Thomas). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Lady Lord (H Rees); 2, Knightford Enigma; 3, Manyana (J Storrie). open 1, Zacharius John; 2, DolceRose (A Kublin); 3, Hi Pal (C Williams). 1.25m 1, Kartouch (B Ford); 2, Zacharius John; 3, JSJ’s Gallent Grey (S Arkell).

ABERDEENSHIRE JUNIORS Loanhead EC, Scotland 6 October

Jnr 80cms Open 1, Ml Brushstrokes (C Andrews); 2, Bishopston Second Episode (L Bradford); 3, Sligo Chance (A Ferguson). Jnr British Novice 1, Royal Flash (S Hutt); 2, Hillhead Coppersock (R Hayes); 3, Champagne Highlights (A Macdonald). Jnr 1m Open 1, Ml Brushstrokes (C Andrews); 2, Linton Highlights (N Ferguson); 3, Captain Flipper (H Haig). Jnr Newcomers 1, Abbey ‘B’ (E Gilbert); 2, KC’s Superstar (K Connor). Jnr Members Cup 1, Artus (L Hutt); 2, J’s Dream (Y Geddie); 3, Jazzy Lady (R Henderson). 128cm/138cm 1, Guiness Special (J Kirk); 2, Bowes Charlie Brown (L Hutt); 3, Dryscoed Timmie (H Haig). Jnr 1.10m Open 1, Stainsby Top That (J Raeside); 2, Street Angel (J Kirk); 3, Johnston Boy (S Hutt). Jnr 1.20m Open 1, Guiness Special (J Kirk); 2, Stainsby Top That (J Raeside).

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants, 6 Oct

British Novice 1, Herngate Oliver (A McKeowan); 2, The Servants Gift (S Brotherton); 3, Smoothly Done (S Brotherton). Hadrian Equine Discovery 1, Dali (A McKeowan); 2, Darco Boyz (A Gordon); 3, Herngate Oliver. Gt Leighs Newcomers 1, Dali; 2, Barons Graphite (B Dunning); 3, Cilady Z (A Austin). 1.10 Members. 1, Altesse du Moulin II (A Hoar); 2, My Diana (L Fidler); 3, Adams Marisco (C Baker). Horse & Hound Foxhunter 1, Voltaires Cracker (J Harris); 2, Rabanna (R Willis) 3, Onyx (C Corke). 1.30m Open 1, My Lego Man (P Crago); 2, Alona (B Dunning); 3, Pipit (P Crago).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 6-7 Oct

128/138cm 1, Shady Nook II (A Mizon); 2, Midnight Man (J Garside). 90cm jnr 1, Little Logic; 2, Mr Todd Junior (L Mitchell); 3, Justa Nuther Fred (A Mizon). 128cm 1, Little Logic; 2, Willbound (J Newnham). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Bold Kelly; 2, Millersford Rocket Rose; 3, Forest Gump (A Humphries). jnr open 1, Timothy II; 2, Foxmill Montana (N Bampton); 3, Alternate Jazz. 7 Oct: BEIB Jnr British Novice 1, Riegill Quickstep (X Gill); 2, Swan Erin (N Rigby); 3, Painted Pip. 90cm jnr 1, Shady Nook II; 2, Alcatraz Crystal (F Lynburn); 3, Bowes King Edward (S Lincoln). 138cm 1, Willowpark Riffraff (J Newnham); 2, Miss Moon (D Joliffe); 3, Little Logic. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Little Bambuska (R Towers); 2, Whiskey Tipple (S Ward). jnr members cup 1, Little Logic; 2, Little Bambuska; 3, Titamour. jnr open 1, Justa Nuther Fred; 2, Bilko Lad (G Whittingham); 3, Titamour.

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 6-7 October

British Novice 1, See More Tricks (G Tattersall); 2, Priamore (T Barker); 3, Stilton (K Willard). Discovery 1, The Quizmaster (R Gilbert); 2, Surehill My Boy (M Green); 3, Comely Starwalk (G Tattersall). 1.10m M’Cup 1, Braxton Bragg (B Lear); 2, Sandalls Sunnyside Up (E Hinkley); 3, Special Graf (J Whibley). Open 1, Gordon Goodtime (J Whibley); 2, Sandalls Sunnyside Up; 3, Brindisi (K Willard). 7 Oct: British Novice 1, See More Tricks; 2 , Simply Wookey (J Smith); 3, Greenbanks Harlequin (P Sangster). 1.05m M’Cup 1, Wrens Skyrocket (S Moss); 2, Charlies Gaelic Gamble (B Lear); 3, Sandalls Spartacus (E Hinkley). Newcomers 1, Omearo (B Johnson); 2, Wilk Buck (K Rocliffe); 3, Daytona Bay (R Gardiner). Open 1, Walton Bombardier (L Long); 2, Charlies Gaelic Gamble 3, Sandalls Spartacus. Foxhunter/1.20m Open 1, Krakatoa (S Marsh); 2, O Dillion Do (S Moore-Williams); 3, Braxton Bragg (B Lear).

MUIRMILL EC Symington, Ayrshire, 6-7 Oct

maiden stakes 1, Copperfield Diamond (L Anderson); 2, Diamond Rose III (S Tothill); 3, Windy Hill Cat (W Castles). Charles Owen British Novice 1, Hairshaw Carousel (A Hamilton); 2, Orianna (E Smith); 3, Odland Clover (L Creigton). Hadrian Equine Discovery 1, Hairshaw Carousel; 2, Aqua Di Gio (C Blackburn); 3, Jakatta (I Warnock). Great Leighs Newcomers 1, Atiras (T Nicolson); 2, Lisdon Lady (V Butler); 3, Blue Serpent (S Morton). 7 Oct: jnr new recruits 1, 13 tied. 90cm jnr 1, Captain Flipper (H Haig); 2, Oakdown Cabaret (G Taylor); 3, Mighty Joe (N Dingwall). jnr star of the future 1, Fast Ed (A Christie); 2, Totally Puzzled (T Christie); 3, Maxim Free Spirit (S McBain). 10 & under 1, 5 tied. 128/138cm 1, Alpine Jet (L Thomson); 2, Loughnatosa Star(S Lithgow); 3, Artus (L Hutt). 1.10m jnr 1, Milano (J Ogg); 2, Mr Rubix (L Thomson); 3, Street Angel (J Kirk). jnr open 1, Mr Rubix; 2 & 3, She’s Elastic & Guiness Special (J Kirk).

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall 6-7 October

British Novice 1, Cornish Cookie (M Marx); 2, Rubick (J Shore); 3, Good King Charlie (A Goodman). Discovery 1, Bobby G (O Gwennap); 2, Nikeh (E Robson); 3, Elljay Beowulf (K Deithrick). Tall Trees 1.05m Series 1, Deli Sorella (S Gentle); 2, Its Fred the Red (J Blackburn); 3, Millford Sound (H Wright). Newcomers 1, Millford Sound; 2, Opposition Leader (A Walters) 1.15 Open 1, Crosswinds Knight Rider (S J Coffin); 2, Seafield Diamond (J Shore). British Novice 1, Nuriznaya (C Wilson); 2, Junior Counsel (S George); 3, Contraband Ruler (A James). Discovery 1, Boxers Quest (C Dunster); 2, California Moor (A Ellery); 3, Le Samourai (E Gaunt). 1.05 Open 1, Follyfoot Lindisfarne Lad (S Jobson Scott); 2, Follyfoot Trenawin Lillinor (S Jobson Scott). Members Cup 1, Crosswinds Knight Rider; 2, Hawklands Princess Blue (S Payne). 1.15 Open 1, Tully Lane (J Hoskin). Foxhunter/1.20 Open 1, Bodiceas Revenge (A Ellery); 2, H L Hugo (S Dart).

BLEWBURY Blewbury, Oxon, 7 Oct

British Novice 1, Chinnon Carika (N Browne); 2, Bally Something (J Robertson); 3, Caramar (V Ashworth). Discovery 1,Xplode (J Bowman); 2, Spirit Of Kilkee (V Ashworth); 3, Jazza (B Smith). Oxon mini 1, Xplode; 2, Deception (P de la Haye); 3, Aldershot Boy (D MacKenzie). BEIB Members Cup 1, Thameside Pinzala (N Saunders); 2, One Way (J Loffet); 3, Joli Jasper (C Webb). 1.10m 1, Happiness (V Ashworth); 2, Superchase (E Witt); 3, Fleethouse The Dealer (G Bray). Foxhunter/1.20m 1, River Chase (J Loffet); 2, Kantara UH (H Tredwell).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 7 Oct

small jnr open 1, Tipperary Tip Top (A Lowley); 2, Little Cherub (K Evans); 3, Kachanski (M Freeman). Kraiburg Jnr Novice 1, Hot Gossip (K Grimster); 2, Make My Day Too (M Fursedown); 3, Snowstorm (T Gosling). jnr open 1, Make My Day Too; 2, Heritage Shamal (E Kelly); 3, Cherokee Chief (K McCarthy). Blue Chip Jnr Newcomers 1, The Real Slim Shady (H Berryman); 2, Heritage Shamal; 3, Ms Morning Glory. jnr 1m 1. Mister Speck (M Russell); 2, For A Few Dollars More (H Berryman); 3, Kristons Flower Power (L Louden). jnr members cup 1, Kristons Flower Power; 2, Classic Henna (H Morgan).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 7 Oct

Charles Owen British Novice 1, Direct Hit (L Stephenson); 2, Daunting Lady (Z Eglin); 3, Love Me Do (K Salkeld). Hadrian Equine Discovery 1, Second Hand News (C Al Rheda); 2, Horseforce Ursula; 3, Little Commell (J Barton). Great Leighs Newcomers 1, Second Hand News; 2 & 3, Southbrook Springtime & Young Gun II (J Reed-Stephenson). 1m 1, Out In The Open (M Jagger); 2, Stoneflight (J Fletcher); 3, Ballacludish (A Pilling). BEIB Members Cup 1, Out In The Open; 2, Handles Oriadante (C Richardson); 3, Miami Playboy (L Mansfield). 1.25m 1, It’s Cool (R Maguire); 2, Ashdale Jackpot (E Staveley); 3, Panama Springbok (C Richardson).

ROCKINGHAMPTON EC 7 Oct

British Novice 1, Toil N Trouble (J Lewis); 2, Washbrook D.C. (J Lewis). 1m Open 1, Golden Sapphire (J Bingham); 2, Wenderis Pilot (J Merrett). Open Attendance 1, Wyville (R Collett); 2, Just Malone (N Cambridge). 1.05m Open 1, O’Belle (C Neath). 1.15m Open 1, O’Belle.