TALK OF THE NORTH Milnrow, Lancs, 19 November

jnr open 1, CJ’s Kemosabi; 2 & 3,Air Force One & Expressive (P Dobby). 1.35m 1, Capello IV; 2, Temple Croesus (R Whitaker); 3, Kanselier (E Whitaker). 6-bar challenge 1, Renzeren VD Ramparden (J Billington); 2, Giotto (R Whitaker).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 20 November

Great Leighs Newcomers/1.10m Open 1, The Fox (A Brady); 2, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs); 3, Tendresse Van Het Ryehof (L Whitaker). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, The Fox; 2, Pride Of EHG (L Whitaker); 3, Ackworth Roxanne (B Johnson). 1.25m Open 1, Ephesia (R Whitaker); 2, Mr George (C Curtis). Charles Owen British Novice 1, Chancellor (M Beevers); 2, Badger The Brave (C Tomlinson); 3, Gee It’s Muffin (D Gee Sanders). Equimax Discovery 1, Milton Paladin (A Bell); 2, Royd Flash (L Redfearn); 3, Gee It’s Muffin. 1m Open 1, Thurstonland Mac (G Korszanski); 2, Bally Che Guevara (E Portas).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 21 November

mini grade C 1, My Laurel (L Brennan); 2, Planxthe (L Richmond); 3, It’s Dream Girl (L Brennan). Great Leighs Newcomers 1, Zhivago (L Brennan); 2, Spring Melody (C Frazer); 3, Staretta (R Ferry). 1.15m 1, Prospect Alice (A Bradley); 2, Athena T.

MEDSTEAD GRANGE EC Nr Alton, Hants, 22-23 November

Open 1.10m 1, Raol Von Raphael (A Austin); 2, Henry All Day (A Austin); 3, Just Josh (K Doyle). Great Leighs Newcomers 1, Zavin Z (S Franks); 2, B F Utopia (J Streeter); 3, Billy Autumn (K Doyle). Open 1.20m 1, Neat Gin (J Johnstones); 2, Missippi B (R Hook); 3, Carrano (S Crippen). Horse & Hound Foxhunter 1, Andre (P Charles); 2, Thesora Van Londenhoff (M Armstong); 3 Saxony (P Crago). B & C Handicap 1, Moonlight (C Platt); 2, Mandingo X (B Dunning); 3, Mandriaan (T Newbury). 1.30m Open 1, Make Haste (L Pavitt); 2, China Drum (N Boulter); 3, Kelzelmade Laubry (R Willis). 23 Nov: Warm up 0.85m 1, Lydiett (L Andrews); 2, Abigails Dream (N Hall); 3, Les (R Stevens). Charles Owen British Novice 1, Dragon Flyer (S Royall); 2, Molly Shambles (D Dick); 3, Pee Jay (D Jocelyn). Equimax Discovery 1, Molly Shambles (D Dick); 2, Tiki Toa (D Jocelyn); 3, Karitas (K Baxter). Open 1m 1, Wildfire (K Pullen); 2, Nabucco (A Hoar); 3, Cider Rose (I McDermid). Open 1.05m 1, Little Modle (L Jaques); 2, Due Diligence (M Etherington); 3, Instinctive Choice (S Elkins). Great Leights Newcomers 1, Fyandra (S Gordon); 2, Archie (J Harris); 3, Ringo (L Fogarty). Open 1.10m 1, Ema (N Boulter); 2, Prince Darco (C Read).

OSBALDESTON HALL Blackburn, Lancs, 22-24 November

1.05m 1, Ryelands Sea Master (N Martin); 2, Bowlers To Chesnick (E Tough); 3, Foxglen Romeo (D Ryder). Great Leighs Newcomers 1, Summer Breeze (N Coupe); 2, Una Van Berkenbrock (J Garton-Pope); 3, Garyowen (K Fuller). Horse & Hound Foxhunter 1, Go Again (K Fuller); 2, It’s Billy The Kid (L Tough); 3, Paradiso (T Newman). A/B/C 1 & 2, Granada & Calibra (L Williams); 3, Fine Painting (J Shaw). 23Nov: 1.10m 1, Cheekie Half (L Stephenson); 2, Exclusive Splash (T Newman); 3, Risley Gold (C Rushall). Blue Chip Power 1, It’s Santa Monica (N Coupe); 2, Midnight Moneypenny (K Phillips); 3, Up For Grabs (T Newman). Charles Owen British Novice 1, Silver Sparkle (K Blore); 2, Atlantic Breeze (M Grant); 3, Flame (C Reynolds). Equimax Discovery 1, Holbeck Magic (R Doughty); 2, Atlantic Breeze; 3, Tannersmith Irish Boy (S Ballard). 1m 1, Handels Oriodante (K Astill); 2, Crack Malone (K Phillips); 3, Nethertown Kiss (J Knox). NDS Members Cup 1, Crown Alliance (P McKeever); 2, Carolla W (T Knox); 3, TL’s Gamble (H Hool). 24 Nov: 1.05m 1, Blade (C Hamer); 2, TL’s Gamble; 3, Pavot (E Tough). Easibed Novice 1, It’s Santa Monica; 2, Darraks Mario (J Taylor); 3, Oushie K (P Lamb). Horse & Hound Foxhunter 1, FI Nonian A’Deigne (N Phillips); 2, Irish Ruby (P Lamb); 3, Coer De Four (S Buckley). 1.20m 1, TL’s Gamble; 2, My Little Soldier (S Buckley); 3, Way Too Cool (N Bampton). 1.30m 1, Calibra; 2, Son Of A Gun (J Knox); 3, Carolla W.

ABERDEEN SJC Loanhead, 23 November

early riser 1, Macey (J Crawford); 2, Jazz (K Caddy); 3, Nicholas (L Warren). Charles Owen British Novice 1, Ticket Chic De Heers (M Bee); 2, Miss Hayfield (J Crawford); 3, Clover Gail (K Caddy). Equimax Discovery 1, Ottawa B (L Mitchell); 2, Miss P (N Heale); 3, Ticket Chic De Heers. 1m 1, Aurora (S Sinclair); 2, Kamina (D Taylor); 3, Craigmancie April (J Johnson). Viewmount Stud Yng Horse ch 1, Exion (A Spalding); 2, Craigmancie April; 3, Outburst B (S Brownie). Great Leighs Newcomers 1, Mum’s The Word (D Mitchell); 2, Skye Mist (C Millar); 3, Valentine (A Davidson). NDS Members Cup 1, Quilly Rose (E Gilbert); 2, It’s Fitz (S Sinclair); 3, Arctic Lift (S Winnard). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Piccolo (L Johnson); 2, SH Amillion (A Spalding); 3, Lamal (N Slater). 1.25m 1, Exion; 2, Lamal; 3, Hectique (S Low-Mitchell).

EXETER EC Poltimore, Exeter, 23 November

BEIB Jnr British Novice 1, Wilmoor Mr Bizzie (H Rowcliffe); 2, My Mighty Mint (H Anderson); 3, Follyfoot Snow Leopard (V Jobson-Scott). jnr 85cm 1, Hopscotch Toffee Pop (H Webb); 2, Thurlestone Red Cirrus (M Grose); 3, Shady Boy (A Sharp). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Bowcastle Mendip (L J Dale); 2, Mighty Max(J Bachelor); 3, Showtime II (T Hutchins). jnr 1m 1, Hells Angel (T Hutchins); 2, Bowcastle Mendip; 3, Maple Syrup (H Wells). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.20m jnr 1, Heineken Hill (J Davis); 2, Hells Angel.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 23 November

Charles Owen British Novice 1, Top Tiah (R Manning); 2, Tinkers Pearl (S Allen); 3, Sir Ross (A Greenhalgh). 1m 1, Willowpark Fantasy (A Brannon); 2, Ballyflint (J Hill); 3, Rocksand (S Harper). Equimax Discovery 1, Fervour (S Stevens); 2, Let’s Dance Nureyev (N Tinworth); 3, Tequila Sunrise IV (A Hoffman). 1.05m A4 1, Living Colour (B Dove); 2, Semi Sonic (L Parnham); 3, O’Shaugnessy (M Jones). Great Leighs Newcomers 1, Simply Airborn (L Harris); 2, McTagget (R Neil); 3, Lola Cruiso (J Randall). NDS Members Cup 1, Hot Two Step (N Tinworth); 2, O’Shaugnessy; 3, Findon Innocence (T Phillips).

WELSH JSJ PencoedCollege, Wales, 23 November

80cm Rest Open 1, My Little Cracker (R Howells) 2, Charley’s Angel (V White); 3, Oak Valley Cantors (G Thomson). 128/138 Rest Hand 1, Penmorfa Farm Lara (L Bettinson); 2, Charley’s Angel; 3, Roseville Little Love (C Golledge). 90cm Rest Open 1, Glynebourne Wood Sorrell (B Griffiths); 2, Bwllfa Pie (E Farr); 3, Mr Sanco (E Farr). 128/138 Hand 1, Charley’s Angel; 2, Ariel (B Mantel); 3, Southern Comfort (B Gould). Winter 128/138 1, Ballyclough Tess (H Thomas); 2, Just Chester (L Bettinson); 3, Highrise (O Griffiths). Jnr Brit Nov 1, Millfield Dancer (S Tatchell); 2, Royal Court (K-A Dunne); 3, Little Miss Teg (N Button). Jnr Newcomers 1, BulclaunEddie (E Davies); 2, Walmore Maverick ( L Whitehouse); 3, Tequila Sunset ( L Bissmire). 1.05 Jnr Open 1, Greylands Contrary Mary (R Thomas); 2, Polly Flinders ( B Mantel); 3, Little Babushka (A Williams). Jnr Fox/1.10 Open 1, Odd Choice (A Williams); 2, Okehurst Crackerjack (G Spence); 3, Paddioco (L Mantel). Winter JC/Members Cup 1, Skybourne II (G Spence); 2, Okehurst Crackerjack; 3, Midland Boy (E Davies). Jnr Inter Open 1, Daraks Tonto (E Davies); 2,Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 3, Garlands Cashman (L Whitehouse).

BSJA AREA 18 Winsford, Cheshire, 23-24 November

BEIB Jnr British Novice 1, The Terrible Tigger (V Davis); 2, His Nibs (S Costello); 3, Deepmill Bryony (R Evans). 90cm jnr 1, Lynwood Gem (A Darbyshire); 2, Rio Recardo (D Whittaker); 3, Charnwood Clover Girl (P Dobby). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Golden Jodine (K Parker); 2, Brock Bay Rufus (F Crompton); 3, Orlando Silver (J Gracie). 1m jnr 1, Bally Golden Girl (K Chambers); 2, Something About Mary (S Green); 3, The Night Hawk (O Evans). winter 128cm 1 & 2, J’s Junior & Holly Oaks (D Willetts). winter 138cm 1, My Bugsy Malone (J Whittaker); 2, Fountain Ranger (O Hilliard); 3, The Night Hawk. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Bally Golden Girl; 2, The Harrier (S Evans); 3, Parkgate Snow Storm (K Clarkson). 1.10m jnr 1, Air Force One (P Dobby); 2, Young Carisma (P Sims); 3, Irish Frost (P Shaw). winter JC 1, The Harrier; 2, Again & Again (S Needham). 1.20m jnr 1, Rainbow Times (W Whitaker); 2, Foxmill Montana (N Bampton); 3, Exquisite (M Eilberg). 24 Nov: BEIB Jnr British Novice 1, His Nibs; 2, BFS Grey Squirrel (R Gilsenan); 3, Irish Misty Weather (L Apperley). 90cm jnr 1, Charnwood Clover Girl; 2, Sharp Rebecca (K Parker); 3, Playmate Whizz (A McKain). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sharp Rebecca; 2, Miami Gold (V Davis);3, Loobeen Lady (P Dobby). 1m jnr 1, Top Gun; 2, Again & Again; 3, Applejax Solitaire (D Smith). winter 128cm 1, Holly Oaks; 2, Atlanta (O Liley); 3, Magic Monkey (Z Adams). winter 138cm 1, Necta Peebles (J Davison); 2, Campus(Z Adams); 3, Little Logic (O Liley). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, The Harrier; 2, Bally Golden Girl; 3, Oakvilles Buster (D Jolliffe). 1.10m jnr 1, Rainbow Times (W Whitaker); 2, Mr Swampy (D Smith); 3, Again & Again. 1.20m jnr 1, Air Force One; 2, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 3, Absolute Commanche (A Evans).

BSJA AREA 43A Isle of Wight, 23-24 November

jnr sml open 1, Perryman’s Impeccable (C-A Chapman); 2, Mr Magic (L Tate); 3, Salty’s Grey Storm (P Green). Kitts Jnr Novice 1, Greenlinks Little Nell (L Wade); 2, My Destiny (C-A Chapman); 3, Fayre Dinkum (G Talbot). jnr progress 1, Willoway Dreamer (J Hayles); 2, Perryman’s Impeccable; 3, Mr Magic (JTate). Kraiburg Jnr Discovery 1, Fayre Dinkum; 2, My Best Buddy (L Tate); 3, Waysides Hot Gossip (K Grimster). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Waysides Hot Gossip; 2, Irish Rose II (A Miller); 3, Willoway Dreamer. jnr members cup 1, Bowes Gunsmoke (L Wade); 2, Patchwork Warrior (H Webster); 3, CK (G Talbot). jnr intermediate 1 & 2, Floating Change & Bowes Gunsmoke (L Wade); 3, Patchwork Warrior. 24 Nov: sml open 1, Bilbo Baggins (S Ashwell); 2, Flints Mirror Image (L Wickham); 3, Nutkin Feather Duster (K Begley). Equiline Novice 1, RS Charisma (E-J Slater); 2, Just Travis (S Evans); 3, Skeyton Dutch Nova (B Penn). Equiline Discovery 1, California (E-J Slater); 2, Neils (J Warrick); 3, Fly Like A Bird (G Cockrell). 1.05m 1, Ridgeside Khalico (E-J Slater); 2, Cool Cullen Colleen (S Begley); 3, Four Seasons II (K Begley). Blue Chip Power 1, Ridgeside Khalico; 2, Mirabella (R Booth); 3, Master Nadel (D Moul). NDS Members Cup 1, Snow Bunting (S Evans); 2, Four Seasons II; 3, Mirabella. 1.25m select 1, Lucky Girl II (S Begley); 2, Chas Randall (J Warrick); 3, Riverwood (R Booth).

HAND EC Clevedon, Somerset, 23-24 November

Charles Owen British Novice 1, Megan V (H Rees); 2, Malachi (R Trenaman); 3, The Quarryman II (S Elliott). 1m 1, Shaab Moor (A Edwards); 2, Simmering Ice (C Edwards); 3, Only Wishes (L Chapman). Great Leighs Newcomers 1, Geometric ((J Hobbs); 2, Flash Captain (R Moss); 3, Ramon (P Connor). 1.10m 1, Fiddlers Grey (P Baber); 2, Call My Bluff (S Broome); 3, Caledon Castle (J Dolling). 1.15m 1, Go With The Flow (N Tabor); 2, Valesco (P Connor); 3, Cockleford Mystery (M Moor). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Dutch Whisper (P Baber); 2 & 3, More Magic Moments & Dangermouse (E Eynon). 24 Nov: Charles Owen British Novice 1, Laydown The Law (F Hay); 2, Koropelli (K Bevan); 3, Megan V. EquimaxDiscovery 1, Coolcaum Greggan (C Humphreys); 2, Ard Cool (K Saunders); 3, Hold Your Horses Los Angeles (L McCallum). Blue Chip Power 1, Triple Flight (M Marino); 2, Regent S (J Bowman); 3, Gold Blend (B Smith). 1.15m 1, Woodcote Chief Witness (N Wood); 2, Catherston Sorcinite (R Moore); 3, Flash For Cash (K Bloomfield). Blue Chip Performance 1 & 2, Quick Darco & Imperial Saluut (J Tuff); 3, Cuesta (A Edwards). 1.25m select 1, Bourien (L Whitehouse); 2, Leandro (P Bevan); 3, Dangermouse.

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 23-24 November

Charles Owen & Co British Novice 1, The Optimist (D Barraclough); 2, Priamiss (K Hufton); 3, Monty O’Shea (H Thompson). Equimax Discovery 1, Royd Flash (L Redfearn); 2, Bel Air Prince (J Hardy); 3, Neaon (L Redfearn). 1m Open 1, B Smart (L Redfearn); 2, Scarlett O’Hara (N Sheard); 3, Lancaster Dancer (A Garner). Great Leighs Newcomers 1, Miss Debutante (L Redfearn); 2, Fathers Footsteps ( C Curtis); 3, It’s Norman (W Ellis). 1.10m Open 1, Mighty Mandy (J Whitaker); 2, Streamway (M Smith). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Temple Guess What (P Barker); 2, JC Prinz Amour (T Meager); 3, Our Al (C Curtis). 24 Nov: Charles Owen British Novice 1, Priamiss; 2, Quite Dutch (P Beeches); 3, Slow & Easy (R Evans). Equimax Discovery 1, Sherwoods Liberty (B Sutcliffe); 2, Renate (A Duncan); 3, Paola III (S Cawkwell). 1m Open 1, It’s Norman (W Ellis); 2, Conrad IV (H Bennett); 3, Scarlett O’Hara. Great Leighs Newcomers 1, Coney King (K Forsyth); 2, Skerne March Skye (A Dunn); 3, Spot On Jazz (M Fox). 1.10m Open 1, Matloc (T Macdonald); 2, Jerina II (J Andrews); 3, Di Di Voltaire (D Birtwhistle). Horse & Hound Foxhunter 1, Margaret Rose (J Womersley); 2, Pamone (L Whitaker); 3, Coney King. 1.20m Open 1, Ephesia (R Whitaker); 2, The Fox (A Brady); 3, Di Di Voltaire. 1.25m Open 1, The Fox; 2, Mr George (C Cutris); 3, Jelmer (S Brady).

ARENA UK Grantham, Lincs, 24 November

Charles Owen British Novice 1, Hawkes Prince Of Thieves (V Nixon); 2, Delexan (S Hobson); 3, Statham Showgirl (M Larkin). Equimax Discovery 1, Delexan (S Hobson); 2, Retreats O’Hara (D Foster); 3, Retreats Flashman (D Foster). Arena Novice 1, Retreats O’Hara; 2, Baydale Juno (N Mcdonnell); 3, Flagmount Red Diamond (K Ferrier). Great Leighs Newcomers 1, Bally Boy More (M Kyle); 2, Chiwago (L Brennan); 3, Mid Raya (A Nemeth). The NDS 1.10m Members Cup 1, Matt A Dora (P Warmoth); 2, Its Otty (R Brewin); 3, Roshais Last Tango (J Sizer). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Croft Little Doll (A Pacheco); 2, Princess Cleo (M Kyle); 3, Prince Termie (A Pacheco).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 24 November

BEIB Jnr British Novice 1, He’s Just Jasper (D Burrows); 2, Indie Rock (G Priestley). sml pony 1, Proud Flyer (J Whitaker); 2, Rio Ricardo (D Whitaker). 90cm jnr 1, Lynwood Gem (A Darbyshire); 2, Rio Ricardo; 3, Del Boy (X Gill). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Lynwood Gem; 2, Devlin (K Chevin); 3, Lakeland Little Atlas (R Cottam). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Lakeland Little Classic (R Cottam); 2, Grey Palace (J Whitaker). winter JC 1, Buckley Boy (K Chevin); 2, Newtown Tommy (G Hilton).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 24 November

BEIB Jnr British Novice 1, Spratts Jetsam (K Brown); 2, Peaches With Cream (F de Giles); 3, Groveleys Fen (S Williams). jnr discovery 1, Another Snowball (D Gittens); 2, Princetown Lad (J Payne); 3, Its Jonjo (C Knapp). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Harvey HB (E Ashworth); 2, Simply Rosie (E Ashworth); 3, Otto’s Encore (J Shears). sml jnr open 1 Willowpark Skywalker (L Mantel); 2, My Godfather (J Reynold); 3, Yew Turn (N Jones). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/ 1.10m jnr Convoy (H Bailey); 2, Flaxlands Buffy (H House); 3, Simply Rosie. jnr members cup 1, Topline Lad (J Shears); 2, Prize Lady (L Mantel); 3, Willowpark Skywalker.

CELT’N’GAEL EC, Gwalchmai, Anglesey, 24 November

10 & under 5 tied. BEIB Jnr British Novice 1, My Little Hero (N Jude); 2, Blues To Remember (G Lowry); 3, Field Day Dreams (R Loch). 90cm Jnr Open 1, Buderi Boy (C Jamison); 2, Andersons Midnight Express (C Roberts). Blue Chip Jnr Newcomers/1m Jnr 1, Andersons Grey Delight (C Roberts); 2, Coolcarran Jazz (N Bream). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m Jnr 1, Kilmullen Ffion (C Roberts). Charles Owen British Novice 1, Mister Imp (N Pritchard); 2, Red Wharf Fresh Return (D Harrison); 3, Hendwr Celtic Warrior (J Gough Roberts). Equimax Discovery 1, Mister Imp; 2, Lawlight Alliance (T Pritchard); 3, Dragonetts Damita (D Jones). Great Leighs Newcomers 1, Rumble in the Jungle (N Pritchard); 2, Birthday Girl (J Gough Roberts); 3, Hendwr Celtic Warrior. NDS Members Cup 1, Andersons Song of Norway (G Jones); 2, Its Rock on Tommy (C Owen); 3, In to the Fire (C Matthews). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Andersons Song of Norway; 2, Im Dun Romin (N Pritchard); 3, Cashiered (J Matthews).

DEVON LEISURE CENTRE, Clackmannanshire, 24 Nov

Charles Owen British Novice 1, Shawhills Jacko (K Fitzgerald); 2, Macallum (D Shaw); 3, Campari Dream (R Allison). Equimax Discovery 1, Double Standards (G Muirhead); 2, My Lulu (N Robb); 3, Uptown Girl (J Brogan). Great Leighs Newcomers 1, My Lulu; 2, Silverado (J Higgins); 3, Blueridge Daylight (C Caldwell). 1.10m 1, Linnhill (L Power); 2, Milnholm Creme De La Creme (J Fairgrieve); 3, Middlebanks Inquisitive Rose (C Pearson). Horse & Hound Foxhunter 1, Derryna Cavalier (A Barr); 2, Miss Calella (M McShane); 3, Highland Paganini (K Fitzgerald). 1.20m 1, She’s Our Mare (D Duffin); 2, Gavinson (L Power); 3, Tylers Vivien (K Connor). 1.30m 1, She’s Our Mare; 2, Here’s Jack (D Duffin); 3, Tylers Vivien.

FARAWAY RIDING CENTRE, Aberdeenshire, 24 November

early riser 1, Willa Thyme (A Johnston); 2, Easy Breezy (L West); 3, Rare Bird (F Quennel). Charles Owen British Novice 1, Crown Duke Dougster (H Burton); 2, Raking Pia Z (R Donaldson); 3, Ticket Chic De Heers (M Bea). Equimax Discovery 1, Bugs Life (A Anderson); 2, Arora (S Sinclair); 3, Northern Star B (L Anderson). 1.05m 1, Arora; 2, Rosies Pride (S Brownie); 3, Rainbow Sonata (I Trew). Great Leighs Newcomers 1, Independent Archie (A Johnston); 2, Annie Oakley (S Sinclair); 3, Sonic Boom Bang (A Craigie). NDS Members Cup 1, Gazette Manciase (D Taylor); 2, Crofters Girl (S Murray); 3, It’s Fitz (S Sinclair). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Gazette Manciase; 2, Outburst B (S Brownie); 3, Le Monopoly (S Hamilton).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 24 November

sml jnr open 1, Kimber Lad (C Ambrose); 2, Gladstone Small (M Dunkley). jnr open 1, Jordy My Destiny (E Belcher); 2, Millhouse Magic (H Windsor); 3, Snowstorm (T Gosling). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Luccra Boy (C Tetlow).

LORDSBRIDGE EC Barton, Cambs, 24 November

Charles Owen British Novice 1, Zambuca (J Wilson); 2, Mangani (S Harvey); 3, Race Against Time (A Heads). Equimax Discovery 1, Diamond Guy (M Williams); 2, Dark Therapy (R How); 3, Castledown Clover (L McMahon). 1.05m 1, Everything But (M Cooper); 2, Woodlands Black Bear (A Beeson); 3, Little Touchdown (M Buck). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, Merlijn O (S Harvey);3, Universal Toyboy (V Pepper). NDS Members Cup 1, Reine Du Chene (D Rhodes); 2, DJ Simpson (R Barton); 3, Obelix H (T Ivory). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Marlborough Of Haynes (C Berger); 2, Narina (S Harvey); 3, Shannon Dale Showman (S Cronin).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 24 November

Charles Owen British Novice 1, A Touch More Magic; 2, Royal Whisper (J Porter); 3, Marbella II (A McPherson). mini grade C 1, Retreats GoWith The Flow (S Robertson); 2, The Rock (C Healey); 3, Amador (E Livesey). Great Leighs Newcomers 1, Master Dominic (A Sharman); 2, Deep Pearl (M Davis); 3, Royalty K (F Turner). 1.10m 1, One More Time (S Scott); 2, Mr Ed’s Challenge (M Hawkins).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 24 November

Charles Owen British Novice 1, Luna Bailar (D Garner); 2, Victor’s Lad (C Lloyd); 3, The Saint (J Whinnett). Equiline Horseboxes Discovery 1, La Tengo (J Leonard); 2, Hello Popsy (L Pimblett; 3, Lordcarre Noir Z. 1.05m Open 1, Temple Navigator (M Russell); 2, Temple Springer (K Watts); 3, Quandalero (S Aston). 1.15m Open 1, Fleurione (J Renwick); 2, Magic Man (S Aston); 3, Colorado (J Renwick). 1.25m Open 1, Colorado; 2, Lawyer (L Fitch); 3, Magic Man.