EXETER EC Poltimore, Devon, 18 October

Sue Carson Saddles / Aruba Rubber British Novice 1, Miss Jones (S Major); 2, Gogland Georgio (S Wolfendale); 3, On The Edge (D Caldwell). Equissage Discovery 1, Persian Druid (D D Kingscote); 2, Sunshine V (M Orzazewska); 3, Summerdown Sam Brown (L Stainton). 1.05m 1, Ballycash ( A Bean); 2, Benneton Bay (S Elford); 3, Chocy II (A Watson). Norton Heath Newcomer 1, In Flight (P George); 2, Riomfa (E Oakley); 3, Dell Boy (L Wallis). 1.10m 1, Maestro Rossini (T Kuszek); 2, Saintly Scholar (P Duran). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Fabrice (L Oxland); 2, Elle-Va (J Webb); 3, Gianni (K Spiller).

AREA 43 Southampton, Hants. 20 October
Sue Carson Saddles/Alruba British Novice 1, Southern Breeze (K Parker); 2, Little Miss Naughty (C Osmond-Smith); 3, Touplesse (J Warwick). Equissage Discovery 1, Joli Madame Pompadour (A Austin); 2, Ra Tina H (P Jones); 3, Scooby Doo (K Doyle). 1.05m 1, Diamond Dalmation (S Brotherton); 2, First Edition VI (c Osmond-Smith); 3, Just for Chance (S Evans). Senior Newcomers 1, Wokando (K Doyle); 2,Retreats Piero (G Manson); 3, NG Master Polo (G Manson). 1.10m 1, Mandingo X (R Hook); 2, Carnival Twist (P Jones); 3, Presley (L Roberson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, My Zebedee (S Evans); 2, Alona (R Hook); 3, Wayside Tiger Lily (P Grimster). Junior British Novice 1, Hannington Samuel (S Hammett); 2, Cactus (C Roberts); 3, Diamond Diva II (N Lockyear).

BSJA AREA 46 Horsham, Sussex, 20 October

are 46 jnr ch 1, Heineken Hill (E Akers); 2, Nobody’s Blues But Mine (G Haynes); 3, Irish Hotshot (A Plowman). Kitt Jnr Coral 1, Seafield Silver Jet (G Talbot); 2, VIP Tixylix (E Akers); 3, It’s Risky Business (K Grimster). Blue Chip Pro Sparkle JC/JA 1, Heineken Hill; 2, Tadh Leis (N Pavitt); 3, Seafield Silver Jet. BEIB Jnr British Novice 1 & 2, Fossabeg Star & Abbeyfields Son (G Phipps); 3, Cherokee (A Pearce). jnr sml open 1, Dorough Pebbles (P Goddard); 2, Hopscotch Toffee Pop (Z Herbert); 3, Playmate Dancer (J Coulter). sml pony 1, Brief Encounter (N Kalinsky); 2, Mr Blue (P Goddard); 3, Jolly Lolly (C Reese). Blue Chip Jnr Newcomers 1eq, Brief Encounter; & Benji Bumble Bee (N Kalinsky).

COOMBE PARK EC Totnes, Devon, 20 October

British Novice 1,Miss Jayne IV (S Major); 2, Perla (J Douglas). Discovery 1, Blonde on Blonde (L Rendle); 2, Perla (J Douglas); 3, Miss Jones IV (S Major). 1.05m 1, Broadstone Balmoral (K Diethrick); 2eq, Wild Wind Trump (A Turner), & California Moor (J Tuff). Newcomers / 1.10m 1, Second Time (A Ellery); 2, Phanten (J Tuff); 3, Oase (A Ellery). Horse & Hound Foxhunter / 1.20m 1, Golden Boy II (B Tuff); 3, Dela Rosa (A O’Dwyer).

QUOB STABLES Southampton, Hants, 20 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Southern Breeze (K Parker); 2, Little Miss Naughty (C Osmond-Smith); 3, Toupless (J Warwick). Equissage Discovery 1, Joli Madame Pompadour (A Austin); 2, Ratina H (P Jones); 3, Scooby Doo (K Doyle). 1.05m 1, Diamond Dalmatian (S Brotherton); 2, First Edition VI (C Osmond-Smith); 2, Just For Chance (S Evans). Norton Heath Newcomers 1, Wokando (K Doyle); 2 & 3, Retreats Piero & NG Master Polo (G Manson). 1.10m 1, Mandingo X (R Hook); 2, Carnaval Twist (P Jones); 3, Presley (L Roberson). Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1, My Zebedee (S Evans); 2, Alona (R Hook); 3, Wayside Tiger Lily (P Grimster). BEIB Jnr British Novice 1, Harrington Samuel (S Hammett); 2, Cactus (C Roberts); 3, Diamond Diva II (N Lockyear).

FOREST OF DEAN EC Yorkley, Glos, 21 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Royal Bailey (K Williams); 2, Thor’s Thunder (S de Wilde); 3, Two Tone McCann (L Randall). Equissage Discovery 1, BB III (V Tuffs); 2, Liaison (J Williams); 3, Royal Bailey (K Williams). 1.10m members cup 1 & 2, Greenways Tiger Lily & Bluebell Wood (E Gwinnutt). B&C 1, Solar Shadow (B Field); 2, Chorleys Limited Edition (A Dawes).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx. 21 October

Sue Carson Saddles/Alruba British Novice 1,Cool Cullen Belle (E King); 2, Loriot (L Gaukroger); 3, Edmund Wesley (W Purdie). Equissage Discovery 1,Lawful Pursuit (D Fisher); 2, Sporty Diamond (J Mincher); 3, La Paloma (J Mincher). Horse Health 1.05m 1, Exclusief (C Oakley); 2, Tarantella (S Davidson); 3, Lawful Pursuit (D Fisher). Norton Heath/ Mercedes-Benz Of Eastbourne Newcomers/1.10m Open 1, Fait Vous Jour (E Howes); 2, Okehurst Highlife (E Howes); 3, Exclusief (C Oakley).

MALTHOUSE CENTRE Steventon, Oxon, 21 October

Sue Carson Saddles/Aruba British Novice 1, My Takara (C Smith); 2, Toby Tobias (J Halim); 3, Muckross Abbey (O Vaughan-Fowler). Equissage Discovery 1, Muckross Abbey; 2, My Takara; 3, Hunting Cap (K Williams). Malthouse Sml Open 1, Lawful (A Svensson); 2, Temple Piccolo (S Mann). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Narc (R Pearson); 2, Little Stuart (J Halim); 3, Temple Piccolo.

UNEX TOWERLANDS Essex, 21 October

Norton Heath Newcomers /1.10m 1, Eisenhower (R Bates); 2, Sequoia VII (K Butchart); 3, Maestro De Reno Peine (G Lovegrove). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Zerro (M Russell); 2, Calve B2 (B Maher); 3, Robin Hood W (L Abraham). Unex Towerlands 1.25m 1, Ali (G Lovegrove); 2, Olympic (K Butchart); 3, Unique (B Maher). Sue Carson Saddles / Aluba Rubber British Novice 1, Sycamores Desert Secret (C Keeling); 2, Tynefield Riverdance (H Sumner); 3, Rock On May (J Freeman); Equissage Discovery 1, Ricarlos (G Werth); 2, Rock On May (J Freeman); 3, La Palomo (J Mincher).

DABBS AC Giffordtown, Fife, 22-24 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Must Be Dun (A Henderson); 2, Spektrum (A Laird); 3, Applejax Cosmopolitan (D Smith). Equissage Discovery 1, Paradise Found (L Barclay); 2, VDL Promise (A Hippisley Gatherum); 3, Another Shiraz (J Aird). Norton Heath Newcomers 1, Roxette V (S Low Mitchell); 2, Play Station (J Gollnick); 3, Pheobe (A Hippisley Gatherum). 1.10m 1, Nethertowns Kiss (D Duffin); 2, Take Time (R Shields); 3, Night Lux (R Brady). Horse & Hound Foxhunter 1, Last Minute (D Smith); 2, Ramiro II (S Low Mitchell); 3, Molly Ashe (S Hutt). 1.20m 1, Almira (R Shields); 2, Melissa C (D Smith); 3, Cavalier Angel (L Hutt). 1.30m 1, Nethertowns Kiss; 2, It’s Cool (J Scullion); 3, Son Of A Gun (J Knox). 23 Oct: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Whisky Van T’Neerhof (A Hippisley Gatherum); 2, Orkney Lady (M Harris); 3, Anique Spot On (L McFadzean). 1m 1, Morning Sky (J Welsh); 2, Paradise Found (L Barclay); 3, Pheobe. Norton Heath Newcomers 1, Cruisin Susan (S McKie); 2, Paradise Found; 3, Senator W (J Knox). 1.10m 1, Trigamatic (K Fitzgerald); 2, Take Time; 3, Meadowhead Cavalier (J King). 1.20m 1, Vesuvio (L Hutt); 2, High Regard (D Duffin); 3, Hunter’s Level (J Brogan). 1.30m 1, Nitouche Ask (R Bothwell); 2, It’s Cool; 3, Let’s Go (J Knox). 24 Oct: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Must Be Dun; 2, Applejax Cosmopolitan; 3, Grand Shenanigan (M Moore). Equissage Discovery 1, Castlehill Southern Comfort (L Henderson); 2, Spring Fever (K Fitzgerald); 3, Agincourt II (M Livingston). Norton Heath Newcomers 1, North Face (A Craig); 2, Artic Image (L Brash); 3, Castlehill Southern Comfort. 1.10m 1, Almira; 2&3, Dream Clover Zest & Shakira II (R Leonard). Horse & Hound Foxhunter 1, Lancelot (L Buchan); 2, Molly Ashe; 3, Rumalia (S Lahoar). 1.20m speed with joker 1, Almira; 2, Castlehill Reiver (S Brash); 3, CB Rapide (S Hutt). 1.30m 1, Heathcliff II (D Duffin); 2, Light N Sassy (K Fitzgerald); 3, Chanoeka Z (J Scullion).

MEDSTEAD GRANGE EC Bentworth, Hants 22-23 October

1.10m 1, Business Like (L Stonestreet); 2, Beaus Retreat (J Rosewell); 3, Mr Murdock (P Newman). Newcomers 1, Nastase (A Austin); 2, Archangel II (T Priest); 3, Wokando (K Doyle). 1.20m1, Mrs Springer (S Evans); 2, Uno (N Gauntlett); 3, Business Like (L Stonestreet). Horse & Hound Foxhunter 1, Wokando (K Doyle); 2, Glenoble (C Platt); 3, Rocky S (W Funnell). B & C Handicap Q 1, Royal Flush (S Mercer); 2, Odene (L Pavitt); 3, Urani (M Armstrong). 1.30m Q1, Watch Me (M Armstrong); 2, Katlain (P Crago); 3, Tedechien Sept (P Charles). 23 Oct: British novice 1, Vermouth (C Graham); 2, Sunseeker Renegade Star (S Lambert Gibbs); 3, Nemrod (L Brooks). Equissage Discovery 1, Time is On My Side (J Mincher); 2, Skylo (T Burchmore); 3, Scooby Doo (K Doyle). 1.05m 1, Positively Cavalier (N Charles); 2, Wild Fire (K Pullen); 3, Spirit of Kilkee (C Nicol). Newcomers 1, Sorraya (S Franks); 2, Vex Red (S Moore); 3, Mr Amati (S Franks). 1.10m 1, Spirit of Kilkee (C Nicol); 2, Red Mist II (N Charles); 3, Wont Forget Me (L Parnham). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Prince D’Arco (C Read); 2, Old Mill Alibi (N Boulter); 3, Mondriaan III (N Boulter).

SCOTTISH JUNIOR SPONSORS Fenwick, Ayrshire, 22-24 October

80cm jnr 1 & 2, Chestnut Wonder & West Flight (H McCaie); 3, Bally Deep In Disguise (R Modlin). 128/138cm 1, Roundknowes Pop Diva (R Haynes); 2, Fountain Ranger (J Smith); 3, Take Your Time (E Stoker). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Rockin Robin (R Haynes); 2, Paddy Power (O Evans); 3, Indian Princess (D Dury). 1m jnr 1, The Night Hawk (O Evans); 2, Wallsinghams Return (J Spence); 3, Kajan (H Haig). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/Kitt-Kraiburg Jnr Coral 1, Red Fox (O Evans); 2, She’s My Girl (L Tague); 3, Kajan. 1.10m jnr 1, Ebby’s Gold Dust (H Haig); 2, Highling Flash Of Fortune (C Craig). jnr open 1, Lacken Shaft (S Needham); 2, Tick Tock Two Tone (E Stoker); 3, Little Babushka (A Williams). 23 Oct: jnr starter 1, Village Earl (A Fairbrother); 2, Amber Zante (N Jude); 3, Blueberry Muffin (H Rankine). 80cm jnr 1, West Flight; 2, Avonmore Silver (T Drummond); 3, Bally Deep In Disguise (R Modlin). BEIB Jnr British Novice/Kitt-Kraiburg Jnr Novice 1, She’s B’Witched (H Donaldson); 2, Smarty Pants (F Galbraith); 3, Paddy Power (O Evans). Kitt-Kraiburg Jnr Discovery 1, RB’S Gentleman Jim (H Haig); 2, Triple Gold (A Lumley); 3, In Deep (L Beattie). jnr 1m 1, The Night Hawk (O Evans); 2, Johnty’s Lad (J Spence); 3, Smarty Pants. winter 128cm 1 & 2, Sligo Lucky & Cheeky Chester (J Smith); 3, Here Comes Hettie (L Stewart). winter 138cm 1, Beechway Delight (A Johnstone; 2, Gwaun Benjamin (J Smith); 3, Take Your Time (E Stoker). 1.10m jnr 1, Ceefax (C McNaughton); 2, Rash Decision (S Needham); 3, Red Fox. jnr open 1, Up And Coming (C Mowbray); 2, Ceefax; 3, Lacken Shaft. 24 Oct: jnr starter 1, Vanilla Ice II (H Rankine); 2, Willow The Wisp II (L Smith); 3, Dalgan Express (K Spalding). 90cm jnr 1, Chestnut Wonder; 2, Bacardi Splash II (J Wilson); 3, Ardchvain Kate (L Stewart). 1m jnr 1, Rockin Robin; 2, Llandawny Royal (L Jewitt); 3, Regulator Lad (H Millican). Blue Chip Jnr Newcomers/Kitt-Kraiburg Jnr Sapphire 1, Rockin Robin; 2, Mosstown Misty (H Millican); 3, Amber Zante (N Jude). Blue Chip Pro Sparkle JC/JA 1, Red Fox; 2, Ebbys Gold Dust (H Haig); 3, Seymore Dixon (C Mowbray). 128cm grand prix 1, Ardchvain Kate; 2, Here Comes Hettie; 3, Cheeky Chester. 138cm grand prix 1, Fountain Ranger (J Smith); 2, Black Fancy (A Walker); 3, Brooklands Done Dreamin (M Baillie). 148cm grand prix 1, Up And Coming; 2, Bishoptons No Limit (Y Geddie); 3, Mr Nice Guy (J Thomson).

BARTON EC Preston, Lancs, 23-24 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1 & 2, Dougal II & Harryman (K Phillips); 3, Pickachu II (B Thompson). Equissage Discovery 1, Cruising Chick (K Bailey); 2, Variante Van Luzer Heide (C Rigby); 3, On Dornio (A Gleave). 1m 1, Greenbank Dessie Dee (A Gleave); 2, Mahala (H Connolly); 3, Mr Penfold (J Garside). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Stone Flight (J Fletcher); 2, Rebecca Z (T Davin); 3, Amber Gold (S Bowen). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, San Benito (T Davin); 2, Eddystone (A Derbyshire). 1.25m 1, Eddystone; 2, San Benito; 3, Azrael (L Ferguson). 24 Oct: 85cm 1, Atlantic Breeze (M Grant); 2, Mackasons Black Magic (D Warburton); 3, Archers Valentino (T Baker). Equenox Novice 1, It’s Cushty (J Burns); 2, George Lucas (J Powell); 3, Freddie Joe (J Bowling). 1.05m 1, Birchwood Belle (S Magenis); 2, Rico (S Rhodes); 3, Fabritzio (C Richardson). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Amber Gold (S Bowen); 2, Revanche Landzight (T Newman); 3, Just Ballenvilla (C Shepherd). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Silk (D McNulty); 2, Jazzman (T Davin). 1.25m 1, Capitalise (A Walker); 2, San Benito.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 23-24 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Our Golden Girl (l Hoy); 2, Gemset (C Jenks); 3, Miss Courage Z (C Hanson). Equissage Discovery 1, Simply Mason (N Homer); 2, Sogat H (A Lewis); 3, Another Elmero (M Fursedonn). 1.05m 1, Galway Dream (T Campion); 2, Arizona Dreamin (L de Clerk); 3, Pride X (D Everett). Norton Heath Newcomers 1, Capito (M Gilmour); 2, The Flickstra (A Porter); 3, Another Elmero. 1.10m 1, Castlebin Boy; 2, Reine Du Chene (D Rhodes); 3, Ukinda (J Burgess). 1.20m amateur 1, Reine Du Chene; 2, Llertta’s Cher Delight (J Attrell); 3, Concordeville (M Lewis). 24 Oct: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Wealdon Cricket (S Doherty); 2, Tiamo (M Gilmour); 3, Tadiela H (L Prutton). 1m 1, Mexico Way II (D Davis); 2, Highland Boy (P Stephens); 3, Mitcheltroy Viscount (L Goldsmith). Equissage Discovery 1, Sanna (S Atkins); 2, Williams Rainbow (P Stephens). 1.10m members cup 1, Nippon (K Nunn); 2, Temple Voyager (C Instrall). 2 Nov: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Auxilio (J Randall); 2, Otto II (B Wighton); 3, Stonehaven (S Hunnable). Equissage Discovery 1, Auxilio; 2, Profitable Gamble (T Davies); 3, Miss Magglen (D Crowe). 1.05m 1, Guess What (J Mincher); 2, Royal Pilot (K Fitzgerald); 3, Baybrook (C Instrall). Norton Heath Newcomers 1, Rusus (S Dean); 2, Sogat H (A Lewis); 3, Flutterby (R Bates). 1.10m 1 & 2, Cruaghs Choreographer & Perfect (A Harris); 3, Llertta’s Cher Delight. Foxhunter/1.20m 1, Vivaldi Van De Roshoeve (S Clutterbuck); 2, Lapalome (J Mincher); 3, Cruaghs Choreographer.

BOWES MANOR EC Birtley, Co. Durham. 24 October

Starter Stakes 1, Artic Polar Bear (D Thompson); 2, Rainbow World (D Thompson); 3, Irish Piper (N Dawson). Small Pony 1, Ashbrook Lad (J Flannigan); 2, Bowes Charlie Brown (M Gair); 3, Young Polar Bear (D Thompson). 138cms 1, Tantassaig Sandia (L Neilson); 2, Drysgoed Daybreak (L Neilson). BEIB British Novice 1, Bowes Royal Dance (J Flannigan); 2, Sambuka (M Gair); 3, Ocean Breeze 11 (A Davison). 90cms 1, Sambuka (M Gair); 2, Ocean Breeze 11 (A Davison). Blue Chip jnr Newcomers/1m 1, Bowes Milkshake (M Gair). Squibb & Davies jnr Foxhunter/1.10m 1, Power Up Cristal (M Gair).

HARTPURY COLLEGE, Harpury, Glos. 24 October

British Novice 1, Loula (R Squibb-Williams); 2, Clon Clodiagh (S Brown); 3, Sometimes II (A Edwards). Discovery 1, Kelsons Liberty (S Bowen); 2, Shalaboo (S Stile); 3, Sometimes II. 1m 1, Just Whisper (H Buffin); 2, Final Magic (R Colliet); 3, Banks Fee Finale (C Amphlett). Newcomers/1.10m 1, Mighty Murphy (A Parry-Jones); 2, Final Magic; 3, Regent S (H Shepherd. Foxhunter/1.20m 1, Lady Sapphire (A Edwards); 2, Hailo (B Talbot).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 24 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Ginger Spice (H Gillott); 2, La Ban II (S Roberts); 3, Sapriste (J Hassall). Equissage Discovery 1, Wirre Bryn (G Turner); 2, So Be It (M Hodges); 3, Just James (K Forsyth). Norton Heath Newcomers 1, Sylvia II (G Turner); 2, Palm Reader (G Turner); 3, Waikiki Bay (D Townend). 1.15m 1, Tamla Motown (C Spanner); 2, O’Felia (D Burnham). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, O’Felia; 2, Tamla Motown. 1.30m 1 & 2, Anastasia & Whinny Jackson (B Twomey); 3, Compostello (S Burris). 31 Oct: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Skylark (S Wilson); 2, What A Diamond (H Howson); 3, Diamonds Of Greschurch (T Bullick). Equissage Discovery 1 & 2, Raphael IV & Retty II (C Robertson); 3, Private Business (L Huzzey). Norton Heath Newcomers 1, But I’m Busy (T O’Leary); 2, Grafina (J Whitaker); 3, William’s Promise (M Potter). 1.15m 1, Woodentop Valentine (E Portas); 2, High Level (J Billington); 3, Vivaldi (A Botham). Horse & Hound Foxhunter 1, Research M (A Thompson); 2, Willows Foreign Exchange (R Seals). 1.20m 1, Milton Paladin (M Pyrah); 2, Royal Dane (J Billington); 3, Paline De Lisse (K Forsyth). 1.30m 1, Lavaletto 6 (T Stockdale); 2, Salypso (K Forsyth); 3, Drossage (T Stockdale). 11 Nov: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Greenacres Captain (M Thompson); 2, Bacardi Straight (C Farnsworth); 3, Optimism (J Nicholson). Equissage Discovery 1, On Line Z (G Turner); 2, Symphony V (J O’Leary); 3, Eliza Doolittle (H Graham). Norton Heath Newcomers 1, Vardiljo van der Bosrond (M J Crawford); 2, Another Ben (J-P Sheffield); 3, Lexico (B Moult). 1.15m 1, Cooperfield (M Potter); 2, Cordia 7 (A Saywell); 3, Grantbourne Grand Grannus (G Turner). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Vallenthino (M Edgar); 2, Cordia 7; 3, Compostello (S Burris). 7 Nov: jnr 1m 1 & 2, Kerry’s Kate & La Tania (M Sampson); 3, Ossie Bear (H Jenkins). Kitt-Kraiburg Jnr Coral/Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Parkway Puzzle (M Sampson); 2, Nyton Mr Mistofolos (Z Kennedy-Hughes); 3, Westfield Jake (S Beaveridge). Blue Chip Pro JC/JA Sparkle 1 & 2, Flashback Q & Parkway Puzzle (M Sampson); 3, Murphy’s Flight (J Wingrove). BEIB Jnr British Novice 1, Who Dun Dare (F Berry); 2, Gamble (B West-Latham); 3, Davygarn Rosina (M Kent). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Ballinasive Boomerang (S Burton); 2, Hector’s House (M Kent); 3, Dusky Marian (K Brennan). jnr open 1, Hector’s House; 2, Davygarn Rosina; 3eq, Return Of The Jedi (M Mikosz) & Mister Mint (S Broadley).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 24 October

95cm 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, McEvoy (J Pyke); 3, Flightline Pikeur (A Dodd). 1.05m1Q, Ridgeside Destiny (EJ Slater); 2Q, Kinetic II (K Lister); 3Q, Two D Frost (P Adams). 1.15m 1Q, Beach Line (L Huzzey); 2Q, Halifax (T Page); 3Q Ridgewood Four Square (K Mason). 1.20m1Q, Carnaval Chance (C Wilson); 2Q, Dusty Miller (L Wylde); 3Q, Beach Line (L Huzzey).

WEST & SOUTH WALES SJC South Wales, 24 October

80cm 1, Just Red (H Watts); 2, Tullibards Majic Trick (D Perry); 3, Mr Sanco (E Farr). 128/138 hcap 1, Just Red (H Watts); 2, Miss Moondance (R Jenkins); 3, Maltstreet Special (E Farr). Winter 138 1, Fortridge Napoleon (H Thomas); 2, Tyson (E Farr); 3, Maltstreet Special (E Farr). Winter 128 1, Spooky Lucy (S Jenkins). BEIB Jnr British Novice 1, Golden Gunner (L Edwards); 2, Limitless (D Parsons); 3, Llanmore Blakes Boy (L Herbert). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Tia Maria (M Browning); 2, Little Mystique (N Button); 3, Marley II (K Tobin). 1m1, Louis II (E Farr); 2, Butchers Boy (M Edwards). Jnr Foxhunter/1.10m 1, Caramel II (S Jenkins); 2, Arthurs Comet (S Jenkins); 3, Louis II (E Farr). Jnr Members Cup 1, Chocks Away Ginger (H Thomas); 2, Louis II (E Farr); 3, Arthurs Comet (S Jenkins).