AREA 43A, Little Kennerley Farm, Godshill, 19 May

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 15 May

DEVON COUNTY Exeter, Devon, 17-19 May

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 18-19 May

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 19 May

KENYON EC Warrington, Cheshire, 19 May

LINCOLNSHIRE RAC, Louth, Lincs, 19 May

LRAC Louth, Lincs, 19 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 15 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 18-19 May

PONDEROSA EC Newport, Wales, 18-19 May

ROYAL WINDSOR Windsor, Berks, 15-19 May

SWEC 18-19 May

ULLSWATER SPORTS CLUB Carlisle, Cumbria, 19 May

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 15 May

Oxon mini grade C 1 & 2, Angel Face & Moonwalker (A Austin); 3, Orky ll(A Thompson). sml open 1, Angel Face; 2, Moonwalker; 3, Hinton Harry. Milton 5-y-o 1, Promis (A Thompson). Great Leighs Newcomers 1, Question Time lV (H Tredwell); 2, Mags Hill (A Austin). members cup 1, Sidney Jive (J Baldwin); 2, Supercharge (E Baillie). 1.25m select 1, Master Ludo (A Francis-Jones); 2, Kantara VH (H Tredwell); 3, Classico ll (A Foxley).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 15 May

1m 1 & 2, Calypso Classique & Just Chico (S Cubitt); 3, Background (N Price). Great Leighs Newcomers 1, Olivia II (J Davies); 2, Princess Pearl (C Ross Taylor); 3, Maybeline (N Price). 1.10m 1, Phoenix Flight (S Livesey); 2, Dextrous (J Kockman).

ROYAL WINDSOR Windsor, Berks, 15-19 May

speed stakes 1, Elise (M Armstrong); 2, Lucky Sky (R Smith); 3, Coriama (D McPherson). Foxhunter sec A 1, Titus Van Euverbrake (G Williams); 2, Nastara (C Ellis); 3, Celano (S Davies). do, sec B 1, Lara Joy I(C Hanley); 2, Nabab Forever (C Ellis); 3, Petite Du Taillon (K Brown). B&C 1, Neander (C Nicol); 2, Gold Crown (R Corkery); 3, Noska (L Murphy). Walwyn Novice ch 1, Lara Joy; 2, Lara II (P Crago); 3, Dominick (J Fisher). ladies’ ch 1, Abbervail Dream (D Lampard); 2, Libra K (C Collins); 3, Bot More Candy (A Edwards). B&C 1, JGE Nenagh (P Kelly); 2, Lara II; 3, Pagena (B Twomey). grade A 1, Marius Claudius (R Smith); 2, Baileys Pion (J Reed-Stephenson); 3, Quinten II (R Whitaker). grade C 1, Hombline De L’Etang (C Hanley); 2, Unbelievable Darco (J Clee); 3, Caloma Z (J Davenport). A&B 1, Celine (D McPherson); 2, Halifax II (C Collins); 3, Cody (J Fisher). knockout 1, Ema (N Boulter); 2, Feria D’Etenclin (R Whitaker); 3eq, Olysa (M Armstrong) & Karina (J Whitaker). gents’ ch 1, Cabri D’Elle (S Smith); 2, Give me Remus (B Twomey); 3, Baileys Pion. A&B 1, Anastasia (B Twomey); 2, Captain Wellington (A Davies); 3, Tropicana (V Whitaker). YR 1, Athena XV (R Hill); 2, Knave Of Diamonds (M Cartmell); 3, Scarlett II (R Hill). grade C 1, Brisante (T Stockdale); 2, Whinny Jackson (R Robinson); 3, Le Grand Alezan (T Fletcher). 1.40m 1, Ashworth (G Fletcher); 2, Feria D’Etenclin (J Whitaker); 3, Cobretti (L van Heyningen). B&C 1, Filou De Lucci (W Funnell); 2, Nouska; 3, Mr Cawley (J Renwick). 6-bar 1, Don’t Cry (D McPherson); 2, Millbrook (J Renwick); 3, Laughton’s Dream (K Doyle). services team 1, Household Cavalry F; 2, Defence Animal Centre; 3, King’s Troop B. B&C 1, Rabanna (R Willis); 2, Summer (R Smith); 3, Lara P (C McAuley). A&B 1, Libra K; 2, Graf Gold (M Armstrong); 3, Celine. jnr open 1, Mister Amontilano (H Paul); 2 & 3, Landown Three’s Are Wild & Ballyfin Clover (H Bohringer). JA 1, Mister Amontilano; 2, Belfly (G Plumley); 3, Meadowcroft Minstrel (M Beaumont). grand prix 1, Marius Claudius; 2, Cosmic Lady (L Murphy); 3, Baileys Pion. Olympic Starspotters 1, 6 tied. B&C 1, Marlene (T Stockdale); 2, Gold Crown; 3, Landwind 19 (S Smith). Thomas Bates 7-y-o 1, 7 tied. AON 6-y-o 1, 10 tied. A&B 1, Anastasia; 2, Captain Wellington; 3, Contendra (D Lampard).

DEVON COUNTY Exeter, Devon, 17-19 May

Westpoint Stakes 1, The Aviator II (M McCourt); 2, Stable Express Barry Bug (G Glazzard); 3, Sarah’s Pride (C Curtis). open 1, It’s Mine (D Morton); 2, What A Business (A Trickett); 3, Voodoo Man (S Hedges). IT 1, 5 tied. A4 1, Kelly De La Roche (P Spivey); 2, Rockburren (A Thomas); 3, Melissa C (S Rawding). 1.30m 1, Daninos (L Pavitt); 2, Marble (P Spivey); 3, Emerald Spirit (S Rosewell). Young Showjumper Award 1eq, No Doubt (J Crippen) & Pauldary’s Tiger Flight (C Platt); 3, Landini (T Mallin). Ivington Stakes 1, Kelly De La Roche; 2, MakeHaste (L Pavitt); 3, JSJ’s Gallant Grey (S Arkell).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 18/19 May

Wrens Horseboxes 1m Open 1, Gypsy Des Moncaux (S Pavey); 2, Cedria (S Pavey); 3, Judge Dredd (L Whalen). 1.05m Open 1, Treassowe Mariner (J Plater); 2, Temple Springer (K Watts); 3, Ottaff (T Scott). S of E YR Qual 1, Rapkins Duggan (C Foreman); 2, Mums Special Dream (J Randall); 3, Master Rollo (K Howell). Stevensons Challenge Qual 1, Burning Arrow (S Mills); 2, Concordidor (K Willard); 3, Obleem (B Penny). Foxhunter/1.20m Open 1, Littleton Nellie (N Pinchen); 2, Riaan (K Willard); 3, Summerfield Spritzer (B Dalton). Charles Owen British Novice 1, Walk On By Me (K Leadbetter); 2, Mosiac (S Davidson); 3, Lad Ellesse (L Carpenter). Equimax Discovery 1, Walk on By Me; 2, Chloe On Line (M Dimick); 3, Lolo Cruiso (J Randall). Great Leighs Newcomers/1.10m Open 1, Wunothose Daze (C Baines); 2, He’sGrasshopper (C Baker); 3, Basil Masterpiece (M Green). EQuest Midway 1, Redhouse Ellie (P Colegate); 2, Africa Rival (P Colegate); 3, Temple Springer (K Watts). 1.05 Open 1, Sea Cat (C Foreman); 2, Morality C (J Mincher); 3, WaltonBombadier (L Long). EQuest Midway 1, Walton Bombadier; 2, Wild Buck (K Rocliffe); 3, Swift Alliance (J Martin). Stevensons Top Score Challenge 1, Southern Maestro (N Miller); 2, Morality C (J Mincher); 3, Cavalo (B Lear). Foxhunter/1.10m Open 1, Tosselli Van De Zuthoebe (J Micher); 2, Braxton Bragg (B Lear); 3, Legan Cruise (J Cox). Immediate Care (UK) 1.25m Open 1, Southerns Major (M Dorgan); 2, Rideout Rose (S Frankland); 3, Beltens Clare De Lune (C Hawker). Charles Owen British Novice 1, Liberty Belle (O Taylor); 2, Razzle C (J Mincher); 3, Malibou Dream (C Baver). Equimax Immediate Care (UK) Discovery 1, Malibou Dream; 2, Prologic Cavalier (Z Hutton); 3, Corllando Boy (D Pearson-Smith). Wrens Horseboxes 1.05m Open 1, Limes Play It Again (H Broad); 2, Amethyst Flint (J Dyson); 3, Brimisi (H Morris). Great Leights Newcomers 1, Basil Masterpiece. 1.10m Open 1, Olympic Dream (S Coughlin); 2, Fabrice (L Oxland); 3, Off Spring (A Evans).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 18-19 May

90cm 1, Streetwise Sienna (A Clarkson); 2, Mrs Murphy’s Way (R Singleton); 3, All Change (D Venn). 1m 1, Technic (M Keen); 2, In Tune (L Holloway); 3, Grey Light (L-J Street). 1.05m 1, Grey Light; 2, Waleska (R Weinrich); 3, Delta (P Miller). 1.10m 1, Delta; 2, Grandioso Lad (E Hunter); 3, Orlanda (D Curley). 19 May: BEIB Jnr British Novice 1, Beat Me Barney (T Lorenz); 2, Fifth Avenue (J Goods); 3, Irish Double Delight (A Clark). jnr discovery 1, Peasedown Pickled Pepper (L Kingston); 2, Stuart Little (H Craven); 3, Mount Cahill Delta (H Luck). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Baron Lad (V Parsons);2, Snow (S Godling); 3, Simply Rosie (E Ashworth). jnr A4 1, Kandahar II (R Beecroft); 2, Perrymans Impeccable (C-A Chapman); 3, Dancing Dolly (L Maybin). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Miss Abbeytown (O Loader); 2 & 3, Irish Angel Delight & Dellaware Jethro (A Measor). jnr intermediate 1, Red Of Haynes (C Saunders); 2, Another Dollar (S Ballard); 3, Birchgrove Lad (R Prater).

PONDEROSA EC Newport, Wales, 18-19 May

Charles Owen British Novice 1, Latimers Sunshine (C Dolan); 2, Tarcity Pride (P Miles); 3, Young Swannie (E. Masterson). Direct Marketing Support 1.05 Adventurer 1, Penny Black (L Sperring); 2, Latimers Sunshine (C Dolan); 3, Sporting Option (P Davies). Stable Express 1.15m Open 1, Kartouch (B Ford); 2, Montreux (M Edwards); 3, Cathael Defender (C Grossmith). URL Ltd & Stable Express 1.25m Open 1, Rockburren (A Thomas); 2, Dawson (A John); 3, Kilkenny Diamond (P Taylor). 1.05m Open 1, Spring Showers (J Price); 2, Cathael Defender (C Grossmith). Great Leighs Newcomers inc. 1.10m Open 1, Spring Showers (J Price). 19 May: Golden Bear Tiny Tots 1, Southern Comfort (D Gould); 2, Ballyclough Tess (H Thomas); 3, Bwllfa Pie (E Farr). Smiths of Whiteinch Primary 128/138 Handicap 1, four tied. Jnr 1m Open. 1, Donegals Lad (K Neath); 2, Fortridge Napoleon (H Thomas); 3, Tremenyn Flyaway (H Thomas). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Seasons Hy Charm (F Ellis); 2, Bob The Builder (J Dunn). Scope Jnr Novice. 1, six tied. Scope Jnr Progressive 1, Grovely’s Never Say Dai (D Dunne); 2, Its Shananigans (A Williams); 3, Flaxlands Buffy (H House). Jnr Members Cup 1, Heinekin Hill (S Broome); 2, Vikings Irish Taggy (J Dunne); 3,Camouflage (K Haines). Credit & Business Systems 1.15m Open 1, EMR Catato (K Neath); 2, Kerrymount (S Broome); 3, Heinekin Hill (S Broome). 19 May:

Golden Bear Tiny Tots Q=1, Southern Comfort (B Gould);=1, Ballyclough Tess (H Thomas);=1, Bwllfa Pie (E Farr).Smiths of Whiteinch Primary Q=1, Bwllfa Pie; =1, Bowhaylands Rockin Robin (K Haines);=1, Glencoes Trick or Treat (K Haines);=1, Willbound (K Haines).Jnr Newcomers1, Seasons Hy Charm (F-C Ellis);2, Bob the Builder (J Dunne).Jnr 1m Open1, Donegals Lad (K Neath);2, Fortridge Napoleon (H Thomas);3, Tremenyn Flyaway (H Thomas);4, Orlando Magic (K Neath). Scope Festival 2002 Jnr Nov Q=1, Seasons Hy Charm;=1, Tommy Girl (L Shepherd);=1, Bob the Builder (F Harris);=1, Midnight Moonlight (H Thomas);=1, Odd Choice (A Williams);=1, Just Jinks (K Grimster).Scope Festival 2002 Jnr Progressive Q1, Grovely’sNever say Dai (D Dunne);2, Its Shananigans (A Williams);3, Flaxlands Buffy (H Howse). Jnr Members Cup Q1, Heinekin Hill (S Broome);2, Vikings Irish Taggy (J Dunne);3, Camouflage (K Haines);4, Darraks Tonto (E Davies).Credit & Business Systems 1.15M Select Jnr Open Q1, EMR Catato (K Neath);2, Kerrymount (S Broome);3, Heinekin Hill (S Broome);4, Darraks Tonto (E Davies).

SWEC 18-19 May

128cm warm-up 1, Daylight Dancer (E Farr); 2, Charley’s Angel (V White); 3, Spilt Milk (J Williams). 148cm warm-up 1, Ajax (R Anstee); 2, Cashmere (E Viles); 3, Malibeau (K Yeo). 128cm discovery 1, Daylight Dancer; 2, Charley’s Angel; 3, Ariel (E Mantel). 128cm 1, Bwllfa Pic (E Farr); 2, Daylight Dancer; 3, Paddy Mack (T Quinn). 128/138cm 1, Paddy Mack; 2, Criban R Bright Eyes; 3, Just Bubbles (C Roworth). BEIB Jnr British Novice 1, No Angel (D Parsons); 2, Paddy Mack; 3, Butcher’s Boy (M Edwards). jnr starter open 1, Glanwern Guiness (K Yeo); 2, Just Bubbles; 3, Mohurry Jack (R Anstee). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Broadway Bandit (J Tilley); 2, Arthurs Comet (N Tate); 3, Sa-Ne Fait Rien (A Williams). jnr members cup 1, Broadway Bandit; 2, Diamond Dollar (R Rowsell); 3, Cockney Rebel (L Bissmire). 19 May: snr warm-up 1, Riverdance Dreamer (E Lawson); 2, Lord Dai (M Edwards); 3, Flying Star (W Jenkins). Charles Owen British Novice 1, Riverdance Dreamer; 2, Flying Star; 3, Tallyman II (M Edwards). Equimax Discovery 1, Another Quest (M Edwards); 2, Tallyman II; 3, Pour Toi ( J Bailey). 1m 1, Maerdy Swoppit (K Davey); 2, Petite Papoose (H Griffiths); 3, Another Beauty (M Lloyd). Great Leighs Newcomers 1, Jordy West (A Thomas); 2, Touch Of Clover (R Faulkner); 3, Master Charlie Brown (J Palser). members cup 1, Maerdy Swoppit; 2, Chilli Hi Fly (G Allen); 3, Bartonfield Duet (J Price). 1.20m 1, Montreux (M Edwards); 2, Chilli Hi Fly; 3, Nannette B (A Thomas). 1.25m 1, Lamiro (G Allen); 2, Charles The Bold (M Edwards).

AREA 43A, Little Kennerley Farm, Godshill, 19 May

Charles Owen British Novice1, Tyas Little Star (L Vale);2, McGilleys Shooting Star (J Stokes);3, Ultimate Hero (N Gaskin);4, Flints Mirror Image (L Wickham);5, Manhead Galaxy (H Furnell).Equimax Equine Discovery1, Nutkin Feather Duster (K Begley);2, McGilleys Cuddy’s Charm (P Price);3, Manhead Galaxy (H Furnell);4, Cool Cullen Coleen (S Begley).1m Open1, Four Seasons II (K Begley);2, Little Pogo (A Henderson);3, Buttercup (R Booth);4, Bilbo Baggins (J King);5, Shovington Celine (L Barnicoat). 1.05m Open1, Olympus Aprils Quest (S Begley);2, Khozaam Murphy (K Begley);3, Little Pogo (A Henderson);4, Cool Cullen Coleen (S Begley).Member’s Cup 1.10m/Great Leighs Newcomers1, Ramiro Star (K Begley);2, Olympus Aprils Quest (S Begley);3, Riverwood (R Booth);4, Nescio (S Shaw);5, Khozaam Murphy (K Begley).Open /H&H Foxhunter1, Riverwood (R Booth);2, Ramiro Star (K Begley);3, Nescio (S Shaw).B.E.I.B. Jnr British Novice1, Oakdene Midnight Arrival (J Bircham);2, Teen Spirit (J Vaughn);3, Mystic Mel (J Bircham).Jnr Progress Stakes1, Bowhaylands Painted Lady (H Webster);2, Sky High Sunday (K Hinds);3, Galloway Bay (S Ashwell);4, Teen Spirit (J Vaughn);5, Citizen Kane (J Raymond).Blue Chip Feed Balancer Jnr Newcomers1, Galloway Bay (S Ashwell);2, Sky High Sunday (K Hinds).

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 19 May

Ken Beston Int 1 & 2, Conal Di Caprico & It’s Roco (M Thompson); 3, Lawton Belle (L Cartlidge). Great Leighs Newcomers 1, Issu De Champs (M Thompson); 2, Westpoint Farelle (T Blackburn); 3, Totally Committed (N Butterworth). Horse & Hound Foxhunter 1, Issu De Champs; 2, Look At Me (M Davies); 3, Big Ears. Riverside Air Conditioning B&C/YR B&C 1, Lord Cromwell (M Watson); 2, Crown Rhodonite (E Shaw); 3, Narla (V Malin). 1.30m 1, What A Business; 2, Randal (A Ashman); 3, Fritz Luke. Charles Owen British Novice 1, Topeka II (T King); 2, Little Bud (C Smith); 3, Elm Hill Diamond (D Fairclough). Equimax Discovery 1, Pembroke Special Edition (N Proffitt); 2, Strathmore (A Hunter); 3, Mr McGonigle (C Thornton). 1.05m 1, Windmere Teidi (M Doyle); 2, DutchClassic (G Goodwin); 3, Inschallahs Legacy. BEIB Members Cup 1, Native Diamond; 2, Listers Boy; 3, Arabba.

KENYON EC Warrington, Cheshire, 19 May

Equimax Discovery 1, Miss Molly Mink (T French); 2, Old Springfield Amber (M Cooper); 3, Let’s Talk (M Lawrence). Great Leighs Newcomers 1, Just Top Cat (T French); 2, Mr Moonraker (R Barnes); 3, Manitoba (C Wainwright). Horse & Hound Foxhunter 1, Mondial (E Davies); 2, Grand Classe (JDaly); 3, Little Lucy (L Henderson). 1.10m 1, Domingo (S Buckley); 2, Pride Of EHG (J Whitaker); 3, My Little Soldier (M Marsh). 1.25m 1, Adamo America (T Davin); 2, Kings Temple (P Murphy); 3, Be Nimble (S Gibson).

LINCOLNSHIRE RAC, Louth, Lincs, 19 May

Charles Owen British Novice 1, Skiddy Miss (J Smith); 2, Harrington Boy (N Chappell); 3, R Gee (R Louis). Equimax Discovery 1, General Gordon (S Dunnett); 2, Scarteen Bash (A Botham); 3, Noisy Boisy (B Smith). 1m 1, Mayday Magna (J Corney); 2, Mocambo (M Moore); 3, Snap Decision (S Winship). Great Leighs Newcomers 1, Scarteen Bash; 2, General Gordon; 3, Hamilton Countess (J Mountain). NDS Equine 1.10 Members Cup =1, Genuine Jack & Widget (L Pears); 3, I’m a Lady (L Pears). Horse & Hound Foxhunter/Open =1, I’m a Lady & Widget; 3, Genuine Jack.

LRAC Louth, Lincs, 19 May

Charles Owen British Novice 1, Skiddy Miss (J Smith); 2, Harrington Boy (N Chappell); 3, R Gee (R Louis). Equimax Discovery 1, General Gordon; 2, Scarteen Bash3, Noisy Boisy (B Smith). 1m 1, Mayday Magna (J Corney); 2, Mocambo (M Moore); 3; Snap Decision (S Winship). Great Leighs Newcomers 1, Scarteen Bash; 2, General Gordon; 3, Hamilton Countess (J Mountain). NDS Equine Members Cup 1eq, Genuine Jack & Widget (L Pears); 3, I’m a Lady. Horse & Hound Foxhunter/open 1eq, I’m A Lady & Widget; 3, Genuine Jack.

ULLSWATER SPORTS CLUB Carlisle, Cumbria, 19 May

128/138cm 1, Rockhey Robin (J Sayer); 2, Golden Fortune (R Farmer); 3, Superstar Touch Above (L Ferguson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Lakeland Little Classic (R Cottam); 2, Arjay (R Walker); 3, Hillandale Aero (J Bowman). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Cavalcade (J Bowman); 2, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 3, Hillandale Aero. Slacks Saddlery Jnr Open 1, Cavalcade; 2, Lakeland Little Wonder; 3, Ernies Keep (M Heath). Equimax Discovery 1, Crackenthorpe Lady Jane (C Chappelhow); 2, King Cobbler (K Bowman); 3, Bowes Bedazzled (H Swailes). Great Leighs Newcomers 1, Fergus Gray (L Alston); 2, Little Ryan (L Cottam); 3, Sky Classic (N Jennings). 1.10m 1, Ballyflame (M Kendall); 2, Another Zanzibar (W Dunlop); 3, Florentina II (H Swailes). Horse & Hound Foxhunter 1, Sea Saga (K Bowman). Slacks Saddlery 1.25m 1, Cavalier Belle (N Jennings); 2, Mount Lofty (W Dunlop); 3, Sea Saga.