THE COLLEGE EQUESTRIAN CENTRE Keysoe, Beds, 15 September

85cm unaff open 1, My Poetic Justice (K Downes); 2, Jumping Boco (S Ponton) 3, Rocco (L Pruton). British Novice 1, John Doe (T Ivory) 2, Quantum Queenie (K Ower) 3, Paddy Pointon (S Pointon). 95cm Open 1, It’ll Do (S Northwood) 2, Light and Day (G Mason) 3, John Doe (T Ivory). Equissage Discovery 1, Warmington Harrier (H Eaton) 2, Shylock (K Johnston) 3, S A B Lucky (R Burgoyne). 1,.05cm Open 1, Warmington Harrier (H Eaton) 2, S A B Lucky (R Burgoyne). Newcomers/1,.20m Open 1, Robo Cop (K Harris) 2, Ron (S Taylor).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 18 September

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Moonlight Sensation (L Thompson); 2, Snowman (N Gosnell); 3, Sitting Pretty (J White). 95cm. 1, Broadstone Ladybird (N Lightfoot); 2, Vager (S Northwood); 3, Miss Millenium (N Denton). Equissage Discovery. 1, Poets Day (I Prestwich); 2, CJ Gregory’s Girl (K Downes); 3, Kalypso Sun (J Brown). 1.05m. 1, Nocturnal (Z Day); 2, Jubillant (K Summer); 3, Corinthe Z (A Hockley). Norton Heath Newcomers. 1, Kalypso Sun. 1.10m members cup. 1, Lemar Paris Spa (L Chorlton).

DABBS AC Giffordtown, Fife, 18-19 September

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Highland Rainbow (S Stevenson); 2, Tiree (C Cousar); 3, Orkney Lady (M Harris). Equissage Discovery. 1, Mr Majenta II (K Fitzgerald); 2, Play Station (J Gollnick); 3, Big Mac (R Leonard). 1m Derby. 1, Shawhill Jacko (K Fitzgerald); 2, Anestique Van Land House (R Leonard); 3, North Light II (H Haig). Norton Heath Newcomers/1.10m. 1, Shawhill Jacko; 2, Shakira II (R Leonard); 3, Big Mac. 1.15m Derby. 1, Trigamatic (K Fitzgerald); 2, Gavinson (L Power); 3, Shakira II. 1.25m. 1, CB Rapide (S Hutt); 2, Cavalier Angel (S Hutt); 3, Gavinson. 19 Sep BEIB Jnr British Novice. 1, Rockin Robin (R Haynes); 2, Sparkling Irish Mist (L Christie); 3, Mini Cooper (L Lorimer). 80cms jnr. 1, Rockin Robin; 2, Stone Park Heather (J Calderwood); 3, Mini Cooper. sml pony Derby. 1, Rockin Robin; 2, Barwomen (M Baillie); 3, Grange Dynamite (L Lorimer). Blue Chip Jnr Newcomers/1m. 1, Wallsinghams Return (J Spence); 2, Ink Spot (L Lorimer); 3, The Mighty Quinn (A Laing). 128/138cm. 1, Bishopston Total Eclipse (L Lorimer); 2, Brooklands Done Dreamin (M Baillie); 3, Grange Dynamite. 1.05m jnr Derby. 1, The Mighty Quinn; 2, Johnty’s Lad (J Spence); 3, Gems Pure Genius (M Baillie). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m. 1, Johnty’s Lad; 2, Keltique Silver Mist (S Wilson); 3, Gems Pure Genius. 1.20m jnr Derby. 1, Gems Pure Genius; 2, Maxton Hijack (M Russell); 3, Ebbys Gold Dust (H Haig).

MYERSCOUGH COLLEGE Bilsborrow, Lancs, 18-19 September

jnr 90cm. 1, Emmersbrook Rosella (G Whitaker); 2, Highway Man (R Connor); 3, Jumping Jigsaw (S Farrell). 128/138cm. 1, Emmersbrook Rosella; 2, Brookhall Glimpse (A Dobson); 3, Kerry’s Boy (S Farrell). BEIB Jnr British Novice. 1, Yogi Bear II (C Allen); 2, Spot On III (J McConnell); 3, JC’s Annie (H Cassidy). Blue Chip Jnr Newcomers/1m. 1, Mystic Starlite Express (G Whitaker); 2, Bowhouse Tomos (L Johnson); 3, Red Fox (O Evans). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m. 1, He’s Just Jasper (E Mollart); 2, Red Fox. jnr members cup. 1 & 2, Edsilla & King Lou II (J Whittaker). jnr 1.20m. 1, King Lou II. 19 Sep: Equissage Discovery. 1, Pasnanam (W Storey); 2, Mystery (R Barnes); 3, Candino Z (W Clarke). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Judge Jeffrey (R Ford); 2, Adventure De Kanna (J Parrot); 3, Stallos Way (H Caldwell). 1.05m. 1, Cochise VII (C Shepherd); 2, Deep Heat (T Redfearn); 3, Vivachi Diva (L Cliburn). 1.10m. 1, Niemke (C Shepherd); 2, Oakmoor (R Moorhouse); 3, Idem De Bonfort. Norton Heath Newcomers. 1, Sarlino (C Birch); 2, Wonette H (C Robson); 3, Woodfield Cross (S Lears). Horse & Hound Foxhunter. 1, Sarlino; 2, Croft Sunset (M Marsh); 3, Justin The Spirit (L Johnson). 1.20m. 1, Way Too Cool (N Bampton); 2, Kubla Khan II (P Murphy); 3, Licartus (K Bowman). 1.30m. 1, Way Too Cool; 2 & 3, Timbuctoo & Castle Point (L Henderson).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 18-19 September

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1 & 2, Magna Spirit & Star Studded (S Lloyd); 3, Mixed Blessings (J Roberts). Equissage Discovery. 1, Vedette (J Biddle); 2, Cassis Z (A Hanson); 3, Houdini Elegance (C Vale). 1.05m. 1, Applepip Jack (M Russell); 2, Reflex Diamond Clover (S Hunter); 3, Lamour (B Fleming). Norton Heath Newcomers. 1 & 2, Vivaldi Van De Roshoeve & Tinkers Treasure (S Clutterbuck); 3, Wixstone Pretty Penny (C Vale). 1.10m. 1, Zerro II (M Russell); 2, Lolo Cruiso (J Randall); 3, Ferndale Ballyheen (J Chipperfield). Horse & Hound Foxhunter/1.20m. 1, Collin (J Renwick); 2, Notting Hill (K Butchart); 3, Castlebin Boy (M Gilmour). 19 Sep: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Simply Mason (N Homer); 2, Mr Calypso (N Davies); 3, Ardenteggle O’Two (V Parsons). 1m. 1, The Beacon Horse (D Clarke); 2, Simply Mason (N Homer); 3, Willowpark Fantasy (A Brannon). Equissage Discovery. 1, Dittle Rock (L Kemp); 2, Topaze D (D Clarke); 3, Astral Enigma (H Coulson). 1.10m members cup. 1, Landmine (D Garner); 2, Nippon (K Nunn); 3, Ridgewood Four Square (K Mason).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 18-19 September

90cm Open 1, Royal Grace (J Langhorne); 2, Tristar Comet (S Vaughan); 3, Crystal Breeze (K Coombs). 1m Open 1, Crystal Breeze (K Coombs); 2, Chaconne (S Reeve-Young); 3, Gaugin de Tarsy (R Singleton). 1.05m Open 1, Peter IV (S Reeve-Young); 2, Java de Besneville (K Buck); 3, Calypso Cover Girl (C Randall). 1.10m Open 1, Peter IV (S Reeve-Young); 2, Laguna 64 (LJ Street); 3, Catweezle (S Reeve-Young). 19 Oct: British Novice 1, Winnitou (S Butchart); 2, Spurfold Seringa (H Shaw); 3, Calino Z (S Reeve-Young). Equissage Discovery 1, Royal Grace (J Langhorne); 2, Chianh (S Symons); 3, Karlos (D Goding). 1.05m Open 1, Mojo C (K Howell); 2, Peter IV (S Reeve-Young); 3, Lennox 138 (R Reeve-Young). 1.15m Open 1, Lamaree (S Butchart); 2, Falcon Equine Carap (C Marsh); 3, Super Girl (S Marcer). 1.25m Open 1, Blacklands Romulus (C Marsh); 2, Rebel Rex (P Colgate); 3, Olympic (K Butchart).

PONDEROSA EC, Newport, Gwent. 18-19 September

Unaff. Warm Up 1, Showdown (L Lewis); 2, Top Warrior (K Steele); 3, Yogi (K Steele). Sue Carson Saddles/Alruba British Novice 1, Dexter’s Lot (M Edwards); 2, Champagne Cocktail (M Edwards); 3, Castle Hill Echo (S Boufidis). Equissage Discovery 1, Lucky Eddie (L Sperring); 2, White Clover Squirrel (V Thomson); 3, Dainty Dancer (I Johnson). Ponderosa Novice Championship Final 1, Dexter’s Lot (M Edwards); 2, Perpetual Motion (M Thomas); 3, Robbert (S Jobbins). 1.05m Open 1, G Kirk Cub (M Edwards); 2, Clontern Easy Go (L Elkins). Nortern Heath Newcomers/1.10m Open 1, Spring Showers (J Price); 2, RicardoVIII (P Scandrett); 3, Perpetual Motion (M Thomas). Foxhunter/1.20m Open 1, Myrddin (M Edwards); 2, Rekkards Jama Coma (P Scandrett). 1.25m Open 1=, Spring Showers (J Price) & Montreaux (M Edwards). Jnr Starter Open 1, Trebor Lady (H Isaac); 2, Golden Gunner (L Edwards); 3, Cambrian Chance (H Riseborough). Ponderosa 10 & Under Championship Final 1, My Mr Barney B (G Lewis); 2, Miss Moondance (R Jenkins); 3, Miss Nancy (M Davey). Junior Training/Ponderosa Jnr Discovery| 1=, White Water (L Bullock) & Dimarco (S Embley) & Sea Quest II (S Beattie) & Mr Magnetic (G Fraser) & Irish Mahogany Madness (H Anderson) & Golden Gunnert (L Edwards). 128/128 Handicap 1, Just Cyber Space (J Emblem); 2, I’m A Fire Starter (C Rowarth); 3, Spooky Lucy (S Jenkins). Ponderosa Jnr Discovery Final 1, Candas (J Williams), 2, Irish Mahogany Madness (H Anderson ); 3, White Water (L Bullock). Blue Chip Jnr Newcomers/1m Open 1, Playmate Buzz (S Drinkwater); 2, Devil’s Dancer (C Rowarth); 3, Ballymoor Sky (H Anderson). Jnr Fox/1.10m Open 1, Frankie’s Ace (A Cole); 2, Ausdan Klavey (M Edwards); 3, Port Wine (A Baker). Jnr 1.15m Open 1, Frankie’s Ace (A Cole); 2, Arthur Comet (S Jenkins). 19 Sept: Sue Carson Saddles/Alruba British Novice 1, Clevedon Just Maybe (S Manners); 2, Moonlight Mollie (K Blandford); 3, Clevedon Miss Orient (S Manners). Equissage Discovery 1, Lucky Eddie (L Sperring); 2, White Clover Squirrel (V Thomson); 3, Sora (L Elkins). 1.05m Open 1, G Kirk Cub (M Edwards); 2, Greenway Tiger Lilly (E Gwinnutt); 3, Diamond Corker (A Dawes). Ponderosa Progressive Open Championship Final 1, Ballinean (M Edwards); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, Miss Ellie Go Lightly (P Miles). Norton Heath Newcomers/1.10m Open 1, Imperial Salute (G Griffiths); 2, Petite Papoose (H Griffiths); 3, Kingsland Gold (R Faulkener). Ponderosa Intermediate Open Championship Final 1, Spring Showers (J Price); 2, Chorley’s Limited Edition (A Dawes); 3, Petite Papoose (H Griffiths). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Myrddin (M Edwards); 2, Roman VDL (P Scandrett). Ponderosa 1.25m Open Champion Myrddin (M. Edwards). Jnr Starter Open 1, Miss Moondance (R Jenkins); 2, Trebor Lady (H Isaac); 3, Golden Gunner (L Edwards). 128/138 H’cap 1, My Little Telly Tubby (B Blake); 2, I’m A Fire Starter (C Rowarth); 3, Tremmenyn Tommy Red (H Riseborough). Ponderosa 128 Championship Final 1, Waterman’s Cartier (J Emblem); 2, Cambrian Prince (H Riseborough); 3, Miss Nancy (M Davey). Ponderosa 138 Championship Final 1, Pink Champers (F Bentley); 2, Forever A Hero (J Pearson); 3, Glencoes Trick or Treat (S Jenkins). BEIB Jnr British Novice 1, Candas (J Williams); 2, Trevallion’s Little Comet (V White); 3, K E Touchdown (S Pugh). Ponderosa Jnr Novice Final 1, Flyde Majestic Tia Maria (M Browning); 2, Trixie’s Black Velvet (N Phillips); 3, Irish Mahogany Madness (H Anderson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mr Brilliatastic (S Ranson); 2, Sidan Savana (S Drinkwater); 3, Time Sequence (T Goodwin). Jnr 1.10m Open 1, Dibberford William (H Nuttall); 2, Dream Seeker (L Bettinson); 3, Caramel (S Jenkins). Jnr 1m Open 1, Orlando King (N Baker); 2, Dunswell Dynamite (A Cole); 3, Butcher’s Boy (M Edwards). Jnr 1.10m Open 1, Frankie’s Ace (A Cole); 2, Arthur Comet (S Jenkins); 3, Orlando King (N Baker).

ROYAL BERKSHIRE Newbury, Berks, 18-19 September

Young Show Jumper Award. 1, Atlanta Z (H Bohringer); 2, Big Mystery (M Fursedonn); 3, Temple Matelot (S Upton). 1.20m. 1, Nazzarco (S McCutty); 2, Fein’s Girl (L Halswell). Norton Heath Newcomers. 1, Clandeboye (A Backhouse); 2, Genesis R2 (N Charles); 3, Eastern Promise (K Doyle). Horse & Hound Foxhunter. 1 & 2, Watch This & Wokando (K Doyle); 3, Nastasi (A Austin). 1.25m. 1, Raol Von Raphael (A Austin); 2, Dry Icicle (E White); 3, Lavalletto (M Cartmell). 1.30m. 1 & 3, Spring Green & Light Space (T Fletcher); 2, Olivier (K Doyle). 19 Sep: 1.30m. 1, Lavalletto; 2, Angelique (K Doyle); 3, Hello Tosh (J Cassan). IT. 1, Laura’s Choice (G Fletcher); 2 & 3, Poet 59 & Crocket 18 (D McPherson). Norton Heath Newcomers. 1, Ridgeside Optimist (C Harris); 2, Eastern Promise; 3, Wokando. Horse & Hound Foxhunter. 1, Vinca (M Cartmell); 2, Eastern Promise; 3, Wokando. B&C. 1, Knightley Belle (N Boulter); 2, Jump De La Cote (P Crago); 3, Light Space. 1.40m. 1 & 2, Watch Me & Rex (M Armstrong); 3, Overa (T Fletcher). 1.25m. 1, Finns Flight (N Boulter); 2, Watch Me; 3, Moneymaker (C Robins).

WICK ST LAWRENCE Weston-super-Mare, Somerset, 18-19 September

90cm Jnr Open 1, Kerie (N Scofield); 2, Dabernon Lilt (Y Wright). Jnr Newcomers/1m Open 1, Skybourne II (M Grose); 2, Diamond Diva (N Lockyer); 3 The Cobra (B-J White). 1.05 Jnr Derby 1, Loughnatousa Carlos (N Scofield); 2, Golden Celebrations (H Lacey); 3 Forever Rosie (N Scofield). Jnr Foxhunter/1.10 Open 1, Kerie (N Scofield); 2, Topline Lad (J Shears); 3 Golden Celebrations (H Lacey). 19 Sept: British Novice 1, Moomin Himself (T Fowler); 2 Maisy May (V Toogood); 3, Delphi Tango (A Bottomley). Equissage Discovery 1, Final Magic (R Collett); 2, Flirt Kerellec (M Hobbs); 3, Round The Block (S Hedges). 1.05m A4 Derby Open 1, Cooking with Floyd (M Watts); 2 Finnegans Flight (R Collett). Newcomers/Open 1, Mithras (J Gregory); 2, Cooking with Floyd (M Watts); 3 Brimleys Fedora (H Webb). Foxhunter/Open 1, Flicona (S Jarman); 2, Mithras (J Gregory); 3 Brimleys Fedora (H Webb).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 19 September

British Novice 1, Mizz Clover (W Thomas); 2, Old Park Lad (A Stevenson); 3, Wixstone Olaf (E Bowes-Crick). Equissage Discovery 1, Wixstone Olaf (E Bowes-Crick); 2, Old Park Lad (A Stevenson); 3, Roelie (K Steele). 1.05m Open 1, The Colour Magic (A Rogers); 2, Calamazoo (N Ivory); 3, Barnaby’s Ballard (T Crisp). Newcomers/1.10m Open 1, Pasinda (C Baldwin); 2, Tiger Beach (L Gaukroger); 3, Sundrum (B Blick). Foxhunter/1.20m Open 1, Cosmopolitan (M Campbell); 2, Springfield Neoliet (A Cove); 3, Anderida Anika (R Keevil).

GRANGE EC, Okehampton, Devon, 19 September

Sue Carson Saddles/Akuba British Novice 1, Sunshine V (M Orzazewska); 2, Tilfarmaine (A Ellery); 3, Ruby’s Revenge (K Gibson). Equissage Discovery 1, Woodland Bay (E Laing); 2, Second Time (A Ellery); 3, The Lambeth Walk (E Luxton). 1.05 open 1, Trenawin Lillinor (S J Scott); 2, Triple Flight (M Marino); 3, Connie IV (A James). Norton Heath newcomers 1, Dalcotes Cothele (A Ellery); 2, I’m Down Town (A Ellery); 3, Magenta (A Walters). 1.10 open 1, Who’s Dilemma (J Wembridge); 2, Miss Kiss (P Connor). 1.15 open 1, Parkmoor Coleen (A Ellery); 2, Niebbiola (A Ellery); 3, Who’s Dilemma. Horse & Hound Foxhunter/1.20 open 1, Parkmoor Coleen; 2, Elle Va (J Webb); 3, McClusky (M Lilley).

LOANHEAD EC Aberdeen, 19 September

early riser. 1, Tamarindus (C Kyle); 2, Twister (R Peacock); 3, Tamarino (F McDonald). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Spin City (A Spalding); 2, Twister; 3, Newtown Castle Clover (A McDonald). Equissage Discovery. 1, Zakarius (J Burnett); 2, Grande Jete (A Field); 3, Fenriggs Boy (A McDonald). 1m. 1, Fenriggs Boy; 2, She’s Ice Cool (F Cluness); 3, It’s Just Jeremy (A Madden). Norton Heath Newcomers/1.10m. 1, Loek (C McDonald); 2, Spin City; 3, Biaggi (S Coull). Horse & Hound Foxhunter/1.20m. 1, Uber (A Spalding); 2 & 3, Linton Lavado & Prinses (N Ferguson). 1.25m. 1, Uber; 2, It’s Leia (F McDonald); 3, Biaggi.