BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 12-13 July

Charles Owen British Novice 1, Pushkin (E Tough); 2, Altea (H Lindsay); 3, A Lucky Touch (D McNulty). Warren Clarke 4/5-y-o 1, Material Girl (L Tomlinson); 2, Olympic (A Davies); 3, Vasco Da Gama II (S Throup). 1m 1, Odonna (K Drysdale); 2, Notting Hill (A Davies); 3, Black Diamond (E Chandler). pro-am 1, Manitoba (E Tough); 2, SecondHand News (D Richards); 3, Sanna Bay (C Richardson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Amber Gold (S Bowen); 2, J’Ippee (N Martin); 3, Converse All Star (H Wild). 1.25m 1, Oakadee (N Springer); 2, Celine II (A Davies). Astrid Bolton Sport Horses Novice Derby 1, Millbrook Magic (E Tough); 2, unlisted; 3, Atlantic Breeze (M Grant). Barton Grange Garden Centre 1, It’s Cinderella (A Walker); 2, Sporting Charisma (L Tough); 3, Gold Air (S Skelton). Caballa Saddlery 1.15m Derby 1, Borane III (C Al-Redha); 2, Storyteller (T Davin); 3, Impulsive II (L Greenwood). Riders & J Knox 1.25m 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, Fighter Vador (N Coupe); 3, Capitalize (A Walker). Eurostyle Speed Derby 1, Foxglen Romeo; 2, Enti Yap (P Mollin); 3, Rimke (R Garvey).

BSJA AREA 48 Pontispool, Somerset, 12-13 July

jnr 90cm 1, Skybourne II (M Grose); 2, Drysgoed Dutch Dream (S Oaten); 3, Just William (K Oaten). jnr 1m/Blue Chip Jnr Newcomers 1, Skybourne II; 2, Just William; 3, Bombay Mix (J Dunn). Great Leighs Newcomers 1, Galaxy II (P Baber); 2, Pasha (T Dunn); 3, Mr Willoughby (T Dunn). 1.10m 1, Brimley Fedora (J Maslin), 2, Killarney Lough (A Brake); 3, Desert Ruler (A James). 1.15m 1, Rolled Gold II (L Down); 2, My Darling (S Evans); 3, Noble Max (L Pinney). 1.25m 1, Laughton James (C Baker); 2, Larichter (B Wilmer); 3, Patries (T Dunn). Charles Owen British Novice 1, Chianti Candlefire (J Rosewell); 2, Harry Dent (M Swadling); 3, Caviar (A Davies). Equimax Discovery 1, Bonne Idee (J Rosewell); 2, Summer Solstice (V Abbott); 3, Capuccino Twist (V Clements). 1.05m 1, Bondauto (E Oldham); 2, Redlight (L Pinney); 3, Benrose Beau (K Hobbs). 1.15m 1, Sonic Ace (M Brake); 2, Gleneasky Flight (R Ash); 3, Dragon Kiss (A Edwards). Great Leighs Newcomers 2nd round 1, Patries; 2, Archie (J Harris); 3, Ronetta (M McCourt). 1.30m1, Libra K (M McCourt); 2, Animation (J Rosewell); 3, Hallo Mossy (A Edwards). Horse & Hound Foxhunter 1, Kojak (J Tuff); 2, Haarlem Knight (B Verning); 3, Mistral Force Ten (J Tuff). 1.20m 1eq, Jaap (S Finch) & Master Rose (S Rosewell). Charles Owen British Novice 1, Choccy II (A Watson); 2, Just Henry II (J Case); 3, Mister Sparks (L Harris). Equimax Discovery 1, Capuccino Twist; 2, Shirwell Scarlett Ribbons (E Oldham); 3, Snittles JDS (S Brown). 1.10m 1, Rocky V (T Trendell); 2, Gew Vela (C Jones); 3, Shalom Zara (E Oldham). Great Leighs Newcomers 1, Cornish Harlequin (A Bean); 2, Sylvana (P Doran); 3, Challenge Air (D Rosewell). jnr 1m 1, Skybourne II. jnr 1.05m 1, Skybourne II.

ASHBY 13 July 2003

Charles Owen British Novice Championship – First Round 1, Oscar Pan (D Foster); 2, Mr McGonagall (C Thornton); 3, Diamond Clover (D Whitehead). Equimax Discovery Championship – First Round 1, Beacon Abbi (H Dooley); 2, Silver Coin (P Arthurs); 3, Be Dazzled (C Deeley). The Ken Beeston Intermediate Novice Championship 1, Retreats O’Hara (D Foster); 2, Little Miss Socks (M Thompson); 3, Fairview Charlie Brown (C Deeley). 1.10m Members Cup 1, Little Miss Socks (M Thompson); 2, Bonfire (C Spanner); 3, Orlof Wisbech (S Crispin). National 1.25 M Open 1, Cuddley Coachman (S Pountain); 2, Conal Dicaprio (M Thompson); 3, Diamond Prospect (S Pountain).

BURTON CONSTABLE Hull, East Yorks, 13 July

Charles Owen British Novice 1, Misty Blue (S Hart); 2, True Love (L Russell); 3, Killusty Dream (L Whitaker). Equimax Discovery 1, Skew B Doo (H Tuttle); 2, Lacajou (R Evison); 3, Lady Loch (C Wright). NDS Members Cup 1, Swallow (K Rimmer); 2, Inca (S Whitney); 3, Thornwick Columbus (V Franks). A4 1, Opus Three (P Raw); 2, My Double H (P Denton); 3, Temple Another What (J Russell). 1.20m 1 & 2, Clover Classic & Temple Another What (J Russell); 3, Inca.

CHAMPIONS OF SCOTLAND Ingliston, Edinburgh, 12-14 July

1.20m 1, Hunter’s Level (J Brogan); 2, Montero II (N Jennings); 3, Burn Flight (N Warwick). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1eq, Arkansas II (S Neads) & Temple Ryefield (P Barker); 3, Medaille D’Or (J Shaw). Scottish 128cm ch 1, Cappagh Misty (P Allen); 2 & 3, Silver Wonder & Sligo Lucky (C Miller). Scottish JC ch 1, Blue Monday (J Newnham); 2, Ceefax (C McNaughton); 3, Elan Mr Charles (S Magee). 1.30m 1, Stainsby Sponek (J Tanfield); 2, Adventurine (L Babes); 3, Lendel (S Neads). 128/138cm 1, Cappagh Misty; 2, Midnight Dynamite (PAllen); 3, Lois Dubh (H Haig). 138cm 1, Captain Sam (A Kelly); 2, It’s Lulu (L Saywell); 3, Grey Guy (J Harland). jnr 1.10m 1, Colourwood Colando (J Harland); 2, Slipknot (M Murdoch); 3, Riversdale St Emilion (J Ward). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Tick Tock Two Tone (J Newnham); 2, Western Andy (H Davies); 3, Dunwoody (L Saywell). 1.20m jnr 1, Spot The Lady (J Ward); 2, She’s Elastic (J Kirk); 3, Applejax Mr Ed (D Smith). Great Leighs Newcomers 1, MisterMaxi (D Harland); 2, Nakano (L McKee); 3, Automatic (C Lithgow). Charles Owen British Novice 1, Little Miss Bridget (A Craig); 2, Clifton Augustus (A Rowe); 3, Just B (J Dearden). Equimax Discovery 1, Little Miss Bridget; 2, Colorado (L McKie); 3, Classic Bet (P Deasy). 1.10m 1, Just A Tick (S Lennox); 2, The Do Ron (R Pottie); 3, Hollyville (J Allen). Horse & Hound Foxhunter 1, Milton Opus (A Hamilton); 2, Lakota Lady (J Cross); 3, Street Magic (I Warnock). New Recruits 1, 22 tied. 12 & under 1, 10 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Silvershadow Of Lesmahagow (J McHattie); 2, Lochridge Jack Flash (J Spy); 3, The Mighty Midget (T Drummond). 90cm jnr 1, Rolly (M Stephenson); 2, The Man From Clare (E Bell); 3, Jim’s Jet (K Walker). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Rollo (M Martin); 2, Bella Star (A Derbyshire); 3, Blue Berry Whorl (T Armstrong). 13 Jul: 1.20m 1, Just A Tick; 2, Niolet (N Jennings); 3, My Honey Hill (J Sloan). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Tick Tock Two Tone; 2, Bella Star ; 3, Orkney Prince (D Harland). Scottsh 138cm ch 1, Captain Sam; 2, Little Bobby (S Lithgow); 3, Colour Code (C Mowbray). 1.30m 1, Nethertowns Kiss (D Duffin); 2, Temple Guess What (P Barker); 3, Medaille D’or. YR 1, Roscoes Skip On (L Babes); 2, Travis Roma (L Johnstone); 3, Grand Classe (J Daly). 1.40m 1, Silvano Van Texel Bos (A Hamilton); 2, Stainsby Sponek; 3, Sunboy (P Barker). jnr 1.05m1, Darraks Babe (S Ward); 2, Barbarian Black Boy (R Cottam); 3, Barrochan Steele Delight (H Haig). 128cm 1, Cappagh Misty; 2, Sligo Lucky; 3, Corralass (E Bell). 128/138cm 1eq, Bowes Springbok (J Flannigan), Sligo Lucky& Major Yeates (M McCarron). new recruits final 1, Captain Flipper (A Cormack); 2, Tandragee Lad (V Jones); 3, Rolly (M Stephenson). jnr 1.10m 1, Stainsby Top That (L Hutt); 2, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 3, Overnight Sensation (K Scott). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Picadero (H Haig); 2, Mirah Kilgobben Rebel (J Bell); 3, Dunwoody. 148cm grand prix 1, She’s Elastic (J Kirk); 2, Lucky Lady Jane (L Saywell); 3, Spot The Lady (J Ward). Charles Owen British Novice 1, Clifton Augustus (A Rowe); 2, Cruisin Susan (S McKie); 3, Vandetto D’Aulne (J Raeside). 90cm jnr 1, Barbarian Black Boy; 2, Jim’s Jet; 3, Snittles Just Jim. BEIB Jnr British Novice 1, Alfies Choice (F Barker); 2, LookTwice (W Melville Smith); 3, Chilli Peppercorn (R Reilly). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Silver Thunder (J McCallum); 2, Another Pep Talk (L Tague); 3, Highly Flammable (F Tague). Great Leighs Newcomers 1, Madison (J Allen); 2, Vesuvio (J Brogan); 3, Rainbow DML (J Dawson). Horse & Hound Foxhunter 1, Enrique (L McKee); 2, Caluna (J Cross); 3, Jamaka Tip Top (H Bilsland). Equimax Discovery 1, Master Plan (O McCormack); 2, Colorado; 3, Clover Diamond (K Ritchie). 1.10m 1, First Clover (R McCrea); 2, Pendora (A Wilson); 3, Amira (J Brogan). 14 Jul: 1.25m 1, Temple Guess What; 2, Mister Whoppit (J Gates); 3, Gasaya’s Knockout (P Barker). YR 1, Roscoes Skip On; 2, Ashdale Jackpot (L Clibburn); 3, Rinette (N Jennings). BEIB HOYS Grade C 1, Temple Ryefield; 2, Umber de Caramel; 3, Kattini (S Dillon). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Baileys Kalipo & Baileys Opium (J Reid Stephenson); 3, Jeeves (I McGeoch). grand prix 1, Ashdale Spirit (D Quigley); 2, Temple Croesus (P Barker); 3, Larissa (J Reid Stevenson). 1.10m 1, Just A Tick; 2, Rare Bird (F Quennel); 3, Hollyville. Great Leighs Newcomers 1, Automatic (C Lithgow); 2, Clover Royale (S Murray); 3, Statesman (L Swain). Equimax Discovery 1, Overgold (L McKee); 2, Storm Ahead (A Brown); 3, Rainbow DML. BEIB Jnr British Novice 1, Mr Spot Me (D Susans); 2, Morocco (A McDonald); 3, Sportsfields Sea Fever (S Ward). 12 & under 1, 6 tied. 90cm jnr 1, Rollo (N Martin); 2, Midnight Candy Boy (T Drummond); 3, Snittles Just Jim. Scottish JA ch 1, Spot The Lady; 2, She’s Elastic; 3, Lakeland Little Wonder (R Cottam). Scope Whiteinch 128/138cm 1, Major Yates (M McCarron); 2, Silver Wonder; 3, Highly Flammable.

DURHAM COUNTY East Herrington Country Park, 12-13 July

Charles Owen British Novice 1, Ring Of Gold (S Davison); 2, Ferndale Moonstone (A Wall); 3, Keep Ticking (C Bowlam). Scope 1.15m 1, Alpine Marc (D Lillie); 2, Dutch Rhapsody (V Tulloch); 3, Another Zanzibar (W Dunlop). 1.20m members cup 1, Crievestone (J Brannen); 2, Another Zanzibar; 3, Darraks Mario (J Taylor). DMS 1.05m 1, Colonel Travis (P Robertson); 2, Jade Briar Flyer (K Jefferson); 3, Royal Razzamataz (A Kilburn). Great Leighs Newcomers 1, Easy Make It (A Mills); 2, Goldway (K Dunlop); 3, Ladysman’s Spirit (P Robertson). 13 Jul: Charles Owen British Novice 1, Water View (D Smith); 2, Dollarville (P Dodds); 3, Ring Of Gold. Co Durham Speed Stakes 1, Ferndale Summer Breeze (A Wall); 2, Legal Jaguar (S Nurse); 3, Nixion (K Leach). Penshaw EC/J Robertson Open 1, Mount Lofty (W Dunlop);2, Neverland (P McKeever); 3, Gibside Sarleen (A Mills). novice 1, Cappa Clover (C Watson); 2, Seacroft Sapphire (C Hill); 3, Gilkhorn Pipkin (S Shields). Great Leighs Newcomers 1, Keep Ticking; 2, Cardosa (P McKeever); 3, Cappa Clover.

KENYON EC Warrington, Cheshire, 13 July

Discovery 1, BLF Mabel Albert (L Ryan); 2, Let’s Talk (E Reynolds); 3, BLF Robin De Bournville (L Ryan). Newcomers 1, Willows In Clover (H Price); 2, Parlinus (T French); 3, Cassius Clay (P Murphy). 1.10m 1, Irish Town Party (P Sims); 2, Irelander (L Peters); 3, Sissie De Floret (H Lee). Blue Riband 1, Aiki (C Shepherd); 2, Leo Roin (C Birch); 3, Beechwood Sundance (K Shannon). B&C 1, King’s Temple (E Murphy); 2, Paradis (T Newman); 3, Nazarco (S Livesey). 1.25m 1, Onarco (M Marsh); 2, Clover Highlight (R Maguire); 3, St Carlos (L Frame). 16 Jul: 1.25m 1, Parade V (P Morris); 2, Clover Highlight; 3, Celine (A Davies). Foxhunter 1, Karinga Bay (M Marsh); 2, Nebraska (A Ashman); 3, Paloony (S Ryan). Newcomers 1, Letoile (R Bothwell); 2, Master Ben (N Lawrence); 3, Oakmore (R Moorhouse). open 1, Domingo (M Marsh); 2, Cassie Limelight (S Bowen). Discovery 1, Super Van Het Elshoeve (S Harrison); 2, Lanza Knight (A Plewes); 3, Van Het Dinglehof (M Marsh).

OVERTON GRANGE FARM Congleton, Cheshire, 13 July

British Novice 1, Wee Welsh Lady (E Shore); 2, Jack O Man (C Davies); 3, Paulette De La Houppe (T Fowles). Discovery 1, Slice Of Heaven (V Thornley); 2, Space Monkey (G Williamson); 3, V Bachgen Billy (M Rowles). Adventurer 1, Tinkers Serenade (C Collins); 2, Carnival Castanet (J Kirby); 3, Slice Of Heaven. Newcomers 1, Clarrisa (C Collins); 2, Who’s That Lady (A Bratt); 3, Teidressa (T Coppola). 1.10m 1, Fantasie (A Bratt); 2, Monair (N Gallimore). Jnr British Novice 1, Austen Spring Thyme (R Connor); 2, Abbeyfinn Polo (L Chadwick); 3, BFS Grey Squirrel (R Gilsenan). 90cm jnr 1, Powtan (R Connor); 2, Tioren (R Addison); 3, His Nibs (S Costello). Jnr Progressive 1, Lady Limerick (Z Owen); 2, Mr Pie (N Freeman); 3, Happy Talk (S Dudley). Jnr Foxhunter 1, Zee Max (J Garside); 2, Parkgate Snowstorm (K Clarkson); 3, Tinker Too (S Duggan).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 12-13 July

90cm 1, Vager (S Northwood); 2, Magic Dougal (A de Bearn); 3, Foxglove Velvet (S Anthony). 1m 1, Melrose (C Nash); 2, Thameside Pinzala (N Saunders); 3, Carlow (D Moore). 1.05m 1, Miss Chievous (A de Bearn); 2, Cat Balou (S Anthony); 3, Bacchus (T Vance). 1.10m 1, Belgian Waffle (C Chaplin); 2, Grandioso Lad (E Hunter). 13 Jul: Charles Owen British Novice 1, Mac One (R Cundy); 2, Dungiven (S Franklin); 3, Corinthe 2 (A Hockley). Equimax Discovery 1, Bollinger (S Franklin); 2, High Point Maverick (J Crippen); 3, Spirit Of Tralee (J Brierly). 1.05m 1, Kane Lazer Light (J Crippen); 2, Belgium Waffle (C Chaplin); 3,Bollinger (S Franklin). 1.15m 1, Wright Or Wrong (R Hines); 2, Booco (C Nash); 3, Franco Polo (R Snaddon). 1.25m 1, Storming Ahead (R Snaddon); 2, Booco.

TENDRING HUNDRED SHOW 12 July

British Novice 1, A Right Rebel (Z Jones); 2, Warrenstown General (H Farrer); 3, Monfera (A Brannon). Discovery 1, Skibo (E Wrigley); 2, Reeva Midget (S Hobbs); 3, Sophie’s Riverdance (S Clarke). Newcomers 1, Reeva Midget (S Hobbs); 2, Lars Coco (J Carroll); 3, Ground Control Ii (M Foxon). 1.10m Members Cup 1, Willow Park Fantasy (A Brannon); 2, Semi Sonic (L Parnham); 3, Lugo (A M Brasted-Watts). 1.15m Open 1, Nando (T Wicks); 2, Orpa (L McLachlan); 3, Pepe V (T Wicks). National 1.25m Select Open 1, Pepe V (T Wicks); 2, Maygray (L Merrett); 3, Qutie (B Watson).