BARTON EC Bilsborrow, Lancs,16-17 March

EXETER EC Poltimore, Devon, 16-17 March

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 17 March

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 17 March

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hants, 16 March

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 17 March

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 12 March

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 11 March

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 17 March

PRESCOTT EC Shropshire, 17 March

RENFREWSHIRE PREMIER 14-17 March

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs, 13 March

WEST WILTS JNR PREMIER SHOW Trowbridge, Wilts, 16-17 March

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 11 March

Charles Owen British Novice.– 1, Sasso (T Allin); 2, Kapelles K (J Greally); 3, Moonshine Dealer (S Lyon). Equimax Discovery.– 1, Ophelia (S Livsey); 2, Simply Allez (P Grayson); 3, Westlife Queen (L Appel). Great Leighs Newcomers.– 1, Kiss The Clover (K Newstead); 2, Ophelia; 3, Strolling Waters (T Fabrello). 1.10m.– 1,Gavina (L Fitch); 2, Corodino K (S Reeve-Young); 3, Quandelero (S Aston). Horse & Hound Foxhunter.– 1, Coeur (S Reeve Young); 2, Kushti (J Renwick); 3, Royal Vialli (S Davis). 1.20m.– 1, Chief Trooper (S Reeve Young); 2, Watussi (J Renwick); 3, Corodino K. 1.30m.– 1, Lawyer (L Fitch); 2, Estranged (P Cornish); 3, Corodino K.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 12 March

Charles Owen British Novice 1, Occupation (V Cooper); 2, Midnight The Minx (J Egan); 3, Carnival Dance (L Pimblett). Equimax Discovery 1, Phoenix Verchuschka (D Scott-Garrett); 2, Barksway Boy (K Thompson); 3, Zantini Z (J Renwick). 1.05m 1, Robin Hood II (J Renwick); 2, Bullands Mussette (J Mincher); 3, Temple What A Flash (L Pimblett). Great Leighs Newcomers 1, Tosselli Van De Zuuthoeve (J Mincher); 2, La Figaro (A Lewis); 3, Elegant C (J Mincher). A4 1, Robin Hood II; 2, Monalee (M Lockhart). Horse & Hound Foxhunter/1.20mopen 1, Melissa C (S Rawding); 2, Hot Ice (M Gatland).

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs, 13 March

0.85 Open 1, Heyday Magna (J Corney);2, Dubious Background (J Burns); 3, BaronVon Ricthofen (M Lewis). Charles OwenBritish Novice1, Dubious Background;2,The Artful Imp (L Chilvers); 3, Astra’s Star (A Cole). 1m Open 1, Hidden Gem(J Corney); 2, Bloom Hill Girl (J Burns);3, What a One (J Schofield). EquimaxDiscovery 1, CWS Ventura (I Soar); 2,Tiger Shark (G Rose); 3, Starman Dan(E Burton). Great Leighs Newcomers 1,Granite Rose (S Martin); 2, Mr Combo(M Basnett). 1.10m Members 1, RocketRoddy (G Rose).

RENFREWSHIRE PREMIER 14-17 March

1.10m 1, Razamataz (C Collins); 2, SH Amillion (A Spalding); 3, Master Lovett (M Nairn). winter novice 1, Clover Highlight (R Maguire); 2, Night Lux (R Brady); 3, Lola II (H Marshall). Foxhunter 1, Kings Temple (P Murphy); 2, Adamo America (T Davin); 3, Kilkorben Blue (A Fazakerley). B&C 1, Northern Magic B (P Murphy); 2, Kaltaire (I McGeoch); 3, B Nimble II (S Gibson). 1.35m 1, Pakko (H Marshall); 2, Blue Chip Quinton II (P Barker); 3, Nebel (A Bel). 15 Mar: Foxhunter 1, Sea Saga (K Bowman); 2, Clover Highlight (R McGuire); 3, Olita II (J Gate). B&C 1, Frederik (G Billington); 2, CB Mission (A Fazakerley); 3, Kilmurray Rose (C Richardson). 1.30m 1, Jerina II (JAndrews); 2, Delphus (A Hamilton); 3, It’s Cool (R Maguire). 1.40m 1, Halifax II (C Collins); 2, Stainsby Carlos (G Billington); 3, Silver Sir (L Babes). grand prix 1, Harlequin Sunset (A Craig); 2, Ashdale Futuro (D Quigley); 3, Pakko(H Marshall). 16 Mar: 1.30m 1, Silvano Van Texel Bos (A Hamilton); 2, Sambucca Baby (A Craig); 3, Thornbank Hannah (T Newman). winter Grade C 1, Clover High Life; 2, Rafiki II (C Curtis); 3, Royal Game (D Quigley). winter A&B grand prix 1, Halifax 11; 2, Lord Liberty W (P Barker); 3, Libra K (C Collins). Foxhunter 1 & 2, Teddy Bear II & Business Link (A Craig); 3, City High (A Christie). take your own line 1, Kings Temple; 2, Bambuck II (C Collins); 3, Jokers Girl (G Billington). 17 Mar: 1.30m 1, Silvano Van Texel Bos; 2, Wish For A Chance (L Jamieson); 3, Thornbank Hannah. British novice 1, Copperfield Diamond (L Anderson); 2, Blairs Bonny Girl (M McLaughlin); 3, Blossom Hill (A Craig).discovery 1, Tulamond (A Hamilton); 2, Montaro (N Jennings); 3, Vinnie The Villain (R Bothwell). newcomers 1, Hallo Butterfly (L Babes); 2, Montaro; 3, Burn Traca (C Fitzgibbon). 1.10m members cup 1, Solo Flight (S McTaggart); 2, Diamond Deal (S McKie); 3, Linnhill (L Power). Foxhunter 1, Diamond Deal; 2, Niolet (N Jennings); 3, Summerhill Let’s Dance (S Linford).

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hants, 16 March

90cm 1, Flogas NoProblem (S Evans); 2, Soulman (K Wingrove); 3, Diamond & Rust (G Bray). Equiline Horseboxes Novice 1, Lillys Limelight (J Robertson); 2, Calypso Bay (D Autier); 3, Vex Red (S Moore). Equimax Discovery 1, Cheeky Calypso (S Cubitt); 2, Abraxus (M Hallion); 3, Afficks Gold (S Wylie). 1.05m 1, Blue Grey Manifesto (M Hallion); 2, Super Girl; 3, Carnival Sunshine (L Goddard). Great Leighs Newcomers 1, Chance Bid (S Mercer); 2, Mabaline (S Cubitt); 3, Bacardi Breeze (J Newton).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs,16-17 March

Charles Owen British Novice 1, Its Serious (J Martin); 2, CC’s Bridget (L Cliburn); 3, Maximus (D Andrews). Equimax Discovery 1, Minstrels Jewel (D Hayes); 2, Ross Sweeping Clover (J McDonald); 3, Bankole (J Davies). Barton Novice 1, Pavot (D McNulty); 2, DMS Classic (M Jones); 3, Salmon Loch (K Rosier). 1.05m 1, Mondi (C Shepherd); 2, Rylands Sea Master (N Martin); 3, Harrows Tara (L Cahill). Great Leighs Newcomers 1, Silver Sirocco; 2, Rosina Royal (J Martin); 3, Just Chicane. 1.10m 1, Rare Team (G Pollard); 2, Its Showgirl. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1 & 3, Mr Marnix & Moonlight Heroine (N Coupe); 2, Huntingtown. 17 Mar: Charles Owen British Novice 1 & 2, Vivachi Diva & Spicy Lady (N Garner); 3, Touch Of Silver (J Woodacer). Equimax Discovery 1, Sandra Sharp (L Thislethwaite); 2, CCs Bridget; 3, Stromboli (S Jones). 1.05m 1, Our Boy Blue (J Powell); 2, FI Monaine D’Odiegne (N Phillips); 3, Summer Breeze (N Coupe). Great Leighs Newcomers 1, Pretty Woman (G Catlow); 2, Rosina Royale; 3, Its Ocean Blue (K Tsang). 1.10m 1, Gion (C Shepherd); 2, Woodstock MissChatterbox (L Wood); 3, Its Eric (N Coupe). Horse & Hound Foxhunter 1, Snickles (E Fletcher); 2, Temple Matelot (G Lovegrove). 1.20m 1, Highland Skyboy (J Mustoe); 2, Mr Macadamia (N Martin); 3, Dacardo (K Allison).

EXETER EC Poltimore, Devon, 16-17 March

Charles Owen British Novice 1, Roger Superstar (D Lane); 2, Topic III (L Dodgson); 3, Contraband Ruler (A James). Equimax Discovery 1, Fergal Keen (T Kuszek); 2, Topic III; 3, Vas Kadinsky (T Trendell). 1.05m 1, Gabbano (L Harris); 2, Flash For Cash (K Bloomfield); 3, Crystal Blue (A Edwards). Great Leighs Newcomers 1, Nobel Max (L Pinney); 2, Chinook Lucerne (S Peck); 3, Cuesta (A Edwards). 1.10m 1, Desert Ruler (A James); 2, Carnival Fever (K Johnson); 3, Ganton Rufus (C Rushworth). Bath & West Grade C/1.10m 1, Miss Way (M Marino); 2, Nobel Max; 3, Get A Grip (J Rosewell). Scope 1.25m/Bath & West open 1 & 2, Saintly Scholar & Pippadora (M Orzazewska); 3, Emerald Spirit (S Rosewell). 17 Mar: Charles Owen British Novice 1, Lynus (L Gundry); 2, Magouray Star (L Trendell); 3, Little Budda (S Oakley). Equimax Discovery 1, Ricky Ticky Tar-vy (C Hobson); 2, Margoury Star; 3, Foxhill III (J Tuff). 1.05m 1, Brookside Ashill Diamond (S Jones); 2, General Leev-e (J Spiller); 3, Killarney Lough (A Brake). Arkive Computing ch 1, Flash For Cash; 2, Medium Rare (S Jarman); 3, Killarney Lough. Scope 1.15m 1, Montrose Moomin (T Eames); 2, Animation II (J Rosewell); 3, Lanterns Della Rose (S Eames). 24 Mar: BEIB Jnr British Novice 1, Littledown Genie (K Simpson); 2, Mr Baron (J Chaffe); 3, Cobweb (R Eccles). jnr 85cm 1, My Little Dancing Brave (G Hallett); 2, Thurlestone Red Cirrus (M Grose); 3, Eves That Girl (J Pascoe). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Thurlestone Red Cirrus; 3, Eves That Girl; 3, Woodhouse Captain (G Hann). jnr members cup 1, Dibberford William (E Foot); 2, Celtic Lad (V Hann); 3, Sola Extreme (T Hutchins). jnr 1.10m 1, Cosmic Bubbles (L Fishwick); 2, Dibberford William.

WEST WILTS JNR PREMIER SHOWTrowbridge, Wilts, 16-17 March

128/138/148cm 1,Bobby Bracken (L Sims); 2, Finnegans Fancy Fred (E Davies); 3, Colour Code (C Mowbray). winter 128cm 2nd round 1eq, Oakhills Flashpoint (J Swambo) & Rockfield Charm (J Loader); 3, Ballyclough Tess (H Thomas). winter 138cm 2nd round 1, Mars Kyfe Jake (G Spence); 2, Willbound (K Haines); 3, Ballyclough Brisco (H Skelton). jnr intermediate 1, Desert Queen (L Whitehouse); 2, Belfly (G Plumley); 3, Gold Harvest (L Whitehouse). Blue Chip Sparkle 1, Okehurst Showman (EJ Moore); 2, Cuffs Grange Dignity (S Heaven); 3, Little Ruby Red (L Wade). jnr open 1, 2 & 3, New York Skyline, New York Spritzer & Quincey De La Ferme Rose (L Pavitt). JA Winter Classic 1, New York Skyline; 2, Gold Harvest (L Whitehouse);3, Mister Amontilano (H Paul). August Silk Jnr Restricted 1, Dibberfords William (E Foot); 2, Carrobaun Kilmore (D Moseley). 3, Darraks Babe (S Ward). winter JC 2nd round 1, Townend Oliver (N Mady); 2, AJ’s Dibberford Irish (J Davis); 3, Wayside It’s A Buzz (K Grimster).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 17 March

British Novice 1, Molesworth (A Cornwell); 2, Womblin Free (E Leary); 3, Darkir G (S Ekfeldt) Wrens 1.05m Open 1, Walton Bombadier (L Long); 2, Roonah Quay (T Barker); 3, Shine On Floyd (A Dunne) Gardiner Newcomers 1, Prince Concord (M Barratt); 2, Smart Monkey (C Gentles); 3, Another Star (C Ripley). eQuest Midway Open 1,Gordon Goodtime (J Whibley);2, Calidon De Larlat (L Sogard); 3, Fein Mann (J Whibley). Horse and Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Braxton Bragg (B Lear); 2, Cavalo (B Lear); 3, Charlies Gaelic Gamble (B Lear)

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 17 March

Scope 128/138cm 1, Just Memphis (R Chinery); 2, Pitlands Woodside Velvet (C Ransby); 3, Sunnyside It’s It. sml jnr open 1, Montana Mindy (D Ancient); 2, Keelings Phoenix (C Keeling); 3, Spinneybrook Cinnamon. Scope Jnr Novice 1, 9 tied. Blue Chip Jnr Newcomers/ Scope Jnr Progressive 1, Banana Daiquiri; 2, Carsbrook Special Edition (K Evans); 3, Ballysid (L Louden). jnr 1.05m 1, Kristons Flower Power (L Louden); 2, Rain Monarch; 3, Rollright Rough Diamond (M West). jnr members cup 1, Kristons Flower Power; 2, Little Irish Amber (R Holder).

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 17 March

11yrs and under1, Jims Jet (K Walker);2, Metric (H Smallwood);3, Just Cyber Space (O Liley).Small Pony Open1, Grey Guy (D Harland);2, Golden Fortune (R Farmer);3, Double Whammy (A McCullagh).Jnr British Novice1, Bowes Milkshake (T Brown);2, Athenry III (J Reveley);3, Galestorm Temptation (A McCullagh).95cm Two Phase1, Grey Guy (D Harland);2, Little Irish Lad (S Robinson);3, Kosmic King (S Adams).Jnr Newcomers1, Kitsmill Galaxy (E Harrison);2, Little Storm (AMcCullagh);3, Forge Freeway (J Pringle).Jnr Foxhunter1, Northern Highlights (S Charlton).1.15m Members Cup1, Little Irish Frost (R Walker).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 17 March

Charles Owen British Novice 1, Sasso; 2, Diamond Heist (A Lidstone); 3, Ballinvella Princess (R Snaddon). Equimax Discovery 1, Corham’s Red Alert (P Wright); 2, Bunting (N Pirie); 3, Jack Daniel (E Riordan). 1.05m 1 & 2, Robin Hood II & Temple What A Flash (J Renwick); 3, Sovereign Sundance (J Greally). 1.15m 1, Noble House III (J Renwick); 2, Dagobart (E Brook); 3, Chief Trooper. 1.25m 1, Dagobart; 2, Cushty; 3, Coeur.

PRESCOTT EC Shropshire, 17 March

1m 1, Soux (G Hirst); 2, Sahara (K Bird); 3, Rolling Thumb (R Prescott). Equiline Horseboxes Discovery 1, Tom Can (T Coppolla); 2, Zacharia (N Mahn); 3, Blonde Ambition (R Hewitt). Area 25 Alive ch 1, Miss Mulberry Hill (I Wynne); 2, Potabelle Belle (P Harris); 3, Jacob (O Hayden). Great Leighs Newcomers 1, Lucy Lockett (S Gill); 2, The Missus (J Durham); 3, Hunters Moon (S Gill). BEIB Members Cup 1, Camdwr Flight (D Carpenter); 2, Reesh (C Membury); 3, Bally Gowan (T Mallin). 1.20m 1, Kitty Bee (R Arbel); 2, The Missus.