BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 11 July

1m 1, Monty’s Star (H Goodby); 2, Matinique (G Turner); 3, Night Light (R Barton). Equissage Discovery 2nd round 1, Indies Playboy (C Freeman); 2, Stranger (H Ravenscroft); 3, Matinique. Equissage Discovery 1, Tiya Amaryllis (C Loche); 2, Ianto (L Mansfield); 3, Little Airborne (S Borthwick). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Labito (M Daniels); 2, Tepper (R Cooper); 3, Semper (H Ravenscroft). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Tiya Amaryllis; 2, Mercedes Gold (P Jones); 3, Ballyclover Joe (H Caldwell). BEIB Jnr British Novice 1 & 2, Paloma Sam D’Erniet & Silver Nutmeg (E Denny). 90cm jnr 1, Cherry B (N Freeman). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Master Bright Spark (V Darbyshire).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 13 July

Norton Heath Newcomers 1, The Mister (J Egmore); 2, White Bless (M Gatland); 3, Spirit Of Life (S Lundh). 1.10m 1, Vivaldi Van De Roshoeve (S Clutterbuck); 2, Ritmique (S Crippen); 3, Jaffeur (L Junak). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Keano & Merc (S Davies); 3, Waylands La Marie (L Junak). 1.25m 1, Nurolient JE (N Boulter); 2, Nouska (S Davies); 3, My Lord (N Charles). 1.30m 1, Nurolient JE; 2, Chalice II (P Spivey); 3, My Lord. Sue Davies Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Vamiro (N Price); 2, Melodie Les Plains (E Windsor-Luck); 3, United (G Slater). Equissage Discovery 1, Andoletta (J Crippen); 2, Swallowbrook Hullabaloo (S Lyon); 3, Uleco GB (E-J Slater). 1m 1, Sienna’s Renkum Shauna (A Clarkson); 2, Bordeaux (K Norton). 20 Jul: Norton Heath Newcomers 1, Beechrow Coaster (J White); 2, Lord Bagnel (M Lockhart); 3, To The Point (J Neal). 1.10m 1, Lominade L (S Burchmore); 2, AVS Investor (E Clarke); 3, Seliana (J Birch). Horse & Hound Foxhunter 1, Loughnatousa Diamond (G Burchmore); 2, Seliana; 3, Lord Bagnel. 1.25m 1, Booco (S Crippen); 2, Concordville (A Lewis); 3, Retreats She’s A Lady (L Louden). 1.30m 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Tinker’s Serenade (E-J Slater); 3, Nicky (J Crippen). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Hidden Valley (M Lapworth); 2, Life Goes On II (S Lyon); 3, Armani III (K Norton). Equissage Discovery 1, Emir Of Rohan (E-J Slater); 2, Chianti (S Symons); 3, The Spice Of Life (C Lathane). 1m 1, Ridgeside Destiny (E-J Slater); 2, Wild Moor Gemini (K Norton).

CITY OF CHESTER Chester, Cheshire, 14-17 July

1.25m 1, Ballinteskin Tommo (M Butcher); 2, Oakhill Supreme (D Burnham); 3, Norlando (L Hales). Royston Products 7-y-o sec 1 1, 9 tied. sec 2 1, 10 tied. Bidston Hall Farm Stakes 1, Marleen (G Luckett); 2, Mysteron (G Williams); 3, Mylegoman (L Whitehouse). BEIB 6-y-o 1, 12 tied. Cats & Pipes Stakes 1, Temple Croesus (P Barker); 2, Whinney Jackson (B Twomey); 3, Anderson’s Free Spirit (K Shore). Smith of Whiteinch 1.15m 1, Mercurius (B Maher); 2, Holton W (R Dronfield); 3, Sanka A (T Pritchard). Horse & Hound/Sport Horse Classic Foxhunter 1, Hudsons Choice (Y Laing); 2, Cruising Clover (A Millin); 3, Picasso (A Davies). Quest Computer Services B&C 1, Shalom Valentino (P Blosse); 2 & 3, Udamo Van Het Hagehof & Just Teasing (A Trickett). Northern Marine Underwriters YR 1, Iargo Du Quesnoy (J Billington); 2, Valentina H (J Hughes); 3, Lottie (A Condon). Haddon House 1.05m 1, Kalahari Sunrise (I Wynne); 2, Zerano Three (S Williams); 3, Sarola (A Millin). Norton Heath/Heathcroft Stud/Bilton Ward Developments Newcomers 1, Ever So Lucky (J Kirk); 2, Sarola; 3, Marcolas G (S Nicholson). Golden Bear 1.15m Jnr 1, Red Fox ( O Evans); 2 Okehurst Showman (J Buxton); 3, Mister McSorley (S Leach). jnr open 1, Attrory Grey Mist (J Clayton); 2, Gazay Du Faucon (L Saywell); 3, Up & Coming (C Mowbray). Credit & Business Services Stakes 1, Mercurius; 2, Temple Guess What (P Barker); 3, Skerne Skytality (D Morton). Esen Group Stakes 1, Marleen; 2, Blue Chip Quinton (P Barker); 3, Ludwig H (A Hamilton). Chester Saddlery IT 1, Natalia (R Whitaker); 2, Avalanche (D McPherson); 3, Cassabachus (G Billington). Smith of Whiteinch 1.15m 1, Portabello (J Gate); 2, Rockim (A Birch); 3, Gaelic Gem (A Lamb). Horse & Hound/Sport Horse Classic Foxhunter 1, Picasso; 2, Vinellie Van De Westgavers (J Davison); 3, Quick Step PH (T Fowles). Ballyflash Amateur 1.30m 1, Roscoe’s Skip On (L Babes); 2eq, Kouros Du Pachis (J Kirk) & Just Teasing. Northern Marine Underwriters YR 1, Brickfield Boy (G Strutton); 2, Iargo Du Quesnoy; 3, Valentina H. Haddon House 1.05m 1, Secret Smile (P Linning); 2, Strinesdale Zambuka (R Holmes); 3, Cassi Go (M Marsh). Norton Heath/Heathcroft Stud/Bilton Ward Developments Newcomers 1, Mon Cherie (D Rigley); 2, Ever So Lucky; 3, Brunibiol (D Washington). Golden Bear 1.15m Jnr 1, Red Fox; 2, Kadia Mouche (L Saywell); 3, Prize Lady (B Mantel). jnr open 1, Hedgefield Riverdance (J Swambo); 2, Attrory Grey Mist; 3, Gazay Du Faucon. Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Suir Knight (M Irving); 2, Senette (S Brash); 3, Vardiljo Van Den Bosrand (M-J Crawford). Stratstone 1.25m ch 1, Mysteron; 2, Lowen Herz (D McPherson); 3, Jessica du Warchet (H Adams). City of Chester UK Open ch 1, Spartacus (N Mottmans); 2, Whinney Jackson; 3, Animation (G Luckett). Haddon House 1.05m 1eq, Larius (G Dickens) & Kishmet (P Blosse); 3, Radeem (A Cole). Golden Bear 1.15m Jnr 1, Prize Lady; 2, Bella Star (J Clayton); 3, The Irish Builder (L Saywell). Northgate Dental Health Jnr 1.25m 1, Up & Coming; 2, The Irish Builder; 3, Girls Knight (L Mantel). Norton Heath/Heathcroft Stud/Bilton Ward Developments Newcomers 1, Windfall (F Bergendorff); 2, Mon Cherie; 3, Ever So Lucky. Northern Marine Underwriters YR 1, Victor (E Carroll); 2, Renzeren Van Dam Ramparden (J Billington); 3, Medeo R (J Kirk). Smith of Whiteinch 1.15m 1, Roscoes Golani (L Godber); 2, Chackotay (E Eynon); 3, Ted’s Way (P Sims).

DORSET AREA West Stour, Dorset, 15-17 July

Equissage Discovery 1, Frankland (L Pinney); 2, Robbie (R Moss); 3, Zarco (Z Trim). Norton Heath Newcomers 1, Hartley Valentine (L Pinney); 2, Iggy Pop (G Urch); 3, Sir Francis (D Joyce). 1.10m 1, Red Light (J Gregory); 2, Oh Lord (S Bosher); 3, Raleighs Major Red (T Guppy). 1.15m members cup 1, Santos III (Z Trim); 2, Maestro Rossini (T Kuzak); 3, Opal Princess (L Down). Horse & Hound Foxhunter 1, Kiniou (M Edgar); 2, Panama PC (B Moult); 3, Influential (K Spiller). 1.20m 1, Ashley III (J Davis); 2, Cockleford Mystery (B Gardener); 3, Opal Princess. 1.25m 1, China Blue (M Edgar); 2, Platinum (J Davis). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Sangita (H Miller); 2, Bilbo Baggins (S Jones); 3, Lightly Painted (C Browne). 1.05m 1, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins); 2, Fiddlers Grey (A Valentine); 3, Nova Sequoia (L Miller). 90cm jnr 1, Pink Champers (F Bentley); 2, Old Mill Star (H Nuttall); 3, Lady Zee (H Lacey). Blue Chip Jnr Newcomers 1, My Lady Grey (G Hallett); 2, Candas (J Williams); 3, Pauldary’s Pocket Rocket (S Hutton). 1m jnr 1, Old Mill Star; 2, Blue Sky (J Caudle); 3, Golden Celebration (H Lacy). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Dibberford William (H Nuttall); 2, Chill Factor (J Fletcher); 3, Okehurst Little Bowow (B Drea). Norton Heath Newcomers 1, Rebel Island (E Nuttall); 2, Vision (M Farmer); 3, Darcy Bussell (A O’Dwyer). 1.10m 1, Noble Max (L Pinney); 2, Cockleford Mystery; 3, No Regrets IV (C Morley). Paavo 5/6-y-o 1, Zarco; 2, Amadeus II (K Pierce); 3, Panama PC. 1.15m members cup 1, Presley (L Dale); 2, Kojak (V Done); 3, Noble Max. Horse & Hound Foxhunter/Sport Horse Blue Riband 1, Kiniou; 2, Occie (J Douglas). 1.25m 1, Amoray (B Ford); 2, Platinum; 3, Red Fire Thorn (J Francis). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Lightly Painted (J Hesketh); 2, Tara’s Boy (N Olliffe); 3, Miss Murdoch. Equissage Discovery 1 & 2, Highland Cruiser & Yarcombe Amber Lee (E Nuttall); 3, Gaspard Nocturne (H Casey). 1.15m 1, Billy Beetroot; 2, All Done II (H James); 3, Rapps Diamond Jack (K Johnson). BEIB Jnr British Novice 1, Yarcombe Erin (H Nuttall); 2, Baldhu Ash (R Vaughan); 3, Joyful (J Datham). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Island Star (C Morley); 2, Black Mystery (H Thomas); 3, Pauldary’s Pocket Rocket. 1m jnr 1, Ballyhoura Dawn (H West); 2, Slam Dunkin (N Hodge); 3, McFly II (H West). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Black Mystery; 2, No Comment (J Fletcher); 3, McFly II. 1.10m jnr 1, Golden Celebration; 2, Dibberford William. jnr warm-up 1, Chocks Away Ginger (H Thomas); 2, Lakeland Little Wonder (M Sampson); 3, Short Step (H Thomas). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Fortunes Calimere (N Scholfield); 2, Black Mystery; 3, Reflex For Real (M Sampson). Norton Heath Newcomers 1, Zarco; 2, Toscane R (J Mincher); 3, Carnival Panache (G Stirling). 1.10m 1, She’s Magic (J Jarvis); 2, Dream D’Islande (S Stockley); 3, Bon Idee (J Rosewell). 1.15m members cup 1, O Harry (J Davis); 2, Kartouch (B Ford); 3, Cockleford Mystery. 1.25m 1, Ottorango (T Hammond); 2, Ewerby’s Rio (S Bardell); 3, Panella (Z Trim). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Millwood Roo (N Miller); 2, Serantas Volunteer (L Brown); 3, Majeston Mel (S Pike). Equissage Discovery 1, Pandur (J Sheer); 2, Imperial Givaux (V Brake); 3, Samurai (M Childs). jnr 90cm 1, Pink Champers; 2, Orlando King (N Baker); 3, Shadowlands (F Bentley). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Spring On Meg (S Bradley); 2, BH Ivoko (C Gardener). 1m jnr 1, Pink Champers; 2, Lakeland Little Wonder (M Sampson); 3, Orlando King.

ROWALLAN ACTIVITY CENTRE Fenwick, Ayrshire, 15-17 July

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Walk On Air (C Steel); 2, Jenstar (P Williams); 3, Pixel (T Black). Equissage Discovery 1, Crimson King (J Dixon); 2, Aquila (A White); 3, Pagloe (S Coull). Norton Heath Newcomers 1, Hallmark Ruby (H McGowan); 2, Voyou (N Robb); 3, Grand Jete (F Macdonald). 1.10m 1, Cruising Susan (S McKie); 2, Clover Classic (G Watchman); 3, Sterling (F McIntyre). Horse & Hound Foxhunter 1, Deadly Diamond (G watchman); 2, Burn Elite (N Warwick); 3, Last Samurai (G Watchman). 1.20m 1, Burn Flight (N Warwick); 2, Victors Quest (P Williams); 3, Its Leia (F Macdonald). 16 Jul: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Moneymore Diamond (M Crocket); 2, Zaffarinn Z (J Dixon); 3, Valcano S (F Burgoyne). Equissage Discovery 1, Darco Desire (F Burgoyne); 2, Quayside Castle Springtime (J Dixon); 3, Hallmark Geneva (H McGowan). Norton Heath Newcomers 1, Hallmark Ruby; 2, Taikwando (S Low-Mitchell); 3, Two Brians (R Pottie). 1.10m members cup 1, Street Magic (I Warnock); 2, Akoestiek Van Landhuise (R Leonard); 3, Statesman (N Ferguson). Horse & Hound Foxhunter 1, Burn Elite; 2, Remarkable (S O’Brien); 3, Last Samurai. 1.20m 1, Record (M Arnott); 2 & 3, Ramiro & Soistara (S Low-Mitchell). 1.25m 1 & 2, Quayside Counter Attack & Kamishca (J Dixon). 1.30m 1, Risolde (M Arnott); 2, Quayside Crack On (J Dixon); 3, Hopes Are High (S Low-Mitchell). 17 Jul: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Kingsway (I Spiers); 2, Solisco (W Hendry); 3, Lo Font D’Amour (L Smith). Equissage Discovery 1, The Nightmare (J Jeffrey); 2, Maxemicio (C Pearson); 3, Ad Fundum Van Lozerheide (F McIntyre). Norton Heath Newcomers 1, Emir (A Barr); 2, Daytona Jack (L Buchan): 3, Sky Net Z (R Henderson). 1.10m members cup 1, Clover Classic (G Watchman); 2, Sea Nymph (D Shaw); 3, Fair Actress (J McLellan). Horse & Hound Foxhunter 1, Soistara; 2, Last Samurai; 3, Burn Elite. 1.20m 1, Its Leia; 2, Palouchka (M McLeish). B&C 1, Cantaro (S McKie); 2, Its Another (T Nicholson); 3, Deadly Diamond. 1.30m 1, Hopes Are High; 2, Risolde.

ARENA UK Grantham, Lincs, 16-17 July

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Red Santana (J Elliott); 2, Mister Oswald (J Askew); 3, Furisto’s Mission (R Dyer). 95cm 1, Son Et Lumiere (L Jackson); 2, October Knight (S Elvin); 3, Stanhopes Little Man (S Needham). Equissage Discovery 1, Carmina Burana (S Wright); 2, Quiet Please (M Boddy); 3, Toetie (L Turner). 1.05m 1, Mon Mec Du Val Tibermont (S Strawson); 2, Ontario II (T Holder); 3, Miss Philosophie (A Shreeves). 1.10m 1, Pourquoi (M Smith); 2, Nippon (K Nunn); 3, Ivestor (E Clark). Norton Heath Newcomers 1, Wild Clover (S Whitney); 2, Limerick (D Fairclough); 3, Classic Kerry (J Sizer). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Pimosa (M Smith); 2, Utah Girl (M Lanni); 3, Pilatus 37 (L Jackson). 17 July: 95cm 1, Radikal (J Askew); 2, Holy Clover (D Fairclough); 3, Iador (M Dunne). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 2nd round 1, Watina (N Price); 2, Alexander (G Elliott); 3, Wild Clover. 1.05m 1, OTT Oscar (M Foley); 2, Willow (M Kyle); 3, Chloe P (S Hopkinson). 1.10m 1, Curtissy (A Oliver); 2, Bellfield Lass (M Foley); 3, Lacajou (R Evison). Norton Heath Newcomers 1, Steal The Show (E Chandler); 2, Midlands Little Lady Z (R Burr); 3, Hannah III (A Thompson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1 & 2, Utah Van Het Westleven & Utah Girl (M Lanni); 3, Inca (S Whitney).

CHELTENHAM Cheltenham, Glos, 16 July

1.15m members cup 1, II Blanche (J Hallam); 2, One Way (J Loffet); 3, Coronet King (A Hammond). 1.25m 1, Black Prince (R Tillson); 2, Tinka’s Serenade (E-J Slater); 3, Forban Du Thot (J Marshall). The Woodlands Derby 1, Utah Van Het Indihof (E-J Slater); 2, Pauldary’s Romeo (P Filer); 3, Market Mover (S Ricketts). 1.40m 1, Graf Quidam (J Storrie); 2, Archie’s Dream (R Tillson); 3, Laura’s Choice (G Fletcher). 1.30m 1, Black Prince; 2, Knightsford Diamond (R Tillson). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Marius (V Lanyon); 2, Bob’s The Job (D Fudge); 3, I Adore (M Dunne). 1.05m 1, The Sorcerer’s Apprentice III (S Oliver); 2, Hedgefield Chancer (E Arnold); 3, Sundorra (M Tillson). Norton Heath Newcomers 1, Zak (C Keevil); 2, Cora Belle (N Swinbank); 3, The Prankster (J Marshall). 1.10m 1, Lucas Falico (C Biddle); 2, Rebora (R Willis); 3, Filibuster (J Westmore). BEIB Jnr British Novice 1, Xenia (M Townsend); 2 & 3, Celtic Mystic Promise & Kilbarry Silver (N Meakin). 95cm 1, The Vision (L Jackson); 2, Muriel’s Magic (S Costello); 3, Coolmore Vagabond (P Cuthbert). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Harry Hobnob (K Johnson); 2, Celtic Mystic Promise. 1.05m jnr 1, Samdibanditcoot (S Charley); 2, Ranger Man (E Williamson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1 & 2, Red Of Haynes & Rosewall Mr Softee (T Restorick).

CUMBERLAND COUNTY Carlisle, Cumbria, 16 July

128/138cm 1, Penny Bank Kingfisher (B Fisher); 2eq, Broomfield Spark (J Harrison) & Ballyclough Sprinter (A Sullivan). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Fifi Le Bon (H Millican); 2, Quayside Cleo (A Lumley); 3, Ballyclough Sprinter. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Mountain Ghost (E Woodburn); 2, Hock I (S Farrell); 3, Quayside Cleo. Equissage Discovery 1, Willy Wagtail (R Lumley); 2, Renaissance (C Garvey); 3, Solway Dollars (S Foster). Norton Heath Newcomers 1, Matanique (G Turner); 2, Ballysodare Lady (A Park); 3, Regan (C Charters). 1.10m 1, Ingrid (S Fox); 2 & 3, Pretty Woman & Remember Me (R Cottam). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, JC Prinz Amor (J Bell); 2, Pretty Woman; 3, Ingrid.

DEVON LEISURE CENTRE Alloa, Clackmannanshire, 16 July

new recruits 1, Blue Cobweb (J Stephen). jnr starter 1, Whoopee Sky High (A Harvey); 2, My Godfather (A Fairbrother); 3, Bellfield Irish Blue (N Williams). BEIB Jnr British Novice 1, Meikle Calypso (N Selkirk); 2, Whoopee Sky High; 3, Bellfield Irish Blue. sml pony1, Bellfield Benjamin (J Baxter). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Gems Pure Genius (M Baillie); 2, Little Jackpot (S Lithgow); 3, Lady Excalibur (A Johnstone). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1eq, In Deep & Colour Waves (L Beattie); 3, Irish Abbigales Dream (C Timmins). jnr 1.20m 1, Barochan Steele Delight (J Stephen); 2, In Deep; 3, Gems Pure Genius.

DURHAM COUNTY Durham, 16-17 July

Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Miss Fifi (L McCafferty); 2, Spring Melody (P McKeever); 3, Markant (V Allen). Smarter Builders 1.15m 1, Blue Chip Kildalton Melody (P McKeever); 3, Goulton Exclusive (S Cuthbert); 3, Broken Rule (J Picken). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Bluey Green (L McCafferty); 2, Goulton Exclusive; 3, Temple Ginja (J Russell). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Duntally Duke (P Mckeever); 2, Saffy (J Adams). Equissage Discovery 1, Thinford Whalebone (J Thompson); 2, Amira II; 3, Angel Of The North (H Swailes). 17 Jul: Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Miss Fifi; 2, Keep Ticking (C Bolam); 3, Gibside Sarleen (A Mills). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Keep Ticking; 2, Black Fort (V Brooksbank); 3, Ferndale Summer Breeze (A Wall). Earl of Durham Open 1, Ferndale Summer Breeze; 2, Crievestone (J Brannen); 3, Zuleiki Go Go (C Reynard). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Dun Tally Dujke; 2, Springwell Kielty (M Swinburn); 3, Orbit (C Gibson). Equissage Discovery 1, Knightly Warrior (N Robinson); 2, Miss Notoriety (A Wall); 3, Montgomery (S Shields).

BSJA AREA 14A Crooklands, Cunbria, 17 July

90cm jnr 1, Jack Be Nimble (C Cameron); 2, Whinfield Red Penny (L Lindsay). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Jack Be Nimble; 2, Miss Riot (C Shaw); 3,Oh I (S Farrell). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Hock I (S Farrell); 2, Oh I; 3, Mountain Ghost (E Woodburn). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Bladon Challenger (G Turner); 2, Dartmoor (R Moorhouse); 3, Audlands Oliver (J Clarke). Equissage Discovery 1, Goldborough (B MacGleave); 2, Renegade (D Jenkinson); 3, Topaz (R Addison). Norton heath Newcomers 1, Tanan (R Walker); 2, Goldborough; 3, Tornado (A Hadwin). 1.10m 1 & 2, Plassey Cavalier & Blackford Cavalier (L Creighton); 3, O’Donna (K Drysdale). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Silvano & Warrior Van Dingeshof (S Buckley); 3, T In Vienna (D Wicks). 1.20m 1, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood); 2, Blackford Cavalier; 3, Oakmoor (R Moorhouse). 1.25m 1, JC Prinz Amor (J Bell); 2, Diamond Deal (D Wicks). 24 Jul: 1m 1, Goulton Zayla (E Denton); 2, Bowes Abbaline (H Doughney); 3, Reach The Stars (R Wildman). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 2nd round 1, Sarola I (A Millin); 2, Don Douglas (I Wynne); 3, Tanon. Horse & Hound Foxhunter 1, Warrior Van Dingeshof; 2, Manover Dreams (S Magee); 3, Shady Bayou (M Kendall). 1.20m 1 _ 2, Remember Me & Pretty Woman (R Cottam); 3, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood). Norton Heath Newcomers 1, Matanique (G Turner); 2, Cyril II (N Jennings); 3, Blue Moon Of Ohingesk (V Cleghorn). 1.10m 1, Little Ryan (L Cottam); 2 & 3, Montero & Rinette (N Jennings).. 1.25m 1, Diamond Deal; 2, Silvano; 3, TJ William (C Wainwright).

BSJA AREA 35 Cowbridge, Glamorgan, 17 July

Cefn Cahil Transport 95cm jnr 1, Golden Gunner (L Edwards); 2, Glencoes Trick Or Treat (S Jenkins); 3, Midnight Dream (C-A Heyes). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Figo (A Harding); 2, The Minstrel (J Clark); 3, Sweet Dreams (O Davies). Squibb & Davies/Gills Skip Hire Jnr Foxhunter1 1, Figo; 2, Erigal Blaze (C Scudamore); 3, Brynore Lass (A Harding). 1.15m jnr 1 & 2, Arthur Comet & Caramel (S Jenkins); 3, Butcher’s Boy (M Edwards). Cambrian Plant jnr starter 1, Lockinge Daisy (V Raymond); 2, Mini Meeka (O Davies); 3, Golden Gunner (L Edwards). Ponderosa EC 128cm 1, Cambrian Chance (H Riseborough; 2, Tullibards Magic Trick (D Perry); 3, Show Me Heaven (R Jenkins). Costcutters 138cm 1, Glencoes Trick Or Treat; 2, Busy Body (F Handford); 3, Another Polly (C Scudamore). BEIB/Liley Jnr British Novice 1, Sea Quest (S Beattie); 2, More Clover (A Harding); 3, Lodar Windsor (V Best). Blue Chip/Pontypridd Outdoor Pursuits Jnr Newcomers/1m 1, Louie (E Farr); 2, Butcher’s Boy; 3, Lockinge Daisy.

FOREST OF DEAN EC Yorkley, Glos, 17 July

BEIB Jnr British Novice 1, Hendreforgan Chloe (E Baldock); 2, Dun N Dusted III (L Miller). JD/JC 1, My Destinee (S Emblem); 2, Irish Paddy’s Star (C Wardle); 3, O’Hill Princess (C Locke). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, The Night Hawk (H Isaac); 2, O’Hill Princess. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, The Night Hawk; 2, Mr Cosmopolitan (F Gallard). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Chocolate Button (C Pierry); 2, National Diamond Blue (J Price); 3, Dunna Runna (K Betts). Equissage Discovery 1, Spring Shower (J Price); 2, Ruxton Corelli (E Slater). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Findon Impala (S Bassett).

GREAT ECCLESTON Great Eccleston, Lancs, 17 July

open 1, Ouzzo (D Andrews); 2, Nobel (S Gibson); 3, Gambarda (G Pollard). speed 1, Silk (N Martin); 2, Azreal (L Ferguson); 3, Palyboy VI (D Ryder).