BIRCHINLEY MANOR EC Milnrow, Lancs, 13 Dec

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 15-16 Dec

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon 16 Dec

EXETER EC Poltimore, Exeter, 15-16 Dec

HAND EC Clevedon, Somerset, 10 Dec

HAND EC Clevedon, Somerset, 14-15 Dec

MARKFIELD EC Markfield, 13 Dec

MARKFIELD EC Markfield, 16 Dec

NAVALRIDING CENTRE Fareham, Hants, 15 Dec

NORTHALLERTON EC, Yafforth, 16 Dec

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 11 Dec

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 14-16 Dec

ROWALLAN Fenwick, Ayrshire, 16 Dec

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 11 Dec

HAND EC Cleveldon, Avon, 10 Dec

British novice 1, Looks Different (P Urch); 2, Washbrook DC (J Lewis); 3, Microlite (M Crossman). 1m 1, KE First Diamond (K Bevan); 2, Ace Is High (L Conlon); 3, Holly’s Folly (J Rosewell). Newcomers 1, Haarlem Knight (H Vallender); 2, Maggie II (V Lynden); 3, Mistral Force Ten (J Tuff). 1.15m 1,O’Belle (C Neath); 2, Kalina (D Moore); 3, KE One More Time (K Bevan). 1.20m/ Foxhunter 1, Laughton James (C Baker); 2, Animation II (J Rosewell); 3, O’Belle.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 11 Dec

Charles Owen British Novice 1, Temple Buccaneer (M Russell); 2, The Midnight Sun (R Lacey); 3, Midnight The Minx (J Egan). 1.05m 1, Kinvara (J Renwick); 2, Foxglove Just Do It (J Eastwood); 3, The Solicitor (S Pemble). Great Leighs Newcomers 1, Whitehall; 2, Witches Storm (M Lockhart); 3, Cool Kelda (N Ward). 1.15m A4 1, Foxglove Just Do It; 2, Eastminster Hilight (D Scott-Garrett). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Jacqhart (M Lockhart); 2, Kinvara; 3, Dazzling Effects (S Pemble).

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 11 Dec

Charles Owen British Novice 1, Sir Rumpole (A Dawes); 2, Welton Athena (H Gallop); 3, Bright Colours (S Baylis). Hadrian Equine Discovery 1, Star Lily (S Palmer); 2, Irish Bounty (C Myles); 3, Squire Of Rochfoit (A Davies). Great Leighs Newcomers 1, Katy’s Warrior (C Richards); 2, Rickson Firefly (A Woodman); 3, Summerhouse Cruiseman (H Gallop). BEIB Members Cup 1, Ricksons Firefly; 2 & 3, Rodeo Star &, Quiz’s Son (J Peake).

BIRCHINLEY MANOR EC Milnrow, Lancs, 13 Dec

newcomers 1, Carbonerdo (S Ryan); 2, It’s Ocean Blue (K Tsang); 3, FI Monami D’Odienne (N Phillips). 1.10m 1, Bentley Master (A Owens); 2, Indigo Knight (N Al-Egaily). Foxhunter 1, Little Condy (R Barton); 2, Carbonerdo. 1.20m 1, Darius (M Stubbs); 2, Codger (E Whitaker); 3, Lemon (R Barton). open 1, Gijon (S Gibson); 2, Valentino R (E Whitaker). British novice 1, Tristan (M Wallbank); 2, Holmeswood Rio (M Cooper); 3, Digital Diamond (L Baxter). discovery 1, For Business Or Pleasure (W Halliday); 2, Never Never (S Ryan); 3, Digital Diamond. 1m 1, Knockrow Fred (N Webster); 2, Harrows Tara (L Duxberry).

MARKFIELD EC Markfield, 13 Dec

mini grade C 1, Belinda Broomstick (L Brennan); 2, Princes Wood Maestro (N Morris); 3, The Wexford Lady (S Cutteridge). Great Leighs Newcomers 1, Elmside Orlando (J Crawford); 2, Retreats Show Off (C Robertson); 3, Witches Touch Of Fleur De. 1.15m 1 & 2 , Coeur De Lion & Classic Prince (C Smith). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Market Force (RRobinson).

HAND EC Clevedon, Somerset, 14-15 Dec

graduation stakes 1, Cooking With Floyd (C Watts); 2, Acorn (C Coltox); 3, Del Piero II (S Thomas). British novice 1, Del Piero II; 2, Acorn; 3, Young Swanny (L Pinney). 1m 1 & 2, Zacharius John & Deeper In Debt (M Butcher); 3, Star Lily (C Watts). members cup 1, Overton Sunrise (S Elliott); 2, Haarlem Knight (H Vallender); 3, Noble Max (L Pinney). 1.15m 1, Zacharius John; 2, Kartouch (B Ford); 3, Rolled Gold II (L Down). 1.20m/Foxhunter 1, Kartouch; 2, True Girt (G Patternoster); 3, Jurius (S Heaven). 15 Dec: 1.15m 1, Zacharius John; 2, Cloud Nine (A Thomas); 3, Pen Y Bryn Diamond (C Morris). Foxhunter 1, Pen Y Bryn Diamond; 2, Cavallo (P Tuckwell); 3, Catherston Sourcernite (J Halim). 1.25m 1, Cloud Nine; 2, Ballyteskin Tommo (E Eynon); 3, Saintly Scholar (M Orzazewska). British novice 1, Future Surprise (C Presley); 2, Well Suited (A Hardy); 3, Miss Shannon (L Payne). discovery 1, Rebecca Puddleduck (A Cavanagh); 2, Thornbank Chloe (S Manners); 3, Bold Colours (J Priest). newcomers 1, Bold Colours; 2, Move Over (V Eklov); 3, Issy Bell (K Pike).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 14-16 Dec

Charles owen British Novice 1, Wilfred Wynn (E Devereux); 2, That’s A Double D (D McGee); 3, Midnight The Minx (J Egan). Hadrian Equine Discovery 1,Kino Du Radoux (R Cord); 2, Janard Breezair (S Lane); 3, Shannondale Showman (S Cronin). Great Leighs Newcomers 1, Temple Ryfield (J Russell); 2, Cool Kelda (N Ward); 3, Barksway Riyval (K Thurston). 1.15m A4 1, GI Jack (J Egmore); 2, Petruschka (S Gorham); 3, Monalee (M Lockhart). Horse & Hound Foxhunter 1, Springtime (K Tropp); 2, Keelings Flynn (S Cronin). 1.20m 1, Make Haste V (L Pavitt); 2, Vetiver De Gamet (E Hunt); 3, Kinvara (J Renwick). 1.30m 1, Make Haste V; 2, Gamma’s Rolex (S Gorham); 3, Caola Du Domaine (J Randall). 15 Dec: Charles Owen British Novice 1, Kino Du Radoux; 2, That’s A Double D; 3, Shannondale Showman. Hadrian Equine Discovery 1, La Vie (L Wrigley); 2, Kino Du Radoux; 3, Janard Breezair. 1.05m 1, Temple What A Flash (J Renwick); 2, Applepip Jack (J Russell); 3, Ferndale Cockahoop (S Gardner). Great Leighs Newcomers 1, Cranswick Fantasia (K Short); 2, Cushty (J Renwick); 3, Lawless (T Ford). 1.15m 1, Brookend Fuehrer & Temple What A Flash (J Renwick); 3, Zerro II (M Russell). 2-fence challenge 1eq, Lawyer (L Fitch) & Gamma’s Rolex; 3, Flora MacDonald (J Renwick). 16 Dec: Hadrian Equine Discovery 1, Kino Du Radoux; 2, Lansdown Enigma (L Cord); 3, Solace (A Beeson). 1.05m 1, Zerro II; 2, Temple Another What (J Russell); 3, I;m Back (T Handley). Blue Chip Power 1, Cushty; 2, Tosselli Van De Zuuthoeve (J Mincher); 3, Leagun Cruise (P Kelly). open 1, Corrado II (L Phillips); 2 & 3, Rinaldo II & Gold Horizon (A Lewis).

NAVAL RIDING CENTRE Fareham, Hants, 15 Dec

1m 1, Regal Surprise (P Jones); 2, Main Beam (S Evans); 3, Snow Bunting (S Gower). Equiline Horseboxes Discovery 1, Edenside Cavalcade (V Ashworth); 2, Bacardi Breeze (J Newton); 3, Broadstone Dutch Power (L Leete). Great Leighs Newcomers 1, Regal Surprise. 1.10m 1, Graffito (C Millard).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 15-16 Dec

Charles Owen British Novice 1 & 2, Presto M & Elysee Paolo S (A Bell). Hadrian Equine Discovery 1, Country Ha Ha (K Raine); 2, Moschino (D Bowen); 3, Rivaldi (R Jones). 1.05m 1, Blackstuff Boy (N Martin); 2, Scarlet Rebel (S Brown); 3, Quayside Capitalist (J MacDonald). Great Leighs Newcomers 1, Moonraker IV (A Bell); 2, Matthew II (R Friend); 3, Niolet (N Jennings). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Way Too Cool (N Bampton); 2, Pampas (M Bunting); 3, Grey Strong (V Jefferies). 1.30m 1, Touchwood (V Jefferies); 2, Newman (D Ryder); 3, Son Of A Gun II (J Knox). 16 Dec: Charles Owen British Novice 1, Millbrook Whitehouse (D Morphet); 2, Gretna Gamble (R Sargeant); 3, Elysee Paolo S. Hadrian Equine Discovery 1, Presto M; 2, Archers Valentino (T Baker); 3, Top Banana (D Howe). 1.05m 1, Ballacludish (A Pilling); 2, Handels Oriodante (C Richardson); 3, Two Wishes (C Shepherd). Great Leighs Newcomers 1, Moonraker IV; 2, Tarina N (M Bunting); 3, Cold Harbour Nip (K Raine). 1.10m 1, Ballacludish; 2, Ashton Fedora (L Fleetwood); 3, Quayside Capitalist. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Surprise Package (N Coupe); 2, Seven Dales (A Bell); 3, Highland Skyboy (J Mustoe). select 1.25m 1, Cavalier Belle (N Jennings); 2, My Little Soldier (J Shaw); 3, Highland Skyboy.

EXETER EC Poltimore, Exeter, 15-16 Dec

Charles Owen British Novice 1, Grande Tour (J Spiller); 2, Roger Superstar (D Lane); 3, Bowdens Saphire (E Cotterill). Hadrian Equine Discovery 1, Grande Tour; 2, Devon Flagship (S Rogers); 3, Gerrard’s Akklaim (T Kusek). 1.05m 1, Follyfoot Trenawen Lillinor (S Jobson Scott); 2, It’s Fred The Red (J Blackburn); 3, Medium Rare (S Jarman). Great Leighs Newcomers 1, Just Dan (K Bisson); 2, Kestor (M Scarr); 3, Glencarrick (R Kempe). 1.10m 1, Maestro Rossini (T Kusek); 2, Glenkarma (R Kempe); 3, Darcline (T Dunn). 1.15m 1, Maestro Rossini; 2, Darcline; 3, JR Just Murphy (K Wills). 16 Dec: Charles Owen British Novice 1, Barney Rebel (L Dixon); 2, Dolly’s Button (C Hayes); 3, Young Swanny (L Pinney). 1m 1, Fading Grey (S Wakeham); 2, Holly’s Folly (J Rosewell); 3, Killarney Lough (A Brake). 1.10m 1, Wildmoor Gemini (E Oldham); 2, JR Just Murphy; 3, Lanterns Della Rose (T Eames). relay 1, It’s Fred The Red & De Beers Dominic (C Wilson); 2, General Leev-E (J Spiller) & Holly’s Folly; 3, Ocean Mystique (S Eames) & Lanterns Della Rose.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon 16 Dec

BEIB Jnr British Novice 1, Rapps Dun Popper (E Akers); 2, Flaxlands Quarryman (H Howse); 3, Pepe II (R Nichols). Arena Saddlery Jnr Discovery 1, My Queen B (V Dance); 2, Flaxlands Buffy (H Howse); 3, Westwood Lula May (E Scholes). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Everton Mint (E Akers); 2, Cappy (E Ashworth); 3, My Queen B. sml jnr open 1, Three Dog Night (C de Verteuil); 2, Rakewood Goldsmith (B Doostdar); 3, Langarth Ringo (P Hutton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Jigsaw (K Brooks); 2, Irish Angel Delight (A Measor); 3, ForgetMe Not (R Beecroft). jnr members cup 1, Whisky On The Rocks (S Johnson); 2, Hero’s Son (A J Bravington); 3, Titamour (R Beecroft).

MARKFIELD EC Markfield, 16 Dec

Charles Owen British Novice 1, Ballychullish (T Fray); 2, Redmoor Wonder (P Ryder); 3, King Mambo (A Kirkham). mini grade C 1, Planxtie (L Richmond); 3, Belinda Broomstick. Great Leighs Newcomers 1, Retreats Double Take; 2, Coco Cruise (S Bottrill); 3, It’s Otty (R Brewin).Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Mid Nicole; 2 & 3, Freddie Lea & Prince Termine (C Frazer).

NORTHALLERTON EC, Yafforth, 16 Dec

11 and Under 1, Deigo III (A Valks); 2, Ultimate Challenger (J Harland); 3, Royal Declan (A Valks). Small Pony Open 1, Royal Declan (A Valks); 2, Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 3, Ultimate Challenge (J Harland). Winter Champs 128cm 1, J’s Junior (L Saywell); 2, Cappagh Misty (J Reveley); 3,Metric (H Smallwood). Winter Champs 138cm 1, Kosmic King (A Valks); 2, Colour Code (C Mowbray); 3, Royal Declan (A Valks). Jnr British Novice 1, Lucky Deal (M Sampson); 2, Bowes Mr Frisk (H Swailes); 3, Duke Box (G Morrison). Jnr 90cm 1, Alpental Crystal (F Lymburn); 2, Kosmic King (S Adams); 3, Esselle (B Valks). Jnr Newcomers 1, Bowes Peter Pan (H Swailes); 2, Bowes Mr Frisk (H Swailes); 3, Rock Chay Robin (J Sayer). Jnr 1.10 Members Cup 1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Cavalcade (J Bowman); 3, Rainford Times (J Barker). Jnr Foxhunter 1, Northern Highlights (S Charlton).

ROWALLAN Fenwick, Ayrshire, 16 Dec

Charles Owen British Novice 1, Rockfield Eyre (J Beith); 2, WF Another Dollar (D Shaw); 3, Tazmanian Star (S Jardine). Hadrian Equine Discovery 1, Ferrero Rocher (S McKie); 2, Forest Hills (I Warnock); 3, Burnbank Cavalier (M Murray). Great Leighs Newcomers 1, Hairshaw Carousel (A Hamilton); 2, Middlebank Hindsight (C Pearson); 3, Blueridge Daylight (C Caldwell). relay 1, Deinhard (L Scullion) & Just the One (J Scullion); 2, I Believe (S Laird) & Sambucca Baby (A Craig;) 3, Autaura (G Gillespie) & Stina (N Gillespie). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Shelley Beach (M Young); 2, Silvano Texel Bos (A Hamilton); 3, Gold Island (I Warnock). 1.25m 1, Delphus (A Hamilton); 2, MC Diamond (I Warnock); 3, Kanderosa (S Dinning).