BERKSHIRE RC, Winkfield, Berks 11 – 12 May

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 10 May

BOLD HEATH EC, Widnes, Cheshire 13 May

CATHERSTON FREESTYLE FINALS, Trowbridge, Wilts, 12 May

COBHAM MANOR EC, Thurnham, Kent, 7 May

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 9 May

HALLINGBURY HALL EC, Bishop Stortford, Herts. 7-9 May

HUNTERS EC Cirencester, Glos, 9-10 May

KINGSTON MAURWARD, Dorchester, Dorset, 6-7 May

KNIGHTS END FARM Cambs, 13 May

LONGWOOD EC, Basildon, Essex, 7 May

LONGWOOD EC, Basildon, Essex, 11 May

NORTHALLERTON EC, North Allerton, North Yorks, 9 May

OLDENCRAIG EC, Surrey, 12-13 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 12-14 May

RADWAY Warwickshire, 7 May

SHEEPGATE EC, Boston, Lincs, 6 – 7 May

WEST WILTS Holt, Wilts, 10-12 May

WIKEFIELD FARM Leeds, West Yorks, 12 May

KINGSTON MAURWARD, Dorchester, Dorset, 6-7 May

med 65 qual (Mrs J Seal) 1, Aderro Galapagos (A Kemp); 2, Donnez Moi (L Oppe); 3, Half Moon Leopard (D Roefs). rest 1, Polar Star (S O’Brien); 2, Snowfire (S Brown); 3, The Iron Duke (S Mason). med 75 (Mrs B Marshall) 1, Aderro Galapagos; 2, St Swithuns (N Jordain); 3, Half Moon Leopard. rest 1, Snowfire; 2, Polar Star; 3, J Walker (M Keen). adv med (Mrs J Seal) 1, Aderro Monaco (A Kemp); 2, Mulgrave Hamish (C Keevil); 3, Equilibra Masseltov (A Wilson). adv 100 (Mrs H Ashley) 1, Aderro Monaco; 2, Equilibra Masseltov; 3, A Doati (R White). PSG (Dr E Woodward; Mrs B Amos) 1, K Beautie (N Jordain); 2, Aderro Joyski (A Kemp); 3, Walter (C Parsons). inter 1, K Beautie; 2, Donario (I Wessels); 3, Aderro Joyski (A Kemp). 4yo 1, Bellzonie (R Lovell); 2, Justinian (K Gibson); 3, Dio Mio (A Daems). 5yo 1, Donnerblack (V Peters); 2, Obelix (A Wilson); 3, O Dorado (M Verberkmo). nov 23 (Mrs T Lucy) 1, Half Moon Demoiselle (J Deverill); 2, Town Hero (F Loveday-Lovell); 3, Perswaysion (M Ruddock). rest 1, Tinker’s Tell (J Cobb); 2, SOS Cornish Cajanae (P Cruttwell); 3, Farrier¨s Fulcry (J Norton). nov 35 (S Russell) 1, Fulford’s Seaking (D Anholt); 2= Half Moon Demoiselle; 2= Faerie Vision (J May). elem 50 (A Tezer) 1, Der Kleine Lowe (H Sissons); 2, Tellington (M Hicks); 3, La Fayette (A Gilman). rest 1, Sea Shanti (L Matthews); 2= Master Finnegan (H Bell); 2= Plush Manor Robin Hood (K Gibson). elem 58 (S Oakley) 1, LJ (D Simpson-Price); 2, Der Kleine Lowe; 3, Light My Fire (S Brown). rest 1, Augermann’s Polar Princess (K Green); 2, Master Finnegan; 3, Belet (V Palmer).

SHEEPGATE EC, Boston, Lincs, 6 – 7 May

nov 25 (T Trotter) 1, Fein-Ali (A Weiss); 2, Paplo (S Makin); 3, Crowholt Juliet (S Scrini). rest 1, Gingerly Does It (A Smith); 2= Mr Thor (C Wildman); 2= Miss LA (S Webb). nov 35 (S Cruikshank) 1, Fein-Ali; 2, Crowholt Juliet; 3, Talk Of The Town (C Crowder). rest 1= Gingerly Does It; 1= Mt Thor; 3, Inzac (C Rowbottam. elem 54 (Mrs Tiddy) 1, DHI Nastros (K Elliott); 2, Broadstone Director (D Thickitt); 3, Catherston Dynamite (A Weiss). rest 1, On Tenterhooks (C McNamara); 2, Shear Mist (P Tomlinson); 3, Markham King Of Hearts (M Richardson). elem 56 (S Cruickshank)1, Premier Class (J Bradwell); 2= Girl Power (J Green); 2= Miss Sylvie (D Thickitt). rest 1, Etincelle D ‘Archonfosse (L Rix); 2, Carrera ll (S Rovezzano); 3, On Tenterhooks. med 64 (W Filtness) 1, Medoc (V Walker); 2, Premier Class; 3, Lotus ll (J Green). rest 1, Joop (G Hamblin); 2, Chablis (J Swinburn); 3, Lucas III (K Oxtoby). med 74 (W Filtness) 1, Medoc; 2, Humble Pie (B Moody); 3, Carlito (T Woodhead). adv med 94 (Mrs Roberts) 1, Jordas (H Moody); 2, Kabanza (H Moody); 3, Lotus III (J Green). nov 21 (Mrs Tiddy) 1, Fein-Ali; 2, Paplo III; 3, Sheepcote Concerto (L Gray). rest 1, Dior (J Franklin); 2= Samuel Whiskers III (C Pappa); 2= Roma Lovejoy (D Gowing). nov 33 (C Porterfield) 1, Fein-Ali; 2, Paplo III; 3, Libertine (J Ingleton-Beer). rest 1, Dior; 2, Talisman (M Saul); 3, Gingerly Does It. elem 52 (Mrs Tiddy) 1, Catherston Dynamite; 2, Girl Power; 3, Libertine. rest 1, Cermont. med 75 (C Porterfield) 1, DHI Nastros; 2, Markant (T Woodhead); 3, Catherston Spring Edition (C Senior). rest 1, Joop (G Hamblin); 2, Chablis; 3, Pebble Gershwin (N Thomas). adv med 98 (C Porterfield) 1, Humble Pie; 2, Kabanza; 3, Lotus II. adv 100 (I Bryant) 1= Lavine (K Elliott); 1= Humble Pie; 3, Lavett (L Bell). PSG (J Ward /S Cooper) 1, Kwadraat (B Moody); 2, Lavett; 3, Broadlands Wendeguard (T Fielder). inter I (I Bryant, J Ward) 1, Kwadraat ; 2, Jordas; 3, Pebble Boudewijn (A Weiss).

LONGWOOD EQUESTRIAN CENTRE, Basildon, Essex, 7May

Prelim 10 1, Temple Storm (S Josling); 2, Ballingaddy Boy (C Lazell); 3, Rhapsody (S Jarvis).Jnrs 1, Zebedee (A Carr)Prelim 14(Trailblazers 2nd Round Qualifier 1, Rhapsody (S Jarvis); 2, Ballingaddy Boy (C Lazell); 3, Magic Indian Flurry (K Bevan Jones).Jnrs 1, Zebedee (A Carr); 2, Copperfields Star Attraction (J Parker).Prelim 18 1, Temple Storm (S Josling); 2, Coniston Classic (M Nicholas); 3, Ragwood Huntsman (C Lazell). Jnrs 1, Court Jester (V Ashdown); 2, Chiddock Wordsworth (J Brown); 3, Copperfields Star Attraction (J Parker).Novice 21(2nd Round Qualifier) 1, Perfect Equation (M Girt); 2, Coniston Classic; 3, Irish Hooligan (G Jewel).Jnrs 1, Court Jester (V Ashdown); 2, Chaiddock Wordsworth (J Brown); 3, Kilncopse Playboy (J Pearce).

RADWAY Warwickshire, 7 May

prelim 18 (G Bramwell)1, Jungle Jim (S Bullock); 2, Moses (T Cherry); 3, Alando (H Boswell). nov 25 (F Scott)1, Greenlaw Hot Chocolate (H Boswell); 2, La Bamba (T Cockshutt); 3, Santina (P Friday). rest.1, Bushwood Scooby Doo (S Deeley); 2, Galicia (D Nielsen); 3, Tyronne Tampa Bay (S Woolaston). nov 31 (G Leverett)1, La Bamba; 2, Holme Park Volnay (K Forsyth); 3, Santina (P Friday) . rest.1, Galicia (D Nielsen); 2= Tyrone Tampa Bay; 2= Inish Bofin (E Truran). elem 52 (C Hogg)1, Schamu (T Cockshutt); 2, Golden Dream (K De Gonville Morrison); 3, Luciento (T Cherry). rest.1, Nordic Mayflower (A Theilde); 2, Temple Druid Vortox (K Wells).

COBHAM MANOR EC, Thurnham, Kent, 7 May

elem 52 (P Hayward)1, Felix The Cat II (A Murphy); 2, Sharpes Lady (H Geary); 3, The Benefactor IV (K Edwards). rest.1, Classique Royalle (M Butler); 2, Templewood Salic (S Niebergall); 3, Minatron (G Bullen). Kraiburg Elem 56 (A Brunton).1, Felix The Cat II; 2, The Biz (S Niebergall); 3, The Benefactor IV. rest.1, Symondsbury Empire (A Wortley); 2, Classique Royalle. 3 White Kossak (A Plumb). med 63 (P Hayward)1, Nearly A Swan (D Watson); 2, Felix The Cat II; 3, Celtic Legend III (J Lavington). rest.1, Haunting Melody (H Geary) 63.7; 2= Clear Choice (D Roberts); 2= Dane (N Harrison). HorseHage Med 74 (S Howard)1, Nearly A Swan; 2, Porterhouse Blue (J Murphy); 3, Celtic Legend III. rest.1, Haunting Melody; 2, Northdowns Happy Ending (C Bell); 3, Reward (Y Smith). adv med 83 (P Hayward)1, Airborn Hopes(H Sawyer); 2, May Asgard (D Watson); 3, Courbet de Lully (L Ryan). Winergy Adv Med 951, May Asgard; 2, Airborn Hopes; 3, Cartier II (J Watson) .

HALLINGBURY HALL EC, Bishop Stortford, Herts. 7-9 May

nov 21(L Burling) 1, Onassis (V Rutherford); 2, Three In One (P Hayler); 3, Star Attraction (P Hayler). rest 1, Lagavulin (A Turner); 2, Naughty But Nice (P Sharman); 3, Ida De Fouw (M Shornes). nov 35 (A Scott) 1, Star Attraction; 2, Onassis; 3, Lark (P Hayler). rest 1, Naughty But Nice; 2, Noble Nolan (S Brown); 3, Lagavulin. elem 44 (E Saunders) 1, Northern Mareska (J Grant); 2, Blithdale Kwiz Master (R Pring); 3, Valentine’s Woodstock (J Zielinski). rest 1, Grane Valkyrie (J Frost); 2, Javelo (N Burke); 3, Go With The Flo (S Stevens). elem 56 (S Howard) 1, Valentine’s Woodstock ; 2= The Mission (J Warman); 2= Airways (P Hayler). rest 1, Cutlers Bug (J Jarvis); 2, Solomons Law (S Williamson); 3, Hot Carnival (K Lainsbury). med 72 (W Filtness) 1, Leander (D Shawns); 2, Mai Schone Maestro (J Hugo); 3, The Mission. rest 1, Christen (J Williams); 2, Temple Lad (S Appleton); 3, Mr Wilks (T Edmonds). adv med 98 (A Darken) 1, Leander; 2,Duschka (L Reed); 3, Mikado V (S Ward). nov 21 (E Saunders) 1, Millbrook II (J Hugo); 2, Pennine Vincent (N Crisp); 3, Lark (P Hayler). rest 1, The Riverman (T Curtis); 2, Top Gun VI (T Curtis); 3, Luck’s Lane (B Breakwell). nov 31 (E Saunders) 1, Pennine Vincent; 2, Millbrook II; 3, Monnedell (L Clarke Spence). rest 1, The Riverman; 2, Top Gun VI. adv 100 (S Howard) 1, Severiano (P Hayler); 2, Jalisco IV (A Murphy); 3, My Dundee (P Hayler). PSG 2000 (S Howard J Williams) 1, My Dundee; 2, The Best Man (A Malins); 3, Brubeck (K Nelson).

THE COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 9 May

nov 21 (R Tipping)1, Dick Turpin (H Andersen); 2, Northern Mareska (J Grant); 3, Buster VI (G Fullen). rest 1, Savanah (S Thompson); 2, Calando (T Osborn); 3= Homeway Black Flash (E Rodford); 3= Nordic Amarillo (D Nielsen). nov 32 (S Rippon) 1, Dick Turpin; 2, Resolut (C Gordon); 3, Masterpiece (P Rich). rest 1, Nordic Amarillo; 2, What A Babe (J Chapman); 3, Calando. elem 44 (N Harland) 1, Hofnar Navarone (L Hopkins); 2, Tudor Gold (U Molgaard); 3, Faerly Sharp (R Patmore). rest 1, Pantileinau Mawrhyou II (S Page); 2, African Night (W Barley); 3, Marlando (J Hill). elem 52 (J Ward) 1, Northern Mareska; 2, Valentines Woodstock (J Zielinski); 3, Faerly Sharp. rest 1, Amazon II (K Gregory); 2, African Night. 3, Marlando. med 68 (W Filtness) 1, Astonish (H Andersen); 2, Premier Class (J Bradwell); 3, Broadstone Desdemona (J Bates). rest 1, NCC’s Korichi (V Fryer); 2, Parson’s Allegory (K Beer); 3, Phoenix Arizona (G Fullen). med 75 (A Birch) 1, Astonish; 2, Overstones Isadore (K Attlee); 3, Northern Mareska. rest 1, AuntNell (S Douglas); 2, Parson’s Allegory; 3, Phoenix Arizona. adv med 94 (J Carter) 1, Waldminor (U Molgaard); 2, Leander (D Shawns); 3, Star Spangled Banner (K Young). PSG 2000 (J Ward) 1, Waldminor; 2, Leander; 3, Weltmeyers Jewel (V Leaver).

NORTHALLERTON EC, North Allerton, North Yorks, 9 May

Open Novice 33 Judge (S Kemp Welsh)1, Matrix (I Brown); 2, Its my Pleaure (A M Wood); 3, Lucia (H Lancaster).rest1, Hi con (J Lee); 2, Barwick Belladonna (B Rider); 3, Midnight Stroller (J Tweedy).Open Elementary 56 (S Kemp Welsh)1, Matrix (I Brown); 2, Deepy Dippy (L Marriott).rest1, Ralph (T Kaye); 2, Dutch Star (F Dunn); 3, Its my Pleasure (A M Wood).Open Medium74 (S Kemp Welsh)1, Rubinstien (A Kemp); 2, Deeply Dippy (L Marriott); 3, Finlang (A Kemp).rest1, Townelly Tiger Feet (J Dalgiesh); 2, Ralph (T Kaye); 3 Just a Poet (J McDougall).

HUNTERS EC Cirencester, Glos, 9-10 May

prelim 6 (C Hogg)1, Outburst II (S Johnson); 2, Firedance (R McLeod). prelim 10 (T Thorne)1, Arkon (V Pugh); 2, Irco Lee (S Baldwin); 3, Woodlander Milano (A Leaker). nov 24 (Mrs McQueen)1, Donner Dancer (J Bevan); 2, Dreamcatcher (J Heywood); 3, Nutbeam Irmine Tippett (A Bennie). rest1, Woodlander Wendira (A Leaker); 2, Arkon; 3, Qypsophilia (C Holman). nov 35 Q (C Hogg)1, Donner Dancer; 2, Reuters Limara (D Greenwood); 3, Don Romano (S Glennie). rest.1, Woodlander Wedira; 2, Duncan Disorderly (D Cleare); 3, Candlelight (J Thorn). 10 May: elem 50 (Mrs Willis)1, Washbrook Sunbeam (S Rahmatalla); 2, Sheepcote Diorissima (S Pincus); 3= Smooth Operator (N Burton); 3= Bobby Jay (T Thorne). rest.1, Kilandini (S A Mobley); 2, Predominate (C McGregor); 3, D‚j… vu (C Campbell). elem 58 Q (Mrs Llewellen-Palmer)1, Dolerdo (S Wilton); 2, Woodlander Romani (C Creamer); 3, Bobby Jay. rest.1, Predominate; 2, Kildani; 3, Manorfields Marquis (N Sciver). med 65 (N Burton)1, Escapado (S Wilton); 2, Van De Hawk (D Hamer). rest.1, Libro (N Milner); 2, Dr Seuss (E Watson); 3= Highpoint (P Tapner); 3= Doppleganger (E Watson). med 71 (Mrs Ballard)1, Van De Hawk ; 2, Escapado. rest. 1, Libro; 2, Woodlander Igor (C Creamer); 3, Doppleganger.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 10 May

nov 32 (A Cooper)1, Apertyx (S Seaton); 2= Magic Moment (R Fitzgerald); 2= Red Alert llV (S Seaton) . rest.1, Chatsby (J Green); 2, Faerie Story (J Green); 3, Denchworth Moon Willow (D Maundrell) . elem 44 (D Scrimgeour)1, Happy Hooligan (S Oldham); 2, Chinnor Democrat (T Ormrod) ; 3, My Hero (A Cardone). rest.1, Magic Moment; 2, Sleowich Marvest Mouse (A Sturgeon); 3, Elektra (G Auld) . med 711, Elusive (S Seaton). rest.1, Rosewood Herzbube (V Innis-Rose); 2, Chinnor Democrat ; 3, Happy Hooligan.

WEST WILTS Holt, Wilts, 10-12 May

elem 56 (J Kidd, N Goodman). 1, Saint Swithens (N Jourdain) 68; 2, Lucky Lunar (P Gregson) 66.7; 3, Noah II (S Williams) 66.3. med 75 (J Loriston Clarke, S Bartholomew, M McGinley). 1, Etoile Filante (D Parson) 69.6; 2, Bolzano (C Evans) 67.5; 3, Southernwood Galaxy (J Stolper) 66.5. med 75 (H Webber, L Jenkins, C Landolt.). 1, Equilibra Mazzletov (A Wilson) 68.6; 2, Half Moon Leopard (D Roefs) 68.4; 3, Woodlander Markies (K Cantrell) 66.6. novice 39 (H Webber, M McGinley, T Counsell). 1, Nicky (J Lister) 69.9; 2, Enniskean (T Nichol) 67.9; 3, Welton Diplomat (L Durkan) 67.8. elem 56 (R Hillier, P Lang, N Goodman). 1, Moonlight III (K Waterman) 68.3; 2, Master Diligence (S West) 66.7; 3, Welcome Sharan (G Somerset) 65.6. elem freestyle to music (D Scrimgoer, D Cunningham). 1, Muscadet (H Williamson); 2, Curaco (H Lacey); 3, Nearly A Swan (D Watson). prelim (K Ratcliff, S Bartholomew). 1, Gernant Surprise (R Wetherall) 71.5; 2, Hillside Royal Star (J Dromgoole) 70.8; 3, Napoly (T Lawson) 69.3. novice 39 (P Lang, H Ashley, C Landolt). 1, Bornival’s Hedgehog (K Clarke) 68; 2, Hillside Royal Star 65.3; 3, Gernant Surprise 64.9. novice freestyle to music (E Woodward, P Lang). 1, Bornival’s Hedgehog; 2, Renaissance II (A Daems); 3, Alando (P Friday).

LONGWOOD EC, Basildon, Essex, 11 May

Snrs 1, Ready Teddy Rupert (B Hubbert); 2, Rickstones To Predict (J Westgate);3, Crystal Dancer (B Bonnett).85cms Jnrs 1, Heathrose Posy (Nicola ); 2, Merediths Welsh Flyer (H Timms). Snrs 1, Tobiano (H Bohringer); 2, Diamond Chip (S Scarlett) ; 3, Bertie (T Westron); 4, Jumping For Fun (S Cox ).95cms 1, Tobiano; 2, Diamond Chip.

BERKSHIRE RC, Winkfield, Berks 11 – 12 May

nov 23 (J Gillett)1, Wild Dancer (P Storr); 2, Capercaillie (M Wynn Williams); 3, Little Luck (A Yates). rest 1, On A Whim (J Grant);2, Carlabeck (E Dryer); 3, Luckhurst Weissmann (J Newell). nov 33 (W Grenville-Hill) 1, Jeltsin S (K Sinclair); 2, Little Luck; 3, Capercaillie. rest 1, Welton Orchid (J Goodman); 2, Greenfields Romany (L Dawes); 3, Valanti (S Dean). elem 56 (B Amos) 1, Jeltsin S; 2, Catherston Deepgold (L Wicks); 3, Micardo (J Turner). rest 1, November Storm (H Jewell); 2, Kharnabbey Street (N Saunders); 3, Flightline Reward (C Charles). elem 58 (J West) 1, Faerely Sharp (R Patmore);2, Quintesse (J Watchorn); 3, Jou-Jou (H Timpany). rest 1, Secret II (P Pewster); 2, Whistlers Bliss (A Hughes); 3, Fightline Reward. med 65 (J Firmston Williams) 1, Donnez Moi (L Oppe); 2, Grafiet (S French); 3, Chelsea Blue (C Passmore).rest Flightline Scenna (B Tatchell); 2, Curaco (H Lacey); 3, Chit Chat II (K Hall). med 74 (G Leverett) 1, Donnez Moi; 2, Grand Sam (C Saker); 3, Grafiet. rest 1, Flightline Scenna ; 2, Curaco; 3, Muschamp Gentian (S Jones Parry). adv med 95 (A Jensen) 1, Wellington Leopold (N Goodman); 2, Rasputin (M Bone); 3, Danila (V Jenner). int PSG (C Gardiner/B Amos)1, Othello (M Smith); 2, Casablanca III (L Bishop); 3, Harrison Himself (J Harvey). inter I 2000 (B Amos/C Gardiner) 1, Jamiro (P Storr); 2, Casablanca; 3, Helmut (F Travers).

CATHERSTON FREESTYLE FINALS, Trowbridge, Wilts, 12 May

nov (Dr E Woodward & Miss P Lang) 1, Bornival’s Hedgehog (K Clarke); 2, Renaissance II (A Daems); 3, Alando (P Friday). elem (Mrs D Scrimgeour & Mrs D Cunningham) 1, Muscadet (H Williamson); 2, Curaco (H Lacey); 3, Nearly A Swan (D Watson).

WIKEFIELD FARM Leeds, West Yorks, 12 May

nov 25 (Mrs J Klaus)1, Grane Meteor (A Alderson);2, Forest Fire (A Perry);3, Aimbry Anastasia (A Crane).rest. 1, Mr Milligan (D Brook);2=, Scotswood Camelot (B Yeadon) / Brighten Up (S Wright).nov 35 Q (Mrs G Sackville Hamilton) 1, Honour’s Valour (J Wilson);2, Medaille D’Or (D Roberts);3, Aimbry Anastasia (A Crane).rest.1, Gingerly Does It (A Smith);2, Aldham Mill Marido (D Smeaton);3, Church Place Largo (H Brown).elem 48 (Mrs S Kemp Welch)1,Bardsey Elaine (D Cockcroft);2, Brownstone Etiquette (A Milner);3, Flash Jack (J Grace).rest.1, Dansker III (S Grimes);2= Wikefield Grane Viking (A Alderson) / Mistral Supreme (L Blackmur).elem 58 Q (Mrs A Blackburn)1, Mithril (Z Birkett);2, Brownstone Etiquette (A Milner);3, Bardsey Elaine (D Cockcroft).rest.1, Mr Benboy Blue (C Etherington);2, Gingerly Does It (A Smith);3, Wikefield Grane Viking (A Alderson).medium 75 Q (Mrs A Blackburn)1, Spinners Anarca (C Burrell);2, Beau Fox (J Kaye).rest1, Mithril (Z Birkitt);2, Crackenthorpe Four Square (S Chappelhow);3, Roxanna B (L Bell).

OLDENCRAIG EC, Surrey, 12-13 May

nov 26 (J Blackmore) rest 1, Double Oh Seven (R Galvin-Wright); 2, Suontaka Lucinda (N Moffat); 3, Balfern Sauntering (C Pengelley). sec B (M Drewe) open 1, Kinza (A Murphy); 2, Diamond Link (T Turk); 3, Market Design (V Whittaker). nov 35 (H Dowding) rest 1, Tealeaf (E Cousins); 2, Balfern Sauntering; 3, Rubin Z (M Davis). (P Green) open 1, Last Cut (T Turk); 2= Obalix (J Whitehouse); 2= Kinza. elem 45 (S Andrews) 1, Home Grove Merlin (D Lush); 2, Felix The Cat (A Murphy); 3, La Diva (D Lush). rest 1, Classique Royalle (M Butler); 2, Hojvangs News (S Finch); 2, Denominator (A Lewis). elem 54 (J Kendall) 1, May Arlet (J Shinerock); 2, Felix The Cat; 3, La Diva. rest 1, Denominator; 2, Sheepcote Chanel (P Coghlin); 3,Charlie Chanteries (K McCormack). med 71 (M-A Horn) 1, Longdean Donnascona (M Bauer); 2, Celtic Legend III (J Lavington); 3, Lincoln VI (E Wright). rest 1, Don Giovanni III (A Keyser); 2, Dr Ka Lu Lu (K Purchase); 3, Welcome Sharan (G Somerset). med 74 (B Wright) 1, Longdean Donnascona; 2, Lincoln VI; 3, Celtic Legend. rest 1, Bursal Lady (J Silcock); 2, Dr Ka Lu Lu; 3= Don Giovanni III; 3= Temple Lad (S Appleton). adv 105 (K Wood) 1, Abu Simbel (H Tennant); 2, Balans(F Harter); 3= Picolord (A Beaver); 3= Jalisco IV (A Murphy). PSG (H Webber, L Whetstone) 1, Brocaat (S Harding); 2, Helmut (F Travers); 3, Estadon (G Ng).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 12-14 May

nov 23(R Tipping). 1, Northern Mareska (J Grant) 76.1; 2, Heritage Cadenza (T Atkins) 67.3; 3eq, Zilli’s Fiorella (G Hoult) & Monopolis (L Hopkins) 66.5. rest. Westgrove Topaz (J Redhead) 67.3; 2, What A Babe (J Chapman) 65.7; 3, Warwick Of Bellhouse (R Wiggins) 63.8. Dodson & Horrell nov 33 (J M Gillet). 1, Monopolis 71.3; 2, Northern Mareska 69.3; 3, European Wizard (S Lanning) 66.5. rest. 1, Nordic Amarillo (D Nielsen) 68.9; 2, Red Marshall (F Bull) 65.5; 3eq, Parkwood Silver Spring (K McArdle) & Gold Rush (L Keys) 63.7. elem 41 (L Fievez). 1, Dreamtime (S Bartram) 74.8; 2, Wysiwyg III (K Lane) 72; 3, Rubelit (L Spate) 71.2. rest. 1, Corellian Assett (S Gee) 68.4; 2eq, Nordic Mayflower (A Theide) 68 & Carribean Cocktail (C Knowles) 68. Kraiburg elem 56 (J Head). 1, Blithdale Kwizmaster (R Pring) 72; 2, Hofnar Navarone (L Hopkins) 70; 3, Rubelit 67.6. rest. 1, Nordic Mayflower 67.3; 2, Et Taweel (S Graham) 60.7; 3, Sea Favonio (D Gudgeon) 60.3. med 68 (S Rowlands). 1, Northern Mareska 66.7; 2, Zilli’s Holme Park Korasik (G Hoult) 63.9. rest. 1, Aunt Nell (S Douglas) 64.2; 2, Mr Bojangles (A Ross) 63.2; 3, Jarwin (H Fisher) 61. HorseHage med 74 (A Darken). 1, Northern Mareska 65.8;2, Zill’s Holme Park Korasik 61.1. rest. 1, Edale Ballard (N Bushell) 64.1; 2, Mr Bojangles 62.5; 3, Comrade Lukss (R Arthur) 62.2. adv med 89 (J Ward). 1, Leander (D Shawns) 65.8; 2, Zilli’s Heidekonigin (G Hoult) 60.5; 3, Danwein (P Wade-Baylis) 60. Winergy adv med 95 (J Ward). 1, Leander 66.8; 2, True Blue Winnetou (C Jensen) 65.9; 3, Muschamp Korsakof (S Hamilton) 65. PSG Special III 2001 (J Scharf). 1, Grey Cottage (Q Nur) 63.5; 2, Leander 63.2; 3, Pizaz Girande (Q Nur)62.4. Derby House Saddlery/Dressage Horse Int PSG 2000 (D Trott, B Amos). 1, Art Gallery (D Hunt) 67.5; 2, Coubertin (J Ward) 66; 3, Tannenbaum (J Whitbread) 65.6. Passier inter I (P Lang, J Scharf). 1, Koffee Break (A Gould) 65.6; 2, Coubertin 65.5; 3, Harrison Himself (J Harvey) 65.1. Butcher’s Pet Care inter II (H Webber, M Newall). 1, Diamant II (K Bradley) 65.2; 2, Koffee Break 63.9; 3, Aderro Joyski (A Kemp) 63.7.

BOLD HEATH EC, Widnes, Cheshire 13 May

prelim 12 (P Craig) 1= Jiminy Cricket IV (R Thompson); 1= Just Barney (G Hogan); 3= Felton Orviano (C Whitfield) 3= Just Street (G Hogan). prelim 10 (B Smith) 1, Tudor Dawn (R Pemberton); 2, Sicily Bronwen (G Ridley); 3,Tuesday’s Child (R Carruthers). nov 27 (J Basil) 1, Coalminer (R Carruthers); 2, Arandonn (R Carruthers); 3, Lucky Lady (R Black). rest 1, Houdini IV (K Beck); 2, Newarth Lane (C Rolph); 3, Kilkenny Joshua (S Linder). nov 31 (S Foden) 1, Bucinch Of Arden (E Newsham); 2, Arandonn; 3, Killichonnan (R Carruthers). rest 1, TC (J Lee); 2, Felton Orviano; 3, Lucky Lady. elem 52 (A Lace) 1, Mayfair Lady (R Greenwood); 2, Grandee (C Roberts); 3, Grianagh Olaf (R Kilroe). rest 1, FH Florentina (L Aldcroft); 2, Klostock Dream On (V Irlam); 3, Beaulieu (K Lewty). elem 41 (A Page) 1, Wheathill Sting (N Saynor); 2, Aderro Naikel (R Cox); 3, Bucinch Of Arden. rest 1, Upton’s Deli Circus (R Thompson); 2, Maxwell’s Another Anna (A Ebbinghaus); 3, Beaulieu . med 75 (J Bradshaw) 1, Ryecroft Eclipse (N McPherson); 2, Santana II (E Newsham); 3, Carlton Basilikos (H Harrison). rest 1, Gauzis (C Oakley); 2, FH Florentina; 3, Actual Reality (A Hartley).adv med 98 (S Clarke) 1, Faberge III (T Foden); 2, Carlton Basilikos. rest 1, Ryecroft Eclipse;2, Gauzis; 3, Actual Reality. PSG (H Harrison, S Jelks) 1, Westpoint Fabriano (T Foden); 2, Royal Academy (T Williams); 3, Gentleman Gerald (T Foden). inter I (C Halsall, S Jelks) 1, Beau Bravado (E Newsham); 2, Rachmaninov (C Ballantyne); 3, Gentleman Gerald.

KNIGHTS END FARM Cambs, 13 May

nov 31 (M Brown).Ofontaine (A Niemeyer Eastwood) 70.32; 2, Three in One (P Hayler) 67.42; 3, Flash Dragon (F Jones) 62.58. rest.1, What a Shock (J Ward) 65.48; 2, Wolfs Habitat (S Eversman); 3, Homeway Black Flash (E Rodford) 59.03. elem 41.1, Airwave (P Hayler) 66.80; 2, Three In One64.80; 3, Cardosa (C Burnaby-Atkins) 56.40. rest.1, Danes Catalina (N Lushington) 61.20; 2, Wolfs Habitat 58; 3, Easy Wind (P Pissarro) 56.80. PreVac Pro 4-y-o.1, Donnerfeuer (A Weiss); 2, Inspired (M Ruddock) 3, Betelgeuse (A Leonard). PreVacPro 5-y-o.1, Ofontaine; 2, Lark (P Hayler); 3, Flash Dragon.