ARDINGLY DG Ardingly, Sussex, 6-7 March

BOLD HEATH Widnes, Cheshire, 9 March

COLLEGE EC Keysoe, Beds, 10 March

DUCHY COLLEGE Callington, Cornwall, 9 March

EPPING FOREST DG Chingford, London, 6 March

HUNTERS EC Cirencester, Glos, 6 March

HUNTLEY SE Huntley, Glos, 10 March

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 6 March

NORTHERN WINTER SEMI FINALS Osbaldeston,Lancs, 6-8 March

RADWAY DRESSAGE Radway, Warks. 4 March

SHEEPGATE EC Boston, Lincs, 10 March

SOUTHERN WINTER SEMI FINALS Hurstbourne EC, Hants, 6-8 March

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 6 March

RADWAY DRESSAGE Radway, Warks. 4 March

prelim 16Q (D Hibbert) 1, Tom Fooling (Z Lea) 61; 2, The Captain (K Grindrod) 59; 3, Flanagan (H Sumner) 55.5. novice 33 (C Porterfield) 1, Murphy’s Revenge (E Hawley) 69; 2, Canelletto (A Willetts) 67.9; 3, Corelli 11 (T Cherry) 67.2. rest 1, Inish Bofin (E Truran) 66.6; 2, Brookmead Benjamin) (C Reid) 62.1; 3, Hot Pursiut 11 (A Hudson) 61. novice 39Q (C Hogg) 1equal, Canelletto 67; Corelli 11 67; 3, Brockencote Georgia (K Nicholas) 66.7. rest 1, Inish Bofin 67; Cardington Crumble (K Groom ) 63.7; 3, Hot Pursuit 11 61.9. elem 56Q (A Birch) 1, Alando (H Boswell) 65.3; 2, Figaro Fadoos (M Leon) 55.7; 3, Blenheim Boy11 (L Cockrill) 54.3. rest 1, Pearl Fisherman (J Fletcher) 61.3, 2, Vogel Diver (S Read) 61; 3, Honeybrook Columbus(S Turner) 53.7.

EPPING FOREST DG Chingford, London, 6 March

adv med 98Q 1, Mai Shone Maestro (J Hugo) 65; 2, Rasputin IV (G Canderton) 64.7; 3, Georgio (V Rutherford) 61.5. med 74Q 1, Mai Shone Maestro 65.2; 2, Rasputin II 63.1. rest 1, Mr Wilkes (J Stoyell) 65.2; 2, Churchill II (G Emmins) 61.4. med 63 1, Mai Shone Maestro 65.2; Tyrolla (A Darken) 61.4. rest Mr Wilkes 66.6; 2, Harun (M Smith) 62.1. elem 44 1, Maymon Masala (J Binks) 64.4; 2, Prince Of Darkness (D Trott) 64.4. elem 56 1, Madam Sin (T Cresswell) 63; 2, Templewood Midas (L Olsen) 56.6. rest 1, My Mikado (S Willis) 58.6; 2, CS Calahoosh (K Wriggley) 58.6. nov 33Q 1, Grane Monet (J Frost) 64.1; 2, Dream (C Knowles) 59.3. rest 1, GI Jack (J Silk) 69.3; 2eq, Shaamekh (G Kipling) & Mickey Rabbit (A Parker) 63.4. nov 24 1, Prince Of Darkness 73.7; 2, Warrior Of Bellhouse (S Allen) 70; 3, Grane Monet 69.2. rest 1, Mickey Rabbitt 67; 2, London Stories (K King) 65.1; 3, Caladonian Odyssey 64.8.

HUNTERS EC Cirencester, Glos, 6 March

nov 29 (Mrs Holderness-Roddam). 1, Broadstone Al Pacino (J Evans) 71.2; 2, Bellissima (S Read) 70.3; 3, Kangaroo (69.6. rest. 1, Marsden maxim (C St Pier) 663.2; 2eq, Peer Gynt (A Guy) & Fair Lady Finulagh (T Warren) 62.9. nov 32Q (A Bennie). 1eq, Kangaroo & Quite Frankly IV (C Keevil) 68.6; 3, Reuters Cachet (D Greenwood) 67.8. rest. 1, Waterboatman (S Odom) 66.9; 2, Peer Gynt 64.3; 3, Fair Lady Finulagh 62.6. elem 44 (Mrs Joel). 1, Weebola (R Powell) 66.4; 2eq, Nostradamus (M Griffin) & Mountain Grove (R Powell) 63.6. rest. 1, Engsgaards Winston (D Evans) 66.8; 2, Magic Moment (R Fitzgerald) 63.2; 3, Tall Order III (C Holman) 61.2. elem 54Q (T Gardiner). 1, Weebola 66.9; 2, Major Sweep (R Powell) 66.9; 3, Mountain Grove 63.8. rest. 1, Engsgaards Winston 68.4; 2, Tall Order III 60.7; 3, Ulerups Ruderknaegt (V Patrick) 60.3.

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks. 6 March

Nov 32Q (Mrs E Straker)1, Nautical Norman (I Brown) 67.39;2, Pharaoh (C Paddy) 57.39;3, Cranswick Fara (L Raistrick) 56.52.Rest.1, Pekadinko (D Medd) 71.74;2, Southmoor Black (E North) 63.04;3, Razzitasitis (T Smith) 62.61.Elem 441, Nautical Norman (I Brown) 65.20;2, Sportsfield Countdown (J Clemmit) 58.40;3, Northern Skipper (L McGowen) 56.40.Rest.1, Emerald Boy(Z Laver) 71.20;2, Callamoss (W Wilde) 68.80;3, Pekadinko (D Mead) 68.00.Elem 53Q (Mrs A Blackburn)1, Northern Skipper (L McGowen) 70.86;2, Level 49 (P Hahn) 65.43;3, Barforth Sea Lady (L Perry) 65.14.Rest.1, Callamoss (W Wilde) 64.00;2, Emerald Boy (Z Laver) 63.43;3, Ptargiman VI (G Miller) 62.57.Med 71Q1, Cranswick (A Blundel) 69.68;2, Jasmin (A Wilkie) 61.61;3, Dizimado (J Medlycott) 60.65.Rest1, Maesyfron Rhett (A Perry) 68.39;2, Hostil (L Catling) 66.45;3, Deeper in Debt (L Smales) 60.65.

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 6 Mar

Nov 21 1, Harlequin Vision (T Canton) 69; 2, Portland Reefknot (J Down) 68; 3, The Advocate III (T Canton) 66.5. Res 1, Balleyhaven (J Holmes) 71; 2, Renaissance III (A Day) 63; 3, Goya D’Airain (P Day) 62.5. Dodson & Horrell Nov 32 1, The Advocate III 69.56; 2, Portland Reefknot 66.08; 3, Special Occasion (T Canton) 64.78. Res. 1, Balleyhaven 62.17; 2, Goya D’Airain 61.73; 3, Peters Paperchase (J Atack) 60.43. Elem 44 Res 1, Special Occasion 64.8; 2, Corals Showgirl (J Marsh) 63.2; 3, Proud Nancy (V. Carr) 62.8. Kraiburg Elem 53 Res 1, Corals Showgirl 61.71; 2, Proud Nancy 60.57; 3, Rival Bid (D Vardey) 60.28.

ARDINGLY DG Ardingly, Sussex, 6-7 March

nov 24 1, Woodlander Peter Pan (K Cantrell-Bennett) 69.26; 2, Maxim II (A Stovald) 61.85; 3eq, Goldwind (R Howell) & Abbe (M Doran) 59.63. rest 1eq, Esmerelda (K Agate) & Fennel (N Hickman) 64.44; 3, Lost For Words (J Stride) 62.59. nov 39Q 1, Highfields True Phoebe (S Newman) 61.48; 2, Maxim II 60.74; 3, Woodlander Peter Pan 59.63. rest 1, Balfern Sauntering Star (C Pengelley) 62.59; 2, Diesters Delight (J Browning) 60.74; 3, Glenspice (G Howard) 59.63. elem 44 1, Spellbound VII (E Hughes) 66.4; 2, Jaques Robin (T Whipps) 63.2; 3, Lord Mexico (J Wood) 60.8. rest 1, HG Fantast M (M Campbell) 66; 2, Cranleigh Swallow (J Craddock) 60.4; 3, Ossip’s Smart Man (K Allsopp) 58.4. elem 54Q 1, Lord Mexico 63.85; 2, Jaques Robin 58.08; 3, Spellbound VII 56.92. rest 1, HG Fantast M 63.85; 2, The Lone Ranger (B Kidby) 59.62; 3eq, Finbar II (E Doyle), Leadmans Flower Girl (S Newman) & Cranleigh Swallow 59.23. med 61 1, Di Di (S Rook) 68.52; 2, Perswaysion (M Ruddock) 67.78; 3, Troy (M Ruddock) 64.07. rest 1, Carnival Quest (T Hemings) 64.81; 2, Flightline Scenna (B Tatchell) 64.07; 3, Disneyland (M Flint) 54.07. med 75Q 1, Perswaysion 63.78; 2, Di Di 63.24; 3, Irish Rose (R Gibbs) 61.08. rest 1, Lixnaw Lad (A Lainsbury) 64.86; 2, Georgie Boy (S Burgess) 64.05; 3, Louis Feraud (H Regnaut)62.97. adv med 94Q 1, The Mission (J Warman) 64.12; 2, Abu-Simbel (H Tennant) 62.65; 3, Conybury Dramatist (J O’Farrell) 57.94. adv 100 1, Mambo III (D Semler-Nielsen) 64.06; 2, Broadstone Dutch Power (A Schardt) 62.19; 3, Annouska (D Moore) 61.88. PSG 2000 Q 1, Broadlands Wendeguard (T Fielder) 69; 2, South Pacific (A Reher) 67.63; 3, May Asgard (D Watson) 67.5. inter I Q 1, South Pacific 65; 2, The Dane (H Norman) 64.38; 3, Broadlands Wendeguard 63.25.

NORTHERN WINTER SEMI FINALS Osbaldeston,Lancs, 6-8 March

medium 74Q 1, Premier Class (J Bradwell) 71.4 ; 2, Mozart V (L Fry) 71.1; 3, Noblesse (H Esberger Shephers) 69.2. rest 1, Smugglers Bay (E Needham) 69.4; 2, Maelor Midora (C Fill) 65.8; 3, Call Me Crescendo (A Davey) 64.4. med semi final 1, Nurejev (G Hughes) 69.2; 2, Mozart V 67.8; 3, Noblesse 67.3. rest 1, Sasy Lass (D King) 66.2; 2, Call Me Crecendo 65.7; 3, FI Don Juan (J Yardley)65.4. elem 56Q 1, Daylesford Blythe Spirit (M Deville) 71.7; 2, G-West Nibby Bright (J Barry) 70.3; 3, Greenbank Bertie (A Morris) 69.7. rest 1, Synod Magnus (A Dickson) 66; 2, Rivervale Roulette(J Harvey) 62.7; 3, Grantbourne Landslide (J Little) 61.7. elem semi final 1, Rossgold Riva(G Hughes) 70; 2, Wikefield Grane Viking (D Hallam) 68.3; 3, G-West Nibby Bright 68. rest 1, Smythson Godetia (P Price) 69; 2, Blue Circle Boy (L Pearson) 67.3; 3, Smythson Gazatteer(P Price) 66.05. nov semi final 1, Wikefield Grane Viking 75.9; 2, Aldam Mill Picobello (D Smeaton) 71.1; 3, Playboy De Royale (P Bartram) 68.5. rest 1, O’Neill (J Marshall) 67.4; 2, Middlemarch IV (C Saynor) 67; 3, Miss Inca 65.9. prelim 16Q 1, Blamire Boca Chica (D Kaye) 69; 2eq, Talhearn Fynbar (J Waites) & Miss Inca (L Bell) 60.5. prelim semi final 1, Wild Card (S Bohm) 71.5; 2, Blamire Boca Chica 70; 3, Topi (L Bell) 68.55.

SOUTHERN WINTER SEMI FINALS Hurstbourne EC, Hants, 6-8 March

prelim 1, Broadstone Al Pacino (J Evans) 69.0; 2, Perfect Alibi (C Burrell) 67.67; 3, Catlike (M Draper) 67.33. nov A 1, Tompion (R Barrett) 70.86; 2, Catherston Springsteen(H Williams) 68.89; 3, Jeltsin S (K Sinclair) 67.41. nov B 1, Donner Dancer (J Beaven) 70.74; 2, Fiano (D Hammond) 69.14; 3, My Day (S Edwards) 68.02. rest 1, Cranwood Maverick (L Smith) 65.68; 2, Tealeaf (E Cousins) 65.56; 3, Suanataka Lucinda (N Moffatt) 65.43. elem 1, Mibikus (L Beckett) 70.44; 2, Schwarzkopf (R Barrett) 68.78; 3, Onassis II (R Bird) 67.89. rest 1, Longdean Disney Classic (M Johnson) 66.89; 2, Gernant Surprise (R Wetherall) 64.44; 3, Whitehall Napoleon (C Self) 64.22. med 1, St Swithens (N Jourdain) 70; 2, Lisa (J Lister) 67.93; 3, Decimus (K Mepham) 67.66. rest 1eq, DHI Peppino (H Boswell) & Riccine (D Hammond) 68.56; 3, Jeltsin S (K Sinclair) 66.31.

BOLD HEATH Widnes, Cheshire, 9 March

prelim Q 1, Loughnatousa Connor (K Cummingham) 74.55; 2, Ballyneety (L Nazer) 71.82; 3, Aimbrey (C Orten) 71.36. nov Q 1, Galatea (K Carman) 68.7; 2, Wadacre Amish (H Bradley) 65.56; 3, Jashbe (V Murphy) 61.3. rest 1, Alfresco (S Crosby) 65.65; 2, Lougnhnatousa Connor 63.48; 3, Balyneety 60.43. elem Q 1, Joli Fandango (S Thomas) 66.57; 2, Striding Edge (R Croft) 66.29; 3, FH Florentina (L Aldcroft) 63.43. rest 1, Fletcher Christian (P Branch) 63.43; 2, Kapital Sultan (K Barker) 60.57; 3, Kilkenny Joshua (S Linder) 58. med Q 1, Striding Edge 61.89; 2, Beatrix (H Woodcock) 61.08. rest 1, MJ Fine Art (J Howells) 65.95; 2, Icarus III (J Lloyd Clarke) 65.41; 3, My Irish Connection (J Baker) 64.05.

DUCHY COLLEGE Callington, Cornwall, 9 March

prelim 7 (L Bennett) 1, SOS Little Cuba (G Stokes) 64; 2, Hunsdon Boy (P Sexton) 55; 3eq, Royal Rascal (F Barriball) & Hickstead (S Jewell) 54.5. prelim 16 (J Batty-Smith) 1, Luckhurst Broadstone Designer (V Lewis) 67; 2, Lion (S Langley) 66.5; 3eq, SOS Little Cuba & Holme Park Flute (S Rowson) 65.5. nov 24 (N du Plessis) 1, Deli Heartbeat (S Gentle) 69.3; 2, Frankie Moneybags (A Reeves) 68.9; 3, William (G Stokes) 68.1. rest 1, Camgenius (S Campbell) 72.6; 2, De Beers Dizzy (H Moulder) 68.1; 3, Holme Park Flute 67. nov 39 (H Shepherd) 1, Frankie Moneybags 66.7; 2, WarlordIII (G Stokes) 62.2; 3, Deli Heartbeat 61.1. rest 1, Camgenius 62.6; 2, Sweet Diamond (L Jones) 58.9; 3, De Beers Dizzy 57. elem 47 (T Counsell) 1, Matcho (S Fassenfelt) 66.3; 2, Flashman Royal (H North) 65.2; 3, Welton Tiggy (C Bradshaw) 61.9. rest 1, Raffaeloe (S Rice) 67.4; 2, Orlan Van Het Waaierhof (F Goodhind) 66.3; 3, The Millman (S Tredigo) 61.9. elem 56 (S Bartholomew) Matcho 68; 2, Flashman Royal 59.7; 3, Welton Tiggy 59. rest 1, Little Duke (C Hay) 63.3; 2, The Millman 63; 3, Orlan Van Het Waaierhof 62.3. med 63 (T Counsell) 1, Manitu (L Edmonds) 71; Bvlgari (N Thompson) 69; 3, Sun Dazzler (M Pascoe) 67.9. rest 1, High Rise II (R Dale) 68.3; 2, Sovereign Marque (J Fullick) 64.5;3, Kindred Spirit IV (C Hardy) 57.2. med 75 (S Bartholomew) 1, Manitu 73.2; 2, Bvlgari 65.4; 3, Sun Dazzler 61.4. rest 1, Sovereign Marque 65.9; 2, Kindred Spirit IV 60.5; 3, High Rise II 58.6

COLLEGE EC Keysoe, Beds, 10 March

nov 21 1, Oregan Boy (S Saunders) 74.5; 2, Black Bird (C Ford) 67; 3, Brownhill Handsome Harry (S Morgan) 65. rest 1, Flight Of Fancy (S Sharman) 65; 2, Sportsmaster (S Richardson) 64.5; 3, Infante (S Bloomfield) 62. nov 32Q 1, Black Bird 73; 2, Brownhill Handsome Harry 73; 3, Oregan Boy 71.7. rest 1eq, Carmen III (C Davis) & Sportsmaster 63.9; 3, Fijal Figaro (K Bailey) 62.6. elem 41 1, Crescendo II (A Ross) 64.4; 2, Sambertino (A Stanley) 50. rest 1, Clockwork Orange (N Hull) 64.8; 2, Pallefera (E Day) 64.8; 3, Fijal Figaro 53.6. elem 53 1, Crescendo 66; 2, Sambertino 60. rest, 1, Clockwork Orange 63.1; 2, Pallefera 58.5; 3, Calando (T Osborn) 56.2.med 61 1, Siena (E Johnson) 65.5; 2, Jetstream B (I Cast) 65.5. rest 1, Sovereign Rock (J Gummer) 62.4; 2, Mister Bucanda (A Markham) 59.3; 3, Full Alirt (C Meads) 53.1. med 74Q 1, Jetstream B 63.8; 2, Siena 61.6; 3, Veto Bleu (C Arling) 61.1. rest 1, Ksar (B Young) 63; 2, Sovereign Rock 62.2; 3, Mister Bucanda 61.1.

HUNTLEY SE Huntley, Glos, 10 March

nov 24 1, Brosna Courier (C Ferriman) 65.9; 2, Crown Orient (R Dazeley) 65.1; 3, Rudgeway Senorita (J Sole) 64. rest 1, Bolgoed Newydd Zyndi (M Harris) 67; 2, Circa Zero (K Hinton) 65.5; 3eq, Koonunga Hill (L Tromans) & Barntonfields Debutante (S Griffiths) 64.8. nov 32Q 1, The Imp Of Being Ernest (S Childs) 68.6; 2, Strathmore Spice (S Rees-Elford) 68.2; 3eq, Crown Orient & Rudgeway Senorita 66.5. rest 1, Bolgoed Newydd Zyndi 63.9; 2, Mr Ben VIP (R Leggett) 61.3; 3, Kez II (S Berry) 60.8. elem 54Q 1, Hinton Magic Flute (K Smith) 65.3. rest 1, Mississippi II (S Manning) 63; 2, Strathmore Spice 61.5. med 71Q 1, Scorpio Pixie vale (P Woof) 60.9. rest 1, Hinton Traviata (K Smith) 62.5; 2, Bold Venture Grenadier (J Cockin) 62.2.

SHEEPGATE EC Boston, Lincs, 10 March

prelim 18 1, To Be Frank (D Fryer) 65; 2, Ambury Asante (S Pointer) 57.92. nov 33 1, Paledo (S Dawe) 61.38; 2, Lady Tiffany (M Jackson) 61.38. rest 1, Ericsson (C Oates) 64.48; 2, Millers Lad (A Clifton); 3, Paradise Island (A Gibbs) 59.31. nov 32 1, Paledo 68.70; 2, Woodlander Italia (L Broom) 67.39; 3, Lady Tiffany 62.61. rest 1, Millers Lad 62.61; 2, Dickens Mistress (C McCarthy) 61.74; 3, Tikiti Boo (T Bridgean) 59.57. elem 47 1, DHI Langer (N Allen) 58.15. rest 1, Red Alert (J Davison) 63.70; 2, Burlington Bertie VIII (S Skelton) 57.41; 3, Samuel Whiskers III (C Pappa) 57.41. elem 56 1, DHI Langer 58.67; 2, Blue Lacoste (L Codd) 52.67. rest 1, Red Alert 65.33; 2, Adonis VII (V Knight) 59.33; 3, Burlington Bertie VIII 59. med 61 1, Spinners Dream (C Burrell) 66.21. rest 1, Glockenfuerst (A Levett) 63.10. med 71 1, Spinners Dream 63.23; 2, DHI Langer (T Woodhead) 61.94. rest 1, Glockenfuerst 62.58. adv med 95 1, The Mission (J Warman) 63.75; 2, Appin Star (K Semple-Parrish) 60; 3, Pebble Gershwin (N Thomas) 60. adv 100 1, Rufus (K Semple-Parrish) 66.88; 2, DHI Lavine (T Woodhead) 65; 3, Tomsek (C Elvin). inter FEI PSG 1, DHI Lavine 64.50; 2, Spinners Double (K Semple-Parrish) 64; 3, Ferrari (R Gibson) 61.13.