BADMINTON YOUNG HORSE CHAMPIONSHIPS Holt, Wilts, 2-3 August

COLLEGE EC Keysoe, Beds 4 August

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 4 August

GORDON DG Linton House, 2 August

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 30 July

MILFORT HOUSE DRESSAGE Bristol, Glos, 4 August

NAVAL RIDING CENTRE Hampshire, 5 August

NORTHERN REGIONAL CHAMPIONSHIPS Frys, Yorks, 2-5 August

PRIORY EC Frensham, Surrey, 1 August

SOUTH WEST CHAMPS Kingston Maurward, 5-7 August

TATTON DRESSAGE Hough Hall, Cheshire, 1 Aug

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 30 July

prelim 18Q (Mrs M Robley) 1, Musica Cadenza (K du Barry) 74.6; 2, Penchester Annabel (M Cundy) 70.4; 3, Ludvig (Y Long) 68.3. nov 35Q (Mrs D Wilson) 1, Hullabaloo (S Buckley) 73.8; 2, Moondancer III (D Barley) 72.1; 3, Catherston Duellist (H Williamson) 69.2. rest 1, Broomwitch Cassandra (A Church) 65.4; 2, Musica Cadenza 61.7; Honey Oak Henry (L Waller) 61.3. elem 56Q (Mrs B Amos) 1, Regal Opposition (C Roper) 72.3; 2, Catherston Dougal (H Williamson) 69.0; 3, Carnaval Cracker (S Roberts) 66.0. rest1, Stafford Teasel (E Halstead-Morton) 66.7; 2, Tristan Boy (S Fabian) 65.0; 3, Beau Nash II (B Hill) 64.0.

WEST WILTS ECHolt, Wilts, 31 July, 1-2 August

prelim 2. 1, Top Tarni (C Davies) 66; 2, Grianagh Anya (B Davy) 66; 3, Very Happy (E Moss) 63. prelim 14. 1, Trehelig Rachael (S Conway) 72.2; 2, Talland Camilla (S Fisher) 71.3; 3, Top Tarni (C Davies) 68.3. nov 39. 1, Obelix II (A Wilson) 70; 2, Donner Dancer (J Beaven) 70, 3, Bullaford Planet (L Hutchinson). nov 32. 1, Breaking Point (B Box) 72.2; 2, Faersferre (S Ozuba-Zozubs) 68.7; 3, Broadstone Winters Tale (J Maude) 64.3. elem 56. 1, Hinton Traviata (K Smith) 72; 2, Donner Dancer (J Beaven) 70.7; 3, Equlibra Niky (A Wilson) 69.3. elem 54. 1, Predominate (A McGregor) 66.9; 2, Play The Joker (N Stephens) 65; 3, Don Romano (S Glennie) 63.1. Prevac Pro 4-y-o.1, Bullaford Planet (L Hutchinson) 83; 2, Wizard (L Wickes) 81; 3, Prince Of Kimberley (R Patmore) 78. do, 5-y-o. 1, Gunnar (A Willetts) 68; 2, Half Moon Rubinsteena (L Guy) 66; 3, Solent Spice (M Hicks) 61. disabled riders grade 1. 1, Broadstone Dutch Power (D Tubbs) 72.9; 2, Daydream II (A Dunham) 70.8); 3, Rhona (L Jeffreys). grade II. 1, Hotstuff (N Tustain) 72.9; 2, Talland Spit & Polish (L Lee) 63.6; 3, Desert Star (A Dufton) 59.3. grade III. 1, Talland Spit & Polish (D Criddle) 67.5; 2, Barbarella (R Mathews) 65; 3, Raphaels John (J Allum) 64. grade IV. 1, Fair Trader (W Lightbrown) 64.8; 2, Serendipety (A Trew) 56. med 75. 1, Dutch Puzzle (S Newcomb) 71.4; 2, Riccine (D Hammond); 3, Broadstone Dutch Power (A Schart) 68.4. med 74. 1, Spring Along (D Dick) 69.4; 2, Doubtful Thomas (N Stephens) 69.4; 3, Dutch Puzzle (S Newcomb) 67.8. adv med 94. 1, Equlibra Mazzel TV (A Wilson) 70.9; 2, Worokh (R Anderson) 68.2; 3, Von Velten (S Aromando) 67.9. amateur ch. 1, Willoway Thomas (L Cartwright) 317; 2, Northfield Nessie ( G Griffiths) 307; 3, Amber (C Guise) 298. prelim 18. 1, Amanduzzi (M Smith) 348; 2, Kelly (J McDonald) 336; 3, Cantus (H Hodge). prelim 16. 1, Venus (L Smith) 278; 2, Hugo Diamond (E Pearce) 268; 3, Harvey (C Jackson) 261. middle of the road ch. 1, Ruby Tuesday (N Gauntlett) 179; 2, Outlands Ryan (V Meek) 176; 3, Cantus (H Hodge) 170. prelim 16., 1, Barnell Sir Gallahad (J Keller) 164; 2eq, Running Brook (N Gauntlett) & Generosa-g (G Avery) 145. nov 27 1, Budleigh (K Thompson) 148; 2, Barnell Sir Galahad (J Keller) 136; 3, Springbok (A Dunn) 136. high performance ch. 1, Equilibra Niky (A Wilson) 383; 2, Cantus, (H Hodge) 357;3, Liro (J McGuckin) 356.

PRIORY EC Frensham, Surrey, 1 August

nov 23 1, My Way II (B Holloway) 69.62; 2, Norlango (S Long) 66.92; 3 eq, Lariant (S Holmes) & Up In Smoke (J Elvidge) 65.38. rest 1, Master Sleigh (J West) 71.15; European Leon (T Dunn) 66.15; Arrogance (C Smith) 64.23. nov 35 1, World Lady (A Drew) 70.83; 2, My Way II 69.58; 3, Up In Smoke 67.92. rest 1, Valanti (S Dean) 72.92; 2, Master Sleigh 67.91; 3, Cornish Promise (D Gunner) 65.83. med 68 1, My Easter Moon (S Edwards) 66.07; 2 eq Curaco (H Lacey) & Madam Mulberry (K Redington) 65. rest 1, Jethro (K Webb) 67.5; 2, Sporting Glory (N Rapley) 65.36; 3, Lixnaw Lad (A Lainsbury) 64.64. med 74 1, Willoby (R Pickles) 66.39; 2, Enniskean (T Nicol) 66.11; 3, Curaco 63.89. rest Fontjin (A Lane) 65; 2, Carnival Quest (T Hemings) 62.78; 3, Kentchurch Punch (C Derby) 62.22. PSG 2000 1, Fabienne (G Ng) 66.38; 2, Baroness (L Wickes) 66.13; 3, Idoneo (K Maxted) 64.

TATTON DRESSAGE Hough Hall, Cheshire, 1 August

PSG. 1, Westpoint Fabriano (T Foden) 68.7; 2, Ebe (D Breeze) 66.6; 3, Goligosh (G Hughes) 66.5. int I. 1, Norbury Niki (J Edwards) 68.1; 2, Goligosh 67.2; 3, Graniet (J Bartlett) 67. int II. 1, Norbury Niki 66.5; 2, Solitaire’s Secret (K Butling) 61.6; 3, Monsieur Poirot (B Miller) 61.5. GP. 1, Red Baron (T Foden) 60.9; 2, Monsieur Poirot 60.2. Shearwater 5-y-o. 1,Ontario (H Bracewell) 8.3; 2, Walida (B Miller) 8.2; 3, Don Adamus (J Horswill) 8. do, 6-y-o. 1, Crackenthorpe Immerdor (D Hallam) 7.2; 2, Wania (J Caley) 7; 3, Alderney Lysander (J Grace)6.7.

GORDON DG Linton House, 2 August

Horsesense Saddlers Prelim 12 (R Hillier) 1, Babac (SJ Fallon) 55.83. Blue Chip Feed Balancer Nov 33 (C Gardner) 1, Trossachs Hiker (S Fox) 61.94; 2, Daniel S (M Smith) 58.06. open 1, Jahmel (S Mardon) 63.23; 2, Jazini (C Cunningham) 61.94. nov 24 Scot Q. (R Hillier) 1, Trossachs Hiker, 69.63; 2, Daniel S, 62.59; 3, Jazini, 61.48. elem 48 Scot Q (L Hopkins) 1, Ballykeeran Lad (V Gladwyn) 60.4; 2, Just A Womble (SWalker) 59.2. Cliff Barnsby Med 74(R Hillier) 1, Pitmedden Micketo (S Bayfield) 65; 2, Colour Magic (G Peters) 62.5; 3, Thermopylae Tea Clipper (S Hall) 61.67. med 75 Scot Q (C Gardner) 1, Colour Magic, 60.81; 2, Just A Womble, 57.04; 3, Strangford Lough (A Dalgarno)53.78. adv med 98 (C Gardner) 1, Kincardine B (N Taylor-Smith) 62.89; 2, Akkropolis (J Ritchie) 59.74; 3, Pitmedden Micketo, 58.95. adv med 95 Scot Q (R Hillier) 1, Kincardine B (N Taylor-Smith) 61.88; 2, Pitmedden Micketo, 59.69; 3, Strangford Lough, 53.75. Blue Chip Pro Elem 56 1, Thermopylae Tea Clipper, 59.33; 2, Pitmedden Micketo, 58.67. rest Ballykeeran Lad, 60.

BADMINTON YOUNG HORSE CHAMPIONSHIPS Holt, Wilts, 2-3 August

young dressage horse ch. 1, Toptastic (S Wilton) 62.5; 2, Don Nero (I Wessels) 61; 3eq, Odorado (A Wilson) & Donnerblack (V Peters) 58.5. grass roots ch. 1, Venus (L Smith) 278; 2, Hugo Diamond (E Pearce) 268; 3, Harvey (C Jackson) 266. middle of the road ch. 1, Ruby Tuesday (N Gauntlett) 179; 2, Outlands Ryan (V Meek) 176; 3, Cantus (H Hodge) 170. high performance ch. 1, Equilibra Niky (A Wilson) 383; 2, Cantus (H Hodge) 357; 3, Liro (J McCuckin) 356. RC team prelim 16. 1, VWH 1407; 2, AVRC 1, 407; 3, AVRC 4 406. RC ind prelim 18. 1, Amanduzzi (M Smith) 348; 2, Kelly (J McDonald) 338; 3, Cantus (H Hodge) 331. PC team prelim 16. 1, VWH Red 407; 2, Beaufort Buff 387; 3, Tedworth 2 381. PC nov 21. 1, Gypsophila (L Brassey) 154; 2, Autumn Rustle (F Cook) 142; 3, Dancing Dartangan (E Cross) 135. PC ind ch. 1, Gypsophillia 371; 2, Simply William (L Bainbridge) 354; 3, Welton Wishful (A Whitehead) 345. prelim 16. 1, Barnell Sir Galahad (J Keller) 164; 2eq, Generosa (G Avery) & Running Brook (N Gauntlett) 145. nov 27. 1, Willoway Thomas (L Cartwright) 317; 2, Northfield Nessie (G Griffiths) 307; 3, Amber (C Guise) 298. jnr open prelim 6. 1, Penington Peanut (Z Carmichael) 142; 2, Taken On Trust (R Medlock) 138; 3, Tiddler (R Farrar) 134.

NORTHERN REGIONAL CHAMPIONSHIPS Frys, Yorks, 2-5 August

KBIS/Sheepgate 1, O’Neill (J Marshall) 71.75; 2, Aldham Mill Picobell (D Smeaton) 70.75; 3, Picture This (S Eeles) 70. nov 39 1, Hollings Michigan (M Priest) 71.48; 2, Romantic (P Bartram) 70.74; 3, Fein Ali (A Weiss) 68.33. rest 1, Gingerly Does It (A Smith) 69.44; 2, Donee (C Hepworth) 67.59; 3, Picture This (S Eeles) 67.04. elem 56 1, Lotus II (J Green) 73; 2, Broadstone Director (D Thickett) 72.17; 3, Fein Ali 71.67. rest 1, Mondiran Van Haarlem (A Rigby) 68.83; 2 & 3, Maesyfron Rhett 66 & Forrest Fire (A M Perry) 65.33. Pre vac Pro 4yo 1, Rohdian (C White) 77; 2, Solar Flare (K Semple) 75.5; 3, Woodlander Italia (L Broom) 71. 5yo 1, Marike (A Blundell) 82; 2, Pepino II (A Young) 78; 3, Wonderful Girl (M Flowers) 69.5. med 75 1 & 2, DHI Majestic 71.89 & DHI Nastross (K Elliot) 69.05; 3, Noblesse (H Esberger-Shepherd) 68.24. rest 1, Tango De Luna (E Paxton) 65.54; 2, Aniscroft Daisy (V Lowe) 65.54; 3, Annabell (D Johnson) 65.41. Shearwater 5yo 1, Orcas M (S Dawe) 77; 2, Rufforth Keiffer (D Hallam) 74; 3, Pepino II 69. 6yo 1, Fein Ali 64; 2, Grane Don Juan (L Fry) 60; 3, WWP-S Dominus (M Flowers) 56. adv med 98 1, DHI Majestic 70.7; 2, Lotus II 69.12; 3, Lavine 68.6. freestyle 1, Karaat T (M Allen) 70.38; 2, Plausible (D Johnson) 68.08; 3, Kabanza (H Moody) 65.77. intermediare I 1, Kwadraat (B Moody) 70.92; 2, Jalisco III (T Woodhead) 67.8; 3, Golden Garibaldi (J Lasseter) 66.68.

COLLEGE EC Keysoe, Beds 4 August

Prelim 12 (A Graham) 1, B.E.Sprocket (S Staines) 64.6; 2, Fleetwater Vision (S Prosser) 63.3; 3, Tielwood Mancuso (C Hoffman) 60.8. Prelim 16 Q (J Ellis) 1, Class Act IV (M J Crawford) 68.0; 2, B.E. Sprocket 66.5; 3, Wuistan High (C Hicks) 66.0. Nov 33 (R Chapman) 1 Laredo (E Forge) 59.3; 2, Whistlewood Beaujolais (D Underwood) 58.3; 3, Abbey Farm Lady (A Richter) 57.6. rest 1, Class Act IV 64.5; 2, Ullits Caesar (L Burditt) 61.0; 3, Timeshare (F Aspland Robinson) 60.7. Nov 33 (E Saunders) 1, Taldi Rock (T Cherry) 70.0; 2, Skewiffy (C Littler) 64.5; 3, Pride of Shanbally (T Cherry) 62.8. rest 1, Broadstone D’Amour (H Elms) 65.5; 2, Ludo IV (K Dutton) 64.5; 3, Joe Sorrento (L Morrice) 64.1. Nov 39 Q (L Alexander) 1, Tigger Too III (M J Duer) 61.5; 2, Abbey Farm Lady 59.3; 3, Laredo 57.8. rest 1, Wuistan High (C Hicks) 60.7; 2, Red Star II (S Sandall) 60.7; 3, Domina Fortis (E Huskinson) 58.1. Nov 39 Q (K Ratcliffe) 1, Highland Hamish (M Greet) 65.6; 2, Django Too (E Leech) 64.1; 3, Taldi Rock 63.3. rest 1, Holme Grove Morgan (M Cramb) 61.5; 2, Broadstone D’Amour (H Elms) 60.7; 3, Juglars Gad (L Brodie) 60.0. Elem 46 (S Staines) 1, So Gucci (S Carmichael) 66.3; 2, Dreamtime (S Battram) 66.0; 3, Jordy (H Butler) 64.9. rest 1, Geneva II (H Carpenter) 66.6; 2, Pantlleinau Mawrhydu (S Page) 64.3; 3, Red Star II 64.0. Elem 56Q (R Stanier) 1, Jordy 68.7; 2, Lambert (E Cooper-Reade) 66.0; 3, Woodcote Jack (S Jones) 66.0. rest 1, What a Shock (J Ward) 63.3; 2, Storm On (E John) 62.0; 3, Donnerschweer (M Short) 59.7. Med 65 (W Filtness) 1, Grafiet (Sophie French) 71.9; 2, Mikado VI (S Wardolds) 70.4; 3, Obi I (E Johnson) 64.4. rest Valentines Woodstock (J Zielinski) 70.0; 2, Blithdale Kwizmaster (R Pring) 68.5; 3, The Kingfisher (P McCann) 65.6. Med 75Q (C Porterfield) 1, Grafiet 64.1; 2, Mikado VI 62.7; 3, Limiet (T Fielder) 61.6. rest 1, Bluewood Trocadero (L Hopkins) 63.5; 2, Valentines Woodstock 63.5; 3=, Born To Be (L McQuinston)62.7; 3=, Blithdale Kwizmaster 62.7.

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 4 August

prelim 14 Q (Mrs Morris) 1, King Creole (A Wilbourn) 72.6; 2, Dillingance (J Waters) 66.5; 3, Sapphire Diamond Mist (A Short) 64.7. nov 21 (Mrs Velten) 1, Rorkes Drift (S Booth) 72.5; 2, Maxim II (L Whestone) 69; 3, Tyson (S Booth) 68. rest. 1, Valemount Jasper (C Hartfield) 72 ; 2, Fitzpatrick II (N Gosbee); 3, King Creole 70. nov 32 Q (Mrs Pace) 1, Maxim 63.4; 2, Tyson 63; 3, Rorkes Drift 59.5 rest. 1, Hillside Royal Star (J Dromgoole) 73.9; 2, Fitzpatrick II 64.7; 3, Longdean Bradenburg (S Tuckett) 63.9. elem 41 (Mrs Pateman) 1, Rhinegold Felix (S Dale) 62.8; 2, Cruso II (Y Huber) 62. rest. 1,Hillside Royal Star 65.6; 2,Trelawney Lad (H Ratcliffe) 62.4; 3, Crisp and Clear (E Goldsmith) 62. elem 54 Q (Mrs Pateman) 1, Caruso II 63; 2, Ranleys Oliver (W Oliver) 60.

MILFORT HOUSE DRESSAGE Bristol, Glos, 4 August

nov 32 (Dr R Kirkman)1, Gold Secret (J Yeomans) 62.2;2, Finish the Job (M Northwood) 61.3;3, Decoded (H Field) 60.9.rest.1, Fair Lady Finulagh (T Warren) 60.0;2, Yum-Yum (J Goodwin) 58.3;3, Capital Gains (A Galley) 57.8.nov 26 (F Foye)1, Bedouin (R Hayman-Joyce) 67.3;2, Breaking Point (B Box) 64.2;3, Lucy’s Addiction (J Robinson) 60.4.rest.1, Grey Flash (D Sharp) 64.2;=2, Landhurst Isya (C Miall) 54.6;=2, Punchlines Pride (R Kilbane) 54.6.nov 33Q (M McGinley)1, Breaking Point (B Box) 69.0;2, Decoded (H Field) 68.6;3, Gold Secret (J Yeomans) 67.9.rest.1, Fair Lady Finulagh (T Warren) 65.5;2, Bleacotts Shere Khan (L Cooper) 65.2;3, Mendip Magician (J Fever) 62.1.elem 52 (Dr R Kirkman)1, Blue Edition (C Gadd) 62.3.rest.1, Jakarat (S Patch) 58.0;2, Moortown Jinja (S Butterworth) 56.0.elem 56Q (M McGinley)1, Clover Patch (J Robinson) 59.7rest.1, Brandink (K Grimm) 62.7;2, Bleacotts Shere Khan (L Cooper) 61.3;3, Moortown Jinja (S Butterworth) 60.0.med 67 (M McGinley) rest.1, Jalousie (J Collins) 62.1;2, Astar of Zenda (N Jackson) 55.0.med 74Q (M McGinley)1, Clover Patch (J Robinson)63.6;2, Jalousie (J Collins) 62.2.

NAVAL RIDING CENTRE Hampshire, 5 August

nov 21 (D Wilson) 1, Prince Charming (K Smith) 72.26; 2, Fleet Street IV (K Rowley) 68.39; 3, Alderbrook Comet (D Jackson) 60.97. rest. 1, Alderney Celeste (M Olley) 70.65; 2, Midday Sun (S Cotterill) 67.74; 3, Diamond Hitch (L Firth) 67.1. nov 32 Q (M Robley) 1, Prince Charming 68.82; 2, Fleet Street IV 65.86; 3, Leonides (Dr L Marsden) 63.79. rest. 1, Persona Grata (J Wilson) 68.62; 2, Easy Express (M Durrant) 66.9; 3, Alderney Celeste 66.9. elem 48 (W Grenville-Hill). 1, Renoir V (E Clapcott) 68.8; 2, Marcus the Second (L Taylor) 62.8. rest. 1, Lysander (A Renouard) 64.4; 2, Daytime Edition (K Rowley) 64.4; 3, The Gaffer IV (F Jopling) 64. elem 52 Q (P Baker). 1, Renoir V 61.14; 2, Marcus the Second 56.22. rest. 1, Camare’n (K Loonham) 63.71; 2, Daytime Edition 62.86; 3, Prince Consort (C Cassell) 58.86. med 75 qual (B Amos). 1, Dacapo II (K Smith) 67.03; 2, Marston Moor II (K Waterman) 66.22; 3, Quintus (K Waterman) 61.35. rest. 1, Beechings Isaac (L Easton) 66.49; 2, Opium IV (H Dominy) 63.24; 3, Wayward (C Brown) 63.7. adv med 94 Q (S Petty). 1, Druid’s Horizon (S Warwick) 63.82; 2, Guido I (E Buchanan) 63.53; 3 equ, Muschamp Korsakov (S Hamilton) & Chelsea Blue (C Pasmore) 62.94. PSG 2000 (H Ashley). 1, Druid’s Horizon 60.5; 2, Grand Sam (C Saker) 59.5; 3, Guido I 58.5.

SOUTH WEST CHAMPS Kingston Maurward, 5-7 August

inter 1 Kur. 1, Lucky Star (J Bredin) 71.4; 2, K Beautie (N Jourdain) 70; 3, Donario (I Wessels) 69.5. regional PSG ch. 1, Uncle Sam IV (C Morrison) 67.5; 2, Walter V (C Parsons) 65.2; 3, Aderro Donati (A Kemp) 64.5. reg adv med ch. 1, Escapado (C Hester) 71.8; 2, Uncle Sam IV; 3, Aderro Galapogas (A Kemp) 68.6. reg med champ. 1, Dolendo (C Hester) 70.2; 2, Matisse (J Jackson) 69.1; 3, Adario (C Hester) 68.9.rest. 1, Broadstone Dutch Power (A Schardt) 65.2; 2, Rocher (F Turner) 64.5; 3, Snowfire (S Brown) 64.3. reg elem ch. 1, Legal Hot Shot (S Wilton) 71.7; 2, Dolendo (S Wilton) 71.3; 3, Woodlander Remani (C Creemer) 68.8. rest. 1, Dennis The Menace (P Kippax) 66.5; 2, Belet (V Palmer) 66.3; 3, Master Diligence (S West) 65.6. reg nov ch. 1, Florentin (D Hammond) 71.1; 2, Wunschtraum (J Gooding) 69.3; 3, Matcho (S Fassenfelt) 68.8. rest. 1, Garnat Surprise (R Wetherall) 69.3; 2, Lord Justice (L Downing) 69.2; 3, Whitehall Napoleon (C Self) 68.7. reg prelim ch. 1, Woodlander Milano (A Leaker) 72.1; 2, Amanduzzi (M Smith) 69.6; 3, Aderro Odin (C Hughes) 69.3.